Курси НБУ $ 41.44 € 45.15
Як говорять про секс у школах Франції, Великої Британії та Фінляндії

Теми сексуальної просвіти порушують на різних уроках.

Фото зі сайту OBOZREVATEL.

Як говорять про секс у школах Франції, Великої Британії та Фінляндії

На Заході сексуальним вихованням дітей починають займатися здебільшого ще у початковій школі. Звісно, з урахуванням віку учнів

В одних країнах тему порушують на уроках біології, природознавства, етики та літератури. В інших запровадили окремий предмет, який переважно починають викладати в перших класах середньої школи. Як вирішують питання сексуального виховання у Франції, Великої Британії та Фінляндії – дізналась «Нова українська школа», а OBOZREVATEL переказує найголовніше та найцікавіше.

ФРАНЦІЯ: про транссексуальність – на уроці біології

Оксана Пташник навчається у Франції, в 11 класі. Каже, в її школі якогось окремого предмета із сексуального виховання немає. Теми порушують на уроках біології, природознавства та етики.

 

 «На уроках біології нам пояснюють, як працюють органи людини, репродуктивна й гормональна системи», – розповіла дівчинка.

У 8 класі на одному з таких уроків хлопців і дівчат розділили. Кожній групі пояснили, як функціонують чоловіче й жіноче тіла. Ще школярів запитували, що вони знають про контрацепцію, чи користуються нею. А минулого року вчителька біології розповіла про транссексуальність.

«Ми це вивчали на гормональному рівні, намагалися знайти пояснення, щоби школярі не думали, що йдеться про психічний розлад», – каже Оксана.

За її словами, батьки сумнівались, чи варто про це говорити з дітьми. Але вчителька пояснила, що це потрібно – аби школярі були толерантними.

Ще в Оксани є уроки «Етики та поведінки громадянина Франції», на яких обговорюють стосунки, повагу, що таке дозвіл партнера. Але загалом теми сексуальної просвіти порушують на різних уроках.

«Такі теми ми часто порушуємо й на уроках літератури – що таке пристрасть, які є емоції. На англійській мові в нас були уроки на тему сексуальної орієнтації. У межах цієї теми ми вивчали лексику, граматику», – розповідає школярка.

Дітям розповідатимуть про зміни тіла під час статевого дозрівання, про репродуктивну систему, сексуальну орієнтацію, як розпізнати булінг, що таке право на захист свого тіла від невідповідних та небажаних контактів, навчатимуть різниці між здоровими та нездоровими стосунками.

У медпункті в школі Оксани є коробочка з безкоштовними контрацептивами та гігієнічними засобами для учнів. А медсестра за потреби проконсультує.

«Медсестра завжди проконсультує. Діти це знають. Якщо у школяра виникне якесь запитання, то завжди є дорослий, який може допомогти й не буде тебе засуджувати – що це рано... У мене були подружки, які розповідали, що саме медсестра допомагала їм купувати тести, відвідувати лікарню. У Франції це відкрита тема», – зазначила школярка.

І додала – у Франції вважають, що учні 10-12 класів уже мають бути обізнані в питаннях сексуального просвітництва.

ФІНЛЯНДІЯ: у школі можна записатися на аборт

Ольга Сергеєва навчається у 10 класі художньої гімназії в Гельсінкі. Каже, окремого предмета «Сексуальне виховання» чи «Сексуальна просвіта» у них немає. Є лише обов’язковий предмет «Основи здоров’я». На цих уроках із 6 класу дітям розповідають серед іншого і про сексуальне життя та його різновиди, контрацепцію, статеві відмінності, любов, повагу, ставлення до свого тіла, дружбу, симпатію та її прояви.

 

 «Було, що всім видали презервативи й кажуть: «Потримайте їх у руках, роздивіться». Розказують, що робити, якщо вагітна», – ділиться Ольга.

У школі учням постійно наголошують – якщо щось трапилось, а батькам вони бояться розказати, краще йти до медсестри.

«Там можна взяти презервативи, протизаплідні, таблетку екстреної контрацепції або записатися на аборт. І батьки можуть про це не знати, якщо вже є 16 років», – зауважила школярка.

За її словами, діти від таких розмов іноді соромляться, але загалом усім цікаво і корисно.

«Я вважаю, це круто, що так відверто все розказують. Вчителі не соромляться й навіть жартують іноді, щоби ми розслабились», – каже Ольга.

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ: уроки для життя

Дарина Михайлів живе в Йорку, у неї двоє дітей – вчаться у середній школі. У дітей є Lessons for Life – «уроки для життя». Їх починають викладати саме із середньої школи, тобто з 11 років.

За словами Дарини, на цих уроках із дітьми обговорюють, зокрема, теми сексу та стосунків. У форматі дискусій викладачі обговорюють, наприклад, як зрозуміти, чи хоче людина мати з тобою стосунки, чи можна в них вступати, якщо хтось випив алкоголь.

Ще учням пояснюють, що таке особисті кордони. А на уроках біології розповідають про менструацію, полюції, секс і як з’являються діти.

 

 Мар’яна Муха – асистентка вчителя в католицькій початковій школі. Учні там – від 4 до 11-12 років. За її словами, раніше у початковій школі теми сексуального виховання не порушувались. Але саме з цього навчального року почали викладати предмет «Особистість, соціум, здоров’я й економіка», де є розділ «Взаємини й сексуальна освіта».

Дітям розповідатимуть про зміни тіла під час статевого дозрівання, про репродуктивну систему, сексуальну орієнтацію, як розпізнати булінг, що таке право на захист свого тіла від невідповідних та небажаних контактів, навчатимуть різниці між здоровими та нездоровими стосунками.

«Такі уроки планують проводити раз на тиждень, і вони будуть обов’язковими для всіх класів. Зараз на етапі обговорення ідея про те, що лише з кількох тем батьки зможуть вибрати – чи хочуть вони, щоби їхні діти були на заняттях», – каже Мар’яна Муха.

Реклама Google

Telegram Channel