Наше «Віват!» летить і до Польщі (Розумна вікторина)
— Скажу чесно: це не я «розкопала» Менделєєва, — усміхається в телефонну трубку абсолютна переможниця 26–го туру Віта Бобко зі славного волинського села Затурці — батьківщини видатного українського політичного діяча, історика, історіософа, соціолога, публіциста, теоретика українського консерватизму В’ячеслава Липинського. — Це розгадала моя сестра Людмила Музичук, яка зараз перебуває на заробітках у Польщі. Я їй надіслала завдання, щоб теж думала, бо запитання виявилося дуже складним. Ми часто паралельно мудруємо над секретами «Гарбуза». Тож нині вона першою «докопалась» до відповіді і надіслала мені. Я ще раз звірила — і відкрила для себе багато цікавих фактів про героя завдання
А оскільки ми вже стільки слів написали, але жодним із них не видали відповіді, ще раз нагадаємо запитання — хоч головне фото в статті, як ви вже здогадалися, не просто так стоїть.
«Гарбуз із секретом» — 26 (2021)
З ним пов’язане слово з фільму «Сімнадцять миттєвостей весни» і число, більше 100, але менше 110. Політ, як у Незнайка. Любов до лазень, чаю, цигарок і… Смерть, як від коронавірусу, хоч тоді, звісно, про цю інфекцію ще не говорили.
Хоча люди, які з ним жили найближче, знали про його вміння майстерно виготовляти предмети, з якими особливо асоціюється нинішня пора.
А ще йому приписували хабар священнослужителю і те, що… лошиці. Також із ним можна пов’язати причину, чому українці кілька днів тому були проти поляків і словаків на Євро-2020.
Чиє фото ми заховали у гарбузі?
Лише одна Віта Бобко (разом із сестрою) розгадала цю таємницю і надіслала нам есемес–повідомлення зі словом–відповіддю «Менделєєв». Тому заслужено стає володаркою одразу двох призів: як залікового балу, так і 200 гривень. Переможниці гучно гукаємо «Віват!», щоб почула і сестра за Західним Бугом, а нам час ставити нове запитання. Оскільки пора зараз олімпійська, то й завдання — відповідне.
«Гарбуз із секретом» — 30 (2021)
У цьому динамічному творі є й елементи важкої атлетики, і спортивної ходьби, карате (в одному з варіантів), навіть заключний вигук, як у тенісі… Думаю, брати–велетні Клички бачать у ній боксерське, тільки дещо іншого розміру. Я вже не кажу про «червону нитку» твору, якою є популярний елемент святкування здобутого очка у спорті…
А «медаллю» — «призовими» у творі виступає особливий предмет, час якого ось–ось настане. Саме цю «нагороду» ми і заховали.
Слово–відповідь треба надіслати до 11 серпня тільки у вигляді sms–повідомлення на номери: 0501354776 і 0672829775 (наприклад: «Око», «Три ведмеді», «Світлана Орловська»), але обов’язково вказати після слова–відповіді у дужках ще й своє ім’я і прізвище (наприклад: «М’яч (Саша Філюк)»).
Що знаходиться у гарбузі?
Переконаний, коли розгадаєте, усміхнетеся, подякуєте Грицьку Гарбузу за підняття настрою, адже будете з цим твором не один найближчий день. Споримо? ☺
Слово–відповідь треба надіслати до 11 серпня тільки у вигляді sms–повідомлення на номери: 0501354776 і 0672829775 (наприклад: «Око», «Три ведмеді», «Світлана Орловська»), але обов’язково вказати після слова–відповіді у дужках ще й своє ім’я і прізвище (наприклад: «М’яч (Саша Філюк)»).
Увага: з одного номера можна відправляти лише одне sms! Цей номер і братиме участь у жеребкуванні при розіграші призових 200 гривень, якщо правильних відповідей буде більше двох. А ще спеціальний приз — 150 гривень — отримає той, хто в листі на поштову адресу (43025, м. Луцьк, просп. Волі, 13) чи електронну ([email protected]) найяскравіше опише, як шукав відповідь.
Цікавих вам відкриттів із чудовими людьми!
Читайте також: «Гарбуз із секретом»: Без Черчилля тут не обійтись... (Інтелектуальна вікторина).
20 років над нею думав, а не так просто приснилась
Дмитро Іванович Менделєєв (1834 — 1907) більшості з нас відомий як творець періодичної системи хімічних елементів, вона ж — «Таблиця Менделєєва», але він досяг успіху в різних галузях науки — геології, метрології, фізиці, економіці, а хімії присвятив не більше 10% своїх робіт
- Побутує думка, що Менделєєв побачив свою майбутню таблицю уві сні, а коли прокинувся, то намалював її. Це міф. Навіть сам учений віджартовувався: «Я, може, над нею років 20 думав, а ви вважаєте, що так просто сів і вигадав».
- Дмитро Менделєєв був наймолодшою дитиною в багатодітній родині, аж сімнадцятою.
- Після першого шлюбу і розлучення Менделєєву було заборонено протягом 6 років одружуватися повторно, але один священник за 10 тисяч рублів (величезні тоді гроші!) повінчав його з новою обраницею. За це батюшку було позбавлено духовного сану.
- У 1887 році Менделєєв піднявся на повітряній кулі власної конструкції, яка називалася «Руська», на висоту понад 3000 метрів. Там йому вдалося виміряти тиск, температуру і навіть побачити сонячне затемнення.
- Поширена думка, нібито Менделєєв винайшов горілку. Але це зовсім не так. Горілка існувала задовго до 1865–го. Просто того року він захищав дисертацію, яка називалася «Міркування про з’єднання спирту з водою». Причому в цій праці вчений описував концентрації, набагато вищі, ніж 40%.
- Саме Менделєєв першим винайшов трубопровід для перекачування нафти. До цього її транспортували в бочках і бурдюках.
- Менделєєв тричі був номінований на Нобелівську премію, але так і не отримав її, найімовірніше, через конфлікт із братами Нобелями за видобування в Баку нафти.
- При всіх своїх пізнаннях вчений не довіряв лікарям і відмовлявся вдаватися до їх допомоги, вважаючи за краще лікуватися народними засобами. До того ж курив так, що пальці були жовті.
- Саме Менделєєв не тільки розробив проєкт першого в світі арктичного криголама «Єрмак», але і взяв активну участь у його будівництві. На початку 1907 року Дмитро Іванович сильно застудився, і спочатку йому поставили діагноз плеврит, але потім виявилося, що це запалення легенів. Через нетривалий час він помер.
- Крім різних наук, Дмитро Іванович захоплювався тим, що робив валізи. У Санкт–Петербурзі і Москві він був відомий як кращий «чемоданний майстер». Валізи у нього були дійсно гарні і якісні. У цьому йому допоміг клей, який він сам придумав, дослідивши перед цим властивості інших клеїв. Але рецепт його приготування помер разом із великим ученим. Навіть коли Менделєєв зовсім осліп у старості, він продовжував виготовляти валізи, працюючи на дотик.
Грицько ГАРБУЗ.