Як правильно зберігати насіння квітів
Збирати його краще за сухої безвітряної погоди. Особливо це стосується представників родини складноцвітих, насіння яких схильне до загнивання: айстр, чорнобривців, ехінацеї, жоржин та інших. А схильне до розтріскування (ешольція, флокс Друммонда, люпин, бальзамін) — вранці, доки вологість повітря висока
Насіння більшості культур збирають повністю дозрілим, коли воно стане твердим, набуде характерного забарвлення, а стручки, кошики, коробочки пожовкнуть чи побуріють і висохнуть.
Але повного дозрівання деяких квітів чекати не можна, бо їх плодики можуть розтріскатись, і насіння висиплеться. Тому його заготовляють раніше, недозрілим, а потім дозарюють (Дозарювання — процес, при якому зібрану недозрілою продукцію в певних умовах доводять до біологічної стиглості. — Ред.) за температури 25–30 градусів у сухому приміщенні в полотняних мішечках. Або зрізані стебла підвішують головками донизу, розклавши під ними папір або тканину. Добре дозріває в приміщенні насіння жоржин, чорнобривців, петуній, незабудок, красолі.
Зібране насіння просушують на папері в теплому сухому приміщенні. Кожен вид чи сорт окремо. Час від часу перемішують, щоб не поцвіло.
Обмолотити насіння можна, протерши в долонях чи з допомогою сита з отворами різної величини. Або ж покласти в невеликий полотняний мішечок і злегка потрусити або постукати. Затим висипати на блюдце. Частина полови залишиться на стінках мішечка, решту потрібно обережно видмухати. Важке насіння можна просіяти на вітру.
Читайте також: 18 жовтня у Луцьку не буде світла: перелік адрес.
Зібране насіння просушують на папері в теплому сухому приміщенні. Кожен вид чи сорт окремо. Час від часу перемішують, щоб не поцвіло. Кожен зразок позначають етикеткою із назвою культури, кольором та роком збору. Отримане насіння можна зберігати як в полотняному, так і в паперовому пакетику при температурі плюс 15–20 °C. Не забувайте зазначати інформацію про сорт. Ці відомості стануть у пригоді при формуванні майбутньої клумби за кольорами й висотою рослин.
Окреме питання — гібриди. Маркують їх позначкою F1. Збирати їхнє насіння немає сенсу. Материнських якостей воно не зберігає. Деякі гібриди не утворюють насіння.
Джерело: poradnica.com.ua.