Внука Івана Франка називали «хрещеним батьком української антарктичної станції»
Саме дідове ім’я захистило Роланда Тарасовича у 1950-х від арешту за нібито створення підпільної націоналістичної організації
У віці 89 років зупинилося серце Роланда Франка (1932–2021) — українського вченого-інженера, громадського діяча та дипломата, кандидата технічних наук. У 1993–1996 роках на запрошення Міністерства закордонних справ він перебував на дипломатичній службі — обіймав посаду радника з питань науки в Посольстві України у Великій Британії.
Роланд Франко був останнім продовжувачем роду Каменяра в Україні, адже у чотирьох дітей Івана Яковича — синів Петра, Андрія, Тараса і доньки Ганни — народився лише один нащадок чоловічої статі — Роланд. Решта були дівчата.
У 1996-му завдяки клопотанням Роланда Франка Україна безкоштовно отримала від Великобританії науково-дослідну станцію «Фарадей» (тепер — «Академік Вернадський») в Антарктиці. Перша українська експедиція, яка прибула на станцію 28 листопада 1995 року, назвала Роланда Франка «хрещеним батьком української антарктичної станції».
Читайте також: 7 волинських шкіл потрапили у ТОП-200 в Україні.
Окрім цього, Роланд Тарасович був популяризатором творчості свого діда. Він заснував Міжнародну премію імені Івана Франка. З 2015-го був головою правління Міжнародного фонду Івана Франка. Зрештою, дідове ім’я й захистило його від арешту, адже на початку 1950-х його викликали в КДБ і звинувачували у створенні підпільної націоналістичної організації.
Роланд Франко був останнім продовжувачем роду Каменяра в Україні, адже у чотирьох дітей Івана Яковича — синів Петра, Андрія, Тараса і доньки Ганни — народився лише один нащадок чоловічої статі — Роланд. Решта були дівчата. Сам Роланд не мав дітей — його дружина Алла втратила немовля під час пологів і більше не могла народити…
Василина СМЕТАНА.