Врятувала мільйони дітей від кашлю, який убиває
Педіатр Лейла Еліс Денмарк увійшла в історію як одна з розробників вакцини від кашлюку. А ще вона була найстарішою дитячою лікаркою у світі, практикувала до 103 літ і померла на 115-му році життя
«Я не працювала жодного дня, я жила своєю професією»
Американка Лейла Еліс Денмарк відома не лише своїм довголіттям, а й видатними успіхами в медицині. Народилася вона у фермерській родині в штаті Джорджія, була третьою з 12 дітей. Напевно, тому й присвятила педіатрії усе життя, що змалку звикла піклуватися про молодших братів і сестер. Дівчина добре вчилася, здобула педагогічну освіту. Якраз тоді її наречений Джон Денмарк одержав призначення на роботу на острів Ява в Індонезії, куди не дозволялося брати дружин. Перепусткою міг стати диплом лікаря. Тому Лейла вирішила вступити до медичного навчального закладу.
Так у 1918 році вона стала єдиною дівчиною — випускницею Медичного коледжу Джорджії. Згодом пара оселилася в Атланті, де Лейла Денмарк працювала у дитячій лікарні, а з 1931 року приступила до приватної практики. Якраз тоді в їхньому місті спалахнула епідемія кашлюку, яка забрала 75 дитячих життів. Захворіла і дворічна донька Лейли Денмарк Мері Еліс. На той час її мати активно займалася науковою роботою, досліджувала вплив різних препаратів для захисту від небезпечної недуги. Завдяки цьому вдалося врятувати і власну доньку, і мільйони інших дітей у світі, адже було розпочато виробництво вакцини проти кашлюкової палички. За свої досягнення Денмарк отримала престижну Премію Фішера.
Її педіатрична практика тривала понад сім десятиліть. У віці 87 років лікарка хотіла піти на відпочинок, переїхала в інше місто, але і там до неї продовжували звертатися батьки з хворими дітьми. Тільки в 2001-му довгожителька залишила роботу, адже мала вже проблеми із зором.
Коли Лейлу Денмарк запитували, як їй вдалося досягти рекорду професійного стажу, вона відповідала: «Секрет довгого життя — правильно харчуватися й любити те, що робиш. Я не працювала жодного дня, я жила своєю професією». А ще лікарка зізнавалася, що не вживає цукру й солодощів, ніколи не пила кока-коли, чаю і кави, а також мала гармонію у подружніх стосунках.
«Від коров’ячого молока немовлята стають анемічними»
У 1971 році Лейла Денмарк опублікувала книгу під назвою «Кожна дитина повинна мати шанс», пізніше перевидану кілька разів. Вона виклала в ній свою філософію ставлення до маленьких пацієнтів. Доктор Денмарк акцентувала увагу на шкідливості тютюнового диму для дітей, різко критикувала вживання кави та алкоголю вагітними жінками. Але найбільш революційним було твердження про те, що коров’яче молоко не приносить користі немовлятам.
«Відколи дитина перестає смоктати мамині груди, молоко їй не потрібне! Не давайте також ні чаю, ні кави, ні компоту! Лише вода. Від коров’ячого молока діти стають анемічними. Телятко, коли перестає ссати вим’я, йде на пасовисько. Воно їсть лише траву. І яке здорове, сильне виростає. Я із 7 місяців пила тільки чисту воду, і перевірила на собі, що інші напої людині не потрібні», — писала педіатр, яка за свою кар’єру була удостоєна численних нагород і титулів.
Чи хотіли б ви цілий день лежати й жувати гуму? Ні. Тоді чому дітям даєте пустушки?
Лейла Денмарк щодня протягом 70 років оглядала до 25 пацієнтів і робота її не втомлювала. Вона називала дітей ангелами. Але при цьому застерігала батьків від надмірного запобігання перед малюками: «Не хапайте відразу на руки немовля, яке плаче. Ви можете підняти, перевірити, чи все гаразд, але не няньчити. Новонароджені повинні плакати до 8 годин на день. Це сприяє розвитку їхніх легень. Дозвольте дитині покричати, доки мала. Інакше будете плакати ви, коли вона виросте».
Щодо методів заспокоєння немовлят думка лікарки була однозначною: «Чи хотіли б ви цілий день лежати й жувати гуму? Ні. Тоді чому дітям даєте пустушки»?
Писала Денмарк і про секрети правильного виховання нащадків. «Буває, мама бідкається: «Ну чому моя донька так зробила?». А я кажу: «Подивіться в дзеркало. Діти, як губка, всмоктують усе, що бачать». І нагадувала, що єдина справжня і важлива робота на Землі — бути хорошою матір’ю чи добрим батьком.
Чому до Лейли Денмарк не записувалися на прийом?
Легендарній лікарці світ завдячує появою вакцини від кашлюку. Дуже небезпечною є ця хвороба для немовлят і досі. Інфекція дихальних шляхів легко поширюється повітряно-крапельним шляхом та супроводжується задушливим кашлем, який може вбити. Однак батьки нерідко нехтують винаходом Лейли Денмарк.
Згідно з вимогами національного календаря щеплень, вакцинувати немовлят для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців. Але цього не всі дотримуються, тому недуга підстерігає дітей і нині.
Київська лікарка Олена Луцька у фейсбуці пише: «Із малюками, які хворіють на кашлюк, треба гуляти на вулиці: їм дуже потрібне свіже повітря. Але тільки на руках. Візочки під забороною, бо дитина в ньому може непомітно для вас померти. Річ у тім, що це захворювання проходить зі спазматичним кашлем. Під дією токсину кашлюкової палички відповідний центр у мозку збуджується надто сильно. Кашель — до блювання, сльозотечі, з шумними вдихами, які не встигають забезпечити киснем.
Але найстрашніше, що поруч із кашльовим розташований центр, який відповідає за дихання. Він також може перезбуджуватися, що призводить до апное — зупинки дихання. У цей час страждають усі органи, а особливо головний мозок. Енцефалопатія — дуже часте ускладнення кашлюку у дітей до року. А це відставання у розвитку і довга реабілітація.
Більше того: найменші хворі можуть навіть не кашляти, бо цей рефлекс у них ще погано розвинений (тому їм і не можна давати препарати від кашлю). Маля може просто раптово задихнутися.
Висновок: робіть щеплення. Вакцинуйтеся, коли чекаєте на малюка, у третьому семестрі вагітності. Це світова практика з профілактики кашлюку. Створіть захисний «кокон» — нехай всі дорослі, хто контактує з дитинкою, будуть щеплені. Незрозумілий тривалий кашель у дорослих, що просто докучає, може вбити малюка до року».
Із часу, коли Лейла Денмарк створила вакцину від кашлюку, минуло 90 років. «До мене не записуються на прийом. Ніхто не знає, коли дитині стане зле», — казала тоді педіатр. На жаль, і сьогодні небезпечна хвороба є загрозою для малечі.
Оксана КРАВЧЕНКО.
Читайте також у нас: «З відділення Волинської інфекційної лікарні звільнили 17 працівників, - залишилося семеро лікарів на пів ставки».