«Я б сьогодні взагалі не морочився можливістю зараження через поверхні»
Три актуальні питання про COVID 19
Штам Дельта передається через поверхні?
Він передається з такою ж активністю, як і коронавірус штаму Альфа, але його треба менше. Взагалі ставлення сучасної медицини — тобто наукової — еволюціонує, і воно принципово змінилося. На початку пандемії цей шлях розглядався мало не як найголовніший, тому все мили, прали, а санітайзерам приділялася величезна увага. Пам’ятаєте, ми багато розповідали про те, як відкривати двері ліктями, обробляти телефони і ручки дверей? Зараз же стало ясно, що контактним шляхом отримує вірус максимум 1% заражених. Основний шлях — аерозольний (повітряно-краплинний).
Контактним шляхом отримує вірус максимум 1% заражених. Основний шлях — аерозольний (повітряно-краплинний).
Тому я б сьогодні взагалі не морочився можливістю зараження через поверхні. А це може бути лише тоді, коли якийсь реальний суперрозповсюджувач начхав на щось, а ви негайно за це схопилися і тут же потерли собі око або почали облизувати те, на що він чхнув. Інших способів передачі я реально собі не уявляю.
Після першої дози захворів на COVID 19. Як далі вакцинуватися?
На це питання дійсно поки немає однозначної відповіді. Я особисто вважаю, що якщо ви зробили першу дозу і тут же захворіли, то треба почекати пів року, а потім просто зробити щеплення заново. Ніби й не вакцинувалися. Тому що вакцина явно не спрацювала. Але це я озвучую свою думку, не підкріплену жодними дослідженнями.
І є ще один нюанс. От якби мені ввели вакцину, вона не спрацювала, і я захворів, то повторно я б став робити щеплення вже іншою.
Коли після перенесеного коронавірусу можна робити щеплення?
Здавалося б, таке очевидне запитання… Спочатку були розмови про те, що якщо ви перехворіли, то три місяці потрібно не робити цю процедуру. Зараз же все більше даних, що факт перенесеної хвороби жодним чином не впливає на доцільність вакцинації. Тому що вона створює такий рівень захисту з антитіл і Т-клітин пам’яті, який виявляється набагато вищим, ніж після недуги.
Тому якщо ви одужали і почуваєтесь добре, немає явних наслідків, то по закінченні місяця-двох вже можна вакцинуватися. Правда, деякі лікарі вважають, що можна не раніше трьох місяців, дехто — що не раніше шести.
Особисто у мене пройшло чотири з половиною місяці після хвороби. Але якби з’явилася можливість вакцинуватися раніше, я б зробив це. Хоча б тому, що коли ти отримуєш другу дозу, то відчуваєш величезне психологічне полегшення. Ось просто перестаєш смикатися і боятися.
Тому я рекомендую робити щеплення, як тільки є можливість. Так, може й не спрацює. Ну вакцинуєтеся ще через рік. Нічого страшного не станеться.
Євген КОМАРОВСЬКИЙ,
лікар-педіатр, автор популярних книжок для батьків, телеведучий, у колонці на сайті nv.ua.
Читайте також: Перша пісня, яка прозвучала у космосі, була українською! (Відео).