Люди втікали від медиків городами і спускали собак
У родині, що мешкає у Великій Омеляні неподалік Рівного, де виховується 10 дітей, — спалах поліомієліту. Першою захворіла дівчинка віком рік і 4 місяці, у неї діагностували зниження м’язової сили і парез ніг, тож лікарі відразу запідозрили вірусне інфекційне захворювання, яке підтвердилося лабораторно. Згодом хворобу виявили ще у шістьох її братиків і сестричок. В область відразу приїхала команда епідеміологів та вірусологів, які взялися проводити профілактичні заходи, зокрема запрошувати місцевих жителів робити щеплення дітям
За 10 днів від моменту оголошення в селі надзвичайної ситуації щеплено інактивованою вакциною (складається з мікробних часток, які вирощуються в контрольованих лабораторних умовах для зниження антигенності і є неінфекційними. – Ред.) більше ніж половина дітей. При тому, що всі умови для значно більшого охоплення були створені, розповів головний санітарний лікар Рівненської області Роман Сафонов.
Увесь цей час медики проводили агітаційну кампанію, в якій найголовніша теза: ставлення до вакцинації населення – одна з ознак рівня цивілізованості суспільства. До батьків, де є діти, спочатку дзвонили, але на це мало хто зреагував. Тоді Роман Сафонов наполіг, щоб у Велику Омеляну приїхали медики з обласного центру.
Він зазначає, що для такого рішення була ціла низка причин, серед яких – період пандемії COVID 19 та різкого підйому захворювань на гострі респіраторні вірусні інфекції, тож скупчення людей на ФАПах вкрай небажане. Багато дітей має ознаки ГРВІ і їх доцільно було оглядати на місці, в теплі. Багатодітні мами не могли залишити інших малюків самих.
Виступи на телебаченні медиків мало хто з місцевих дивиться, а лікарі загальної практики, медсестри, епідеміологи мали можливість персонально донести інформацію, розвіяти перестороги у кожного з батьків. Крім цього, робота дала змогу систематизувати інформацію щодо дітей до 5 років, які проживають у селах громади (12% з неї виявилася помилковою, багато хто вже в селі не живе).
– Що ми мали? Закриті перед носом ворота, втечу городами, відпускання на подвір’я собак, словом, даруйте, що ображаю патріотичні почуття, – цивілізацію в усій красі. Те, що робота медиків населенням не цінується, – давно не дивує, але не потрібно говорити про відсутність діалогу чи роз’яснювальної роботи, коли керівництво тергромади організовує зустріч в оптимальний для жителів села час, яка ігнорується. В лікувальний заклад не приходимо, на зустріч в сільраду — також, додому не пускаємо, бо зламати власну картину світу — ось що реально страшно, — обурюється Роман Сафонов. — Навіть в інтернеті ліньки знайти інформацію про одну з найбезпечніших вакцин, що використовується від страшної хвороби. Краще постити котиків в мережі, ніж перейматись ризиками для власної дитини.
Краще постити котиків в мережі, ніж перейматись ризиками для власної дитини.
Тим часом у МОЗ повідомили, що нещеплених дітей не пускатимуть на навчання. А в соцмережі таку ситуацію назвали дикунством і середньовіччям. Зокрема, користувачі пишуть: «На вулиці ХХІ століття, а частина населення й досі живе як у ХVІІІ. Нема слів». «Нічого. Наступне покоління жителів уже так жваво городами скакати не буде. Не зможе. На всохлій нозі далеко не пострибаєш. Паралізовані і мертві – теж».
Ірина ПАСІЧНИК.
Читайте також у нас: «У найменшому місті на Волині в чоловіка вчепився… блуд».