Зима спитає, хто влітку дбає: добірка найкращих рецептів
Здається, ця звичка закладена в нас генетично… Заповнювали льохи й комори усілякою смакотою бабусі й прабабусі, перейняли їхні традиції наші матусі, а згодом і ми стали заглядати в їхні пожовтілі від часу й потерті кулінарні записнички: ну ж бо, що там колись консервували? Щоправда, не відкидаючи старих перевірених поколіннями рецептів, хочемо йти в ногу з часом і шукаємо чогось новенького, цікавого, оригінального, бо — що не кажіть — а приготовані кілька літ поспіль одні й ті ж закрутки таки приїдаються, а відтак залишаються на полицях, викликаючи справедливе обурення господинь: «Більше не робитиму!». Тож пропонуємо добірку рецептів, з якої, маємо надію, вам припаде до вподоби не один смаколик
Кетчуп «Домашній»
Рецепт цілком може слугувати основою, яку кожна господиня творчо опрацює за своїм уподобанням, додаючи улюблені приправи і спеції, а також комбінуючи помідори з яблуками, сливами, цибулею, абрикосами — щоразу матимете нові цікаві смаки
Інгредієнти: 3 кг помідорів, 1 ст. л. солі, 1 скл. цукру, 0,5 скл. оцту, по 6 горошин чорного і духмяного перцю, 6 гвоздичок, чилі або червоний мелений перець — до смаку.
Приготування. Помідори помити, покраяти скибочками, зсипати в каструлю, вкинути гвоздику, чорний і духмяний перець, чилі (за бажанням), поставити на плиту і варити годину-півтори (до м’якості томатів). Потому зняти з вогню, остудити і ретельно перетерти через сито. До томатного пюре додати сіль, цукор, оцет, мелений червоний перець і виварювати до бажаної консистенції, час від часу помішуючи, щоб гуща не осідала на дно. Готовий кетчуп розлити в простерилізовані слоїки і закатати.
Ткемалі
Пікантний грузинський соус готують із синіх слив з тоненькою шкіркою і кислим смаком. Класичний рецепт обов’язково передбачає спеції, головна з яких — омбало. Знайти таку траву у нас складно, тож допускається її заміна перцевою м’ятою
Інгредієнти: 5 кг слив, 500 мл води, 5 стручків перцю «вогник», 10–15 зубчиків часнику, 2 ст. л. солі, 1 скл. цукру, 300 г зелені кінзи, по 2 ст. л. омбало (або 200 г зелені перцевої м’яти) і коріандру меленого.
Приготування. Сливи залити окропом, поставити на середній вогонь і варити до м’якості. Трохи охолодити, протерти через сито, відокремивши м’якоть від кісточок та шкірки. Додати сіль, цукор, спеції, пюре з часнику і перцю. Перемішати, варити 30 хвилин. Розлити у стерилізовані слоїки і закатати стерильними кришками.
Пікантний грузинський соус готують із синіх слив з тоненькою шкіркою і кислим смаком.
Червоний абрикосовий соус
Кетчуп, гірчиця, хрін… Хочеться чогось новенького? Поєднайте абрикоси, цибулю й помідори — отримаєте оригінальне доповнення до звичних страв, які набудуть із ним зовсім інакшого смаку!
Інгредієнти: 1 кг абрикосів, 0,5 кг цибулі, 2 кг помідорів, 4 болгарські перчини і 2 гіркі, 3–5 горошин чорного перцю, сіль та перець до смаку.
Приготування. Абрикоси й томати перебрати, відбраковуючи зіпсовані, цибулю почистити й порозрізати на кілька шматків, перекрутити все через м’ясорубку і томити на слабкому вогні, періодично помішуючи, поки соус увариться до бажаної густоти. Готовий продукт закрутити в слоїки, попередньо їх і кришки простерилізувавши, укутати до повного охолодження.
Сальса
Цей пікантний мексиканський соус відмінно підходить до м’ясних страв, курятини, риби, пасти
Інгредієнти: 1 кг червоних помідорів, 2 великі ріпчасті цибулини, 2–3 солодкі болгарські перці, 1–2 перці чилі (за смаком), 6 зубчиків часнику, 4 ч. л. цукру, 2 ч. л. оцту (9%), 4 ч. л. лимонного соку, сіль, перець чорний мелений — за смаком, кілька гілочок петрушки.
Приготування. Помідори залити окропом на 10–15 секунд і зняти з них шкірку. Перець солодкий покраяти маленькими кубиками, всипати в каструлю, додати до нього дрібно порізані цибулю і чилі. Помідори подрібнити кубиками, часник розтерти або пропустити через прес, петрушку посікти. Змішати всі інгредієнти, посолити, поперчити, додати цукор і лимонний сік. Поставити каструлю на вогонь, довести соус до кипіння і варити на слабкому вогні, періодично помішуючи, 20 хвилин. Півлітрові банки простерилізувати, влити в кожну по чайній ложці оцту, тоді заповнити гарячою сальсою і закрутити простерилізованою кришкою. Слоїки перевернути, укутати до охолодження. Зберігати можна за кімнатної температури.
Огірки по-корейськи
Чудова гостренька закуска, кількість спецій можна регулювати на власний смак
Інгредієнти: 3 кг огірків, 0,5 кг ріпчастої цибулі, 0,5 кг моркви, 160 мл оцту (9%), 4 ст. л. цукру, 2,5 ст. л. солі, невеликий пучок кропу, 0,5 скл. рафінованої олії, 2 пачки приправи для корейської моркви.
Приготування. Промийте огірки, складіть у миску, залийте дуже холодною водою і залиште, щоб постояли кілька годин. Тоді пообрізайте хвостики з обох боків і покрайте уздовж на четвертини (якщо огірки довші, то розріжте ще й впоперек, щоб шматочки були завдовжки 4,5–5,5 см). Цибулю поріжте півкільцями, зелень кропу дрібно посічіть, моркву потріть на тертці для корейки. Усі підготовлені продукти зсипте у велику миску чи каструлю, потрусіть спеціями та добре перемішайте. Залиште маринуватися на кілька годин, періодично перемішуйте. Наповніть салатом попередньо простерилізовані банки, залийте зверху розсолом, що утворився, прикрийте стерильними кришками і стерилізуйте 10–12 хвилин після закипання, після чого закатайте, накрийте теплою тканиною до повного охолодження.
«Дует»
Урізноманітнити домашні закрутки, щоб вийшло смачно й незвично, зовсім не складно. Знадобляться томати-«сливочки», можна чері, а сливи — тверді, не зовсім стиглі, кислуваті
Інгредієнти: 250 г помідорів, 250 г слив, 1 лавровий лист, по 3 горошини запашного і чорного перцю, 3 гвоздики, 900 мл води, 0,5 ст. л. солі, 2 ст. л. цукру, 50 мл оцту.
Приготування. На дно банки покласти лавровий лист, заповнити її сливами і томатами. Залити окропом, залишити на 10 хвилин. Злити рідину в каструлю, долити 100 мл води. Всипати сіль, цукор, прокип’ятити 5 хвилин. У слоїк вкинути спеції, влити оцет, залити гарячим маринадом, закатати стерильними кришками.
Болгарський перець, маринований у томаті
Згодиться взимку і до будь-якого гарніру, і до м’ясних страв, та й бутерброди, прикрашені шматочком перцю, нагадуватимуть про літо
Інгредієнти: 5 кг перцю, 0,5 л томатного соку, 2 скл. цукру, 1,5 скл. води, 1 скл. оцту, 3 ст. л. солі, 300 мл олії.
Приготування. Перець помити, видалити плодоніжки і насіння, порізати широкими скибочками й висипати в миску або каструлю. Додати сіль, цукор, воду, томатний сік, олію та оцет, довести до кипіння і варити 15 хвилин на середньому вогні. Потому розкласти у стерильні банки і закатати стерильними кришками.
Аджика «Делікатесна»
Для цієї заготовки краще підійдуть кислі яблука, наприклад Антонівка. Помідори та перець беріть червоні, щоб аджика мала гарне забарвлення
Інгредієнти: 3 кг помідорів, 1 кг кислих яблук, 1 кг болгарського перцю, 1 кг моркви, 0,5 кг цибулі, 1 скл. олії, 1 скл. цукру, 1 велика головка часнику, 3–4 ст. л. солі, 150 мл оцту, 3–4 стручки перцю чилі.
Приготування. Овочі помити, почистити, порозрізати на шматки і пропустити через м’ясорубку, змішати у великій ємності, залишивши поки що часник. Поставити на вогонь і тушкувати після закипання 40–50 хвилин. Додати решту інгредієнтів, вимішати, проварити ще 15–20 хвилин, розкласти масу в стерильні банки і закатати. Потримати перевернуті слоїки з аджикою 10–12 годин (до повного охолодження) під ковдрою, після чого перенести в комору.
Помідори по-корейськи
Любите посмакувати гостреньким? Обов’язково приготуйте такі помідори!
Інгредієнти: 2 кг стиглих томатів, 4 морквини, 5 солодких перчин, 100 мл оцту 9%, 100 мл олії, 5 зубчиків часнику, 1 ч. л. меленого червоного перцю, 2 ст. л. солі, 100 г цукру, зелень (петрушки, кропу, кінзи) — за смаком.
Приготування. Моркву, болгарський перець і часник чистимо і пропускаємо через м’ясорубку, додаємо дрібно нарізану зелень, цукор, сіль, оцет, олію, а також 1 чайну ложку меленого червоного перцю (якщо вам до вподоби досить гострі страви) або пів ложечки — для середньої гостроти. Все ретельно перемішуємо. Помідори миємо, розрізаємо навпіл, видаляємо плодоніжки. У простерилізовані літрові банки укладаємо шар помідорів розрізом донизу, заправляємо 2–3 ст. л. овочевої суміші, тоді знову помідори і т. д. Заповнені слоїки прикриваємо простерилізованими кришками. Стерилізуємо 25 хвилин і закручуємо. Банки перевертаємо і закутуємо ковдрою до повного охолодження. Зберігаємо у прохолодному місці.
Синенькі в аджиці
Таку страву можна споживати у сезон, а також запастися на зиму
Інгредієнти: 3 кг баклажанів, 2,5 кг помідорів, 6–7 болгарських перчин, 2 великі головки часнику, 1 гіркий перець (або 2 ч. л. меленого червоного перцю), 1 скл. олії, 150 г цукру, 3 ст. л. солі.
Приготування. Синенькі помити, зрізати плодоніжки, покраяти чималими кубиками, посолити 1 ст. л. солі і залишити на 4–6 годин (можна й на ніч), щоб вийшла гіркота. Підготовлені помідори, солодкий і гіркий перець та часник пропустити через м’ясорубку, додати олію, цукор і 2 ст. л. солі. Кип’ятити, періодично помішуючи, впродовж 30 хвилин. Баклажани відцідити, всипати у соус і варити ще півгодини. Гарячими розкласти у стерильні банки і закатати стерильними кришками.
Баклажани «Пікантні»
Любите гостреньке — тоді цей рецепт саме для вас
Інгредієнти: 2 кг баклажанів, 100 г часнику, пучок петрушки, 100 мл води, 100 мл оцту, 100 г цукру, 100 мл олії, 1 ст. л. солі.
Приготування. Баклажани помити, порізати великими кубиками, зсипати в каструлю чи миску. З води, оцту, цукру, олії та солі приготувати маринад і залити ним баклажани, проварити 10 хвилин, тоді вимкнути, додати розтертий або пропущений через прес часник та дрібно посічену петрушку, перемішати (рідини не буде, баклажани все вберуть), розкласти в півлітрові банки, накрити кришками і стерилізувати 30 хвилин, після чого закатати, охолодити і винести в комору.
Лечо
Швидко готується і ще швидше з’їдається!
Інгредієнти: 2 кг помідорів, 1,5 кг перцю, 1 кг цибулі, 100 г цукру, 1 ст. л. солі, 2 ст. л. оцту, 1 скл. олії, 1–1,5 скл. води.
Приготування. Помідори помити, порізати й перекрутити через м’ясорубку, додати цукор і прокип’ятити пів години. Тим часом помити, почистити від плодоніжок та насіння й покраяти широкою соломкою перець, тонко нарізати цибулю, додати овочі до томатів і варити ще 30 хвилин. Потому посолити, долити води (до бажаної консистенції), олії та оцту. Кип’ятити ще 10 хвилин, а тоді гарячим розкласти у стерильні банки і закатати простерилізованими кришками.
Гіркий перчик, консервований по-вірменськи
Бракує гострих вражень — приготуйте на зиму цю мариновану закуску. Пекуча нестерпно, але відірватися неможливо. До м’яса, до борщу — те, що треба!
Інгредієнти: 1 кг гіркого перцю, 100 г часнику, 120 мл соняшникової олії, 150 мл яблучного оцту, 35 г солі, пучок петрушки.
Приготування. Помийте стручки і надріжте біля основи, складіть у широку ємність. Посічіть петрушку, розітріть на кашку часник, додайте сіль, добре вимішайте і викладіть туди перчики. Маринуйте протягом доби, накривши кришкою. Потому змішайте оцет з олією, обсмажте в цій суміші перці невеликими порціями. Складіть обсмажені стручки в баночки, залийте залишками олії з оцтом і стерилізуйте 20 хвилин. Зберігайте в прохолодному приміщенні.
Читайте також: Як зберегти помідори до зими.