Олег Торчинюк розкопав на Горохівщині 2 німецькі літаки
Вони були збиті під час Другої світової війни
Років вісім тому Олег Улянович узявся посприяти німцеві Карлосу Бломбергу, який хотів віднайти місце загибелі свого батька-льотчика. Відомості, які відшукав у тамтешніх архівах, привели його на Горохівщину, а добрі люди підказали: допомогти прояснити ситуацію зможе знаний на Волині пошуковець, член Всеукраїнської громадської організації «Закінчимо війну», військовий археолог Олег Торчинюк
Знайти «Юнкерс», який, імовірно, впав на Волині, горохівчанину допомогли ґрунтовні дослідження маловідомих сторінок Другої світової війни. Багато цікавих фактів додали також розповіді довгожителів краю, «озброївшись» якими зумів вирахувати координати літака, який упав неподалік села Полюхне. Власноруч розкопав «Юнкерс», збитий 26 червня 1941 року на околиці полюхненського лісу.
Краєзнавець з’ясував, що в «залізного птаха» було пошкоджене шасі. Пілоти не мали іншого виходу, як залишити його. Згідно з інструкцією, взяли з собою найнеобхідніше й пішли в бік своїх. Один із членів екіпажу, швидше за все батько Карлоса Бломберга, був важко поранений. Чи вдалося йому вижити, а якщо ні, то де його могила, цього наразі не може сказати ніхто. Літак місцеві селяни розібрали на брухт.
Прошу Олега Уляновича розказати про найголовніші трофеї серед тисяч, знайдених за більш як десять років його пошукової діяльності. У першу чергу військовий археолог називає арсенал, який відкопав неподалік села Полюхне: 12 ящиків німецьких протипіхотних мін часів Другої світової війни, 2 ящики детонаторів до них та інші боєприпаси. Добре орієнтуючись на місцях боїв 124-ї стрілецької дивізії, він знайшов особисту печатку її командира — генерал-майора Пилипа Сущого. До слова, із частини особистої колекції розкопаних ним підков XVII–XX століть у Горохові було викуване й встановлене унікальне Крісло Щастя.
Діставати металеві знахідки із землі — то однаково, що гоїти її рани від страшної війни.
У рік, що минає, Олегу Торчинюку трапилася знахідка, про яку мріє, напевне, кожен його колега. На території рідної Горохівщини він натрапив на ще одну повітряну бойову машину. Цього разу це був одномісний одномоторний поршневий винищувач-моноплан Focke-Wulf Fw 190 Wurger, що «чекав» на пошуковця аж із липня 1944 року між селами Охлопів і Квасів.
…«Відчувши» чималий шмат металу, сучасний металошукач у руках Олега Торчинюка спрацював неподалік ями розміром 4х4 м, схожої на бліндаж. У хід звично пішла лопата. Те, що літальний апарат був не радянський, досвідчений археолог зрозумів із першого погляду. Focke-Wulf глибоко врізався «носом» у землю й заглибився в неї по кабіну.
Читайте також: У Луцьку тестують підсвітку собору святих Петра і Павла.
78 років Focke-Wulf слугував могилою для пілота. Його останки покоїлися в кабіні. Уламки аероплана Олег Торчинюк передав друзям із громадської організації «Пошук загиблих літаків в Україні». Із ними горохівчанин уже давно співпрацює. За нагоди користується радянськими і німецькими журналами бойових дій, якими дорожить організація. Завдяки їм було встановлено, що Focke-Wulf керував пілот на прізвище Куфер. Окремі експонати тепер зберігаються в Державному музеї авіації в Жулянах. Як завше, Олег Улянович не обділив і Горохівський народний історичний музей, подарувавши йому фрагменти Focke-Wulf Fw 190 Wurge.
Мій цікавий співрозмовник і сам того не помітив, як проговорився, що діставати важезні уламки літака йому допомагала дружна рідня — зять Руслан і дружина Леся, яка любить супроводжувати чоловіка в його мандрівках у ліси та поля.
…Поки що з дитячою цікавістю розглядає дворічний Максимко, внучок Лесі й Олега Торчинюків, металеві знахідки, над якими мудрує його дідусь. Настане час, і хлопчик зрозуміє, що діставати ті уламки із землі — то однаково, що гоїти її рани від страшної війни. Задля того, щоб вона і всі, хто живе на ній, завжди були щасливими під мирним небом.
Леся ВЛАШИНЕЦЬ.