Перейшов на мову Кузьми Скрябіна — і виграв 300 000 гривень, бо став найкращим учителем країни!
Переможця премії Global Teacher Prize Ukraine оголосили напередодні Дня працівника освіти, який святкують у першу неділю жовтня
«Коли побачив, що з нашої школи зняли жовто-блакитні прапори, вирішив переїхати»
Цьогоріч звання найкращого вчителя України отримав педагог, магістр української мови Артур Пройдаков.
Народився він у Луганській області у російськомовній сім’ї, а зараз у Києві вчить дітей української. Педагог веде Telegram-канал «ЗНО Українська», використовує у навчанні платформу TikTok, подкасти «Подкасти з української літератури» та пісні Кузьми Скрябіна.
«Крутезний досвід, яким я пишаюся, – участь у проєкті «Всеукраїнська школа онлайн». За 2020 та 2021 роки створив курс з української літератури, який завжди можна передивитися онлайн», – говорить педагог Пройдаков.
Під його керівництвом школярі складають ЗНО на 190+ балів, і уже після першого року навчання в університеті знаходять роботу та закохуються в сучасну українську літературу.
Мрія ж самого педагога — побудувати культурний міст між людьми із Заходу та Сходу України за допомогою подорожей. Артур Пройдаков вірить, що завдяки стиранню бар’єрів між українцями буде легше протидіяти інформаційній війні.
Пропоную дітям по-новому поглянути на літературу через таке собі бешкетництво і гру — створювати меми за мотивами вивчених творів.
«Незалежну позицію доводилося відстоювати ще в дитинстві: я ріс на Луганщині в російськомовному середовищі, а захоплювався українською культурою. Розпочалося все із… хлопчачої любові до футболу — я хотів копіювати україномовних спортивних коментаторів Дмитра Джулая і Дениса Босянка. Далі сподобалося про будь-які події розповідати рідною мовою, переказувати нею друзям детективні та пригодницькі книжки, слухати «Океан Ельзи» та «Бумбокс», дивитися іноземні фільми з українським дубляжем. Не дивно, що і за фах обрав українську філологію», — розповів Артур сайту «Освіторія».
«А найбільш свідоме та правильне рішення прийняв у 2014 році: тоді місто, де я жив і викладав у педагогічному коледжі, стало частиною тимчасово окупованої території. Я запитав: «На кого ми працюємо?» У відповідь чув: «Мовчи, твоя справа — вчити». Але я переконаний: учитель повинен мати свою позицію стосовно подій у країні, інакше не може розраховувати на повагу учнів. Коли побачив, що з нашого закладу освіти зняли жовто-блакитні прапори, вирішив переїхати».
«Вивчаючи «Кайдашеву сім’ю», обговорюємо з учнями хвору печінку Омелька і шкідливість алкоголю»
Розповів педагог № 1 країни і про секрети своєї роботи:
«Пропоную дітям по-новому поглянути на літературу через таке собі бешкетництво і гру — створювати меми за мотивами вивчених творів. Підставляємо фрази персонажів до конструкторів, і маємо картинку, скажімо, про хвору печінку Омелька з «Кайдашевої сім’ї» та шкідливість алкоголю. Коли є така колективна творчість, пам’ять про твір значно яскравіша.
Вірю, що навчати можна і треба під час дозвілля. Ми з учнями відвідуємо кіноперегляди, концерти, виставки, музеї, зустрічаємося з митцями української культури, дискутуємо про літературні новинки, популярні гурти. Ба, більше, саме заняття можна перетворити на дозвілля. Літературні тропи вивчати на прикладі віршів Сергія Жадана, аналізувати діалоги за кадрами фільму «Мої думки тихі», шукати помилки в текстах популярних співаків… Можемо фоном увімкнути музику: chil-music, синтвейв, ретровейв», — говорить Артур Пройдаков.
За перемогу в конкурсі «Вчитель року» він отримає 300 тисяч гривень, поїздку на найбільшу освітню подію Global Education and Skills Forum, а також професійний розвиток та підтримку реалізації освітніх проєктів від організатора премії — громадської спілки «Освіторія».
Наталка ЧОВНИК
Читайте також: Українська мова стала офіційною у муніципалітеті в Бразилії.