Не дотрималася звичаю…
Про те, як Оля із Києва свою маму на той світ проводжала, люди ще довго балакатимуть. Це ж треба подібному статись? Де таке хто бачив? Мама їй все, що мала, останнє віддавала, а та як вчинила? Людоньки, людоньки, от хіба ж так можна?
Бабусю Марусю усі любили. Тихенька і дуже добра старенька. Жила біля автобусної зупинки. Всі знали: якщо дощ чи негода – іди до Марусі. Вона усіх вітала, чаєм поїла. Не очікування транспорту, а справжнє тобі задоволення. Тож коли донька Ольга забрала стареньку до себе в столицю, засмутились усі. Адже ж так мало у цьому світі щирої доброти.
П’ять років прожила ще Маруся. На літо поверталась у свій дім, а потім знову їхала до доньки. Аж ось прилетіла новина: не приїде цьогоріч Маруся. Віддала Богу душу, якраз перед Вознесінням.
І радіють за стареньку, і плачуть люди. Це ж треба у Бога заслужити у такі дні на той світ піти. Та й життя Маруся довге прожила. При ясному розумі і на своїх ногах, аж до дев’яносто проходила. Це тобі не жарт. Правнука оженила. Тут тільки заздрити.
Передали, що в останню путь бабусю о першій дня проводжатимуть. Тут сільські кумасі уже невдоволено головами хитали: ну як так можна, не дати старенькій у рідному домі переночувати? Адже потрібно було привезти і на ніч залишити, це ж усім відомо.
Потім і геть незрозуміле сталось. Привезли бабусю – і одразу до місця вічного спочинку. Петро зі Степаном аж роти пороззявляли. Вони ж сільські музики. В селі останніми десятиліттями на той світ без них ніхто ще не пішов, а тут – на тобі! Даремно інструмент несли.
А коли уже і хрест над Марусею поставили, її донька роздає усім булочки із цукерками і мовчить. Люди мнуться, не розходяться. Ну мають же на обід кликати, як без нього?
А коли уже і хрест над Марусею поставили, її донька роздає усім булочки із цукерками і мовчить. Люди мнуться, не розходяться. Ну мають же на обід кликати, як без нього? Он і Маруся з Галкою стоять готові. Вони ж перші гості на таких заходах. В обох по торбині в руці. Туди вони тихцем котлети і голубці зі столу скидають. А що? І такі повинні прийти пом’янути.
Тупцювали, тупцювали, аж не витримав хтось:
– Олю, – підійшли до заплаканої жінки. – Ти вибач, але командуй, куди людям далі йти. Де обід буде?
Ольга кліпнула здивовано. Роззирнулась довкола.
– Який обід? Ви про що? На дев’ятий день родичі зійдуться пом’янути.
Аж обличчя витягнулись від несподіванки. Петро зі Степаном сплюнули невдоволено. Мало того, що й не заграли, так і не дали пом’януть як слід.
… Зібрався люд у сільському магазині. Галас стоїть, говорять, одне одного не чуючи. І всі обурені: як же так рідну маму на той світ провести? Звичаю не дотримуючись, не пом’янувши, як слід. Люди по домівках голодні розійшлись. Сором! Який сором!
Анна КОРОЛЬОВА
Читайте також: Резонансна ДТП: відео поліції свідчить, що за кермом був «слуга» Трухін.