Зеленський хоче тільки «одобрямсу»?
Є спроби блокування роботи ЗМІ, які особливо критичні щодо влади
Пригадую свій шок від нічного телефонного дзвінка перед президентськими виборами 1999 року, коли в другому турі мали обирати між Леонідом Кучмою та Петром Симоненком. Шок не через те, що дзвінок був уночі, а від почутого: припиняється друк газети «Сім’я і дім», де я в той час працював, через те, що у цьому номері було оприлюднено якесь звернення, щоб не голосувати ні за Кучму, ні за Симоненка.
Тоді мені, молодому і зеленому газетяреві, юність якого припала на вільні роки виборювання і проголошення Незалежності, у голові не вкладалось, що можна отак грубо, без суду і слідства, взяти і зупинити виробничий процес, бо щось не так написано (здається, казали, що це хтось із працівників у самій друкарні дочитався і швидко зателефонував «куди треба»). Наступна спроба, до речі, закрити газету — на цей раз нашу з вами «Волинь» — була вже за часів Януковича.
Представники народного депутата від «Слуги народу» Юрія Арістова погрожували головному редактору видання «Новинарня» Дмитру Лиховію «покатати» його в багажнику, якщо не припинить публікувати «негатив» про нардепа.
І от читаю, що колишній журналіст і один із засновників партії «Демократична сокира» Віктор Трегубов заявляє, що зараз друкарні відмовляються друкувати їхню партійну газету «Правдоруб», де, за його словами, критикують чинну владу, зокрема Президента та його Офіс. «Нам послідовно відмовила більш ніж дюжина друкарень в усіх куточках України. Більшість із них не пояснювала причин. Деякі пояснили. До усіх завітала Служба безпеки України, а конкретно — Департамент захисту національної державності… Усім було ввічливо розтлумачено, що друк накладу «Правдоруба» не в їхніх інтересах», — йдеться в повідомленні. У «Демсокирі» вважають, що до проблем із друкарнями причетний Офіс глави держави.
Віктор Трегубов каже, що вів переговори з друкарнями телефоном і не під запис, тож доказів своїх слів не має. Тому закликав інших журналістів спрямувати відповідні запити до СБУ та Офісу Президента, і чимало редакцій зробили це. Чекають на відповіді.
Але якщо одна за одною друкарні відмовляються від замовлень, то сумний висновок напрошується сам собою. Я не знаю Трегубова, але особисто для мене від таких новин пахне дуже погано. Особливо на тлі відверто авторитарних замашок нашого головного «слуги» на президентському троні.
А спроб у той чи інший спосіб закрити рот ЗМІ з боку представників нинішньої влади — більш ніж достатньо. Ось приклади лише протягом останнього місяця. Представники народного депутата від «Слуги народу» Юрія Арістова погрожували головному редактору видання «Новинарня» Дмитру Лиховію «покатати» його в багажнику, якщо не припинить публікувати «негатив» про нардепа.
В іншому випадку близько тридцяти українських медіа видалили повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду за участю іншого народного депутата від «Слуги народу» — Олександра Трухіна. Це сталось після того, як редакції отримали листи від його представників з такою вимогою, при цьому виданням пропонували за це гроші (нібито від 200 доларів).
А спеціальна кореспондентка телеканалу «Прямий» у США Катерина Лісунова заявила, що Офіс Президента в різний спосіб не допускав її до висвітлення візиту Володимира Зеленського до США, тому акредитована була американською стороною…
Тут залізне правило: якщо почали з одних, то доберуться до інших неугодних. З таких маленьких кроків починається дорога до авторитаризму та деспотії. Ігнорувати їх не можна. Тож, як кажуть, максимальний репост.
Читайте також: «Майже панічний стан»: психолог розповів, чому Зеленський постійно «жував» губи на зустрічі з Байденом.