Як сіль. Ранкова історія для душі
Жив собі король, що носив шляхетне ім’я Генріх Мудрий. Мав він три дочки: Альбу, Бетіну і Шарлоту. В глибині душі він найбільше любив Шарлоту. Настав час прийняти рішення про те, котра із них стане наступницею престолу. Король покликав усіх своїх дочок і запитав: «Дорогі мої донечки, чи ви мене дуже любите?»
Найстарша відповіла: «Тату, я люблю тебе, як світло дня, як сонце, яке дарує деревам своє тепло. Ти моє світло!».
Король, щасливий, посадив Альбу по своїй правиці і покликав другу дочку. Бетіна сказала: «Тату, я люблю тебе, як найбільший скарб світу, твоя мудрість набагато цінніша від золота і коштовного каміння. Ти — моє багатство!».
Утішений і ощасливлений зізнанням дочки, батько наказав їй сісти ліворуч себе. Тоді покликав Шарлоту. «А ти, моя маленька, як сильно мене любиш?», — запитав її ніжно. Дівчина подивилася йому просто в очі й відповіла без жодного вагання: «Тату, я люблю тебе, як кухонну сіль!».
Читайте також: Погода на неділю, 24 жовтня: вночі Волинь трохи приморозить – протягом дня спека також не докучатиме.
Король онімів: «Що ти сказала? Яку кухонну сіль?».
Він не міг стримати свого гніву і вигукнув зі злістю: «Невдячна! Як ти смієш так мене трактувати — ти, що була світлом моїх очей. Геть від мене! Відрікаюсь від тебе і наказую залишити мій дім!».
Бідна Шарлота, ледве тамуючи сльози, мусила покинути палац і королівство свого батька. Вона почала працювати на кухні сусіднього володаря. А що була добра й гарна та ще вміла чудово куховарити, то за короткий час стала головною кухаркою цього короля.
Шарлота відразу впізнала свого батька. Пішла на кухню і почала готувати щонайкращі страви. Але замість солі сипала до них цукор.
Одного разу до свого сусіда прибув із візитом король Генріх. Про нього ходили чутки, що він дуже сумний і самотній, що мав трьох дочок, але одна втекла з якимсь каліфорнійським гітаристом, друга виїхала до Австралії годувати кенгуру, а наймолодшу вигнав він сам.
Шарлота відразу впізнала свого батька. Пішла на кухню і почала готувати щонайкращі страви. Але замість солі сипала до них цукор.
За обідом гості крутили носами і кривилися: кожен, хто скуштував страву, одразу ж в непристойний спосіб випльовував її на серветку.
Розлючений король наказав покликати куховарку.
Шарлота прийшла і спокійно промовила: «Колись мій батько вигнав мене із дому за те, що сказала, що люблю його, як кухонну сіль, яка дає смак кожній страві. Не бажаючи робити йому прикрості, я додала до всіх страв цукор».
Король Генріх піднявся зі сльозами в очах: «У твоїх словах чути сіль мудрости, моя доню. Пробач мені і прийми корону».
Було влаштовано великий бенкет, і всі запрошені плакали від радости: королівські хроніки того часу засвідчують, що всі їхні сльози були солоними.
«Ви — сіль землі» (Мт. 5, 13).
Бруно ФЕРРЕРО,
італійський католицький священник-монах, оповідання з книги «365 коротких історій для душі» (видавництво «Свічадо»).