Вчителька з Волині розповіла, як їй єдиній вдалось правильно написати радіодиктант (Відео)
Галина Шура, сільська учителька з Волині, стала єдиною учасницею Радіодиктанту національної єдності 2021, хто за його результатами не припустився жодної помилки. Такі результати оголосило Українське радіо, яке щорічно проводить цей захід.
Галина Шура мешкає у селі Комарове, що на Волині. Жінка працює вчителькою у школі вже 35 років, викладає українську мову і зарубіжну літературу, пише «Главком».
З-понад 14,5 тис. надісланих до журі написаних диктантів, її робота єдина, в якій жодної помилки. Шура не вперше брала участь у написанні диктанту від Національного радіо. Чотири роки тому вона була однією з 322 учасників, які допустили лише одну помилку. Нині ж перемога одноосібна.
Автором тексту цьогорічного диктанту був письменник Юрій Андрухович. За його словами, текст диктанту увійде до його нової книги, яка ще у роботі.
«Мені подобається написання диктантів. Ще коли у мене була живою мама і я її доглядала, то їй також цікаво було писати диктанти. Вона писала з дому, а я у школі з дітьми. Перш за все, я пишу для себе. Бо якщо виявиться, що чогось не знаю чи забула, то буде стимул повторити, перечитати», – розповіла переможниця Радіодиктанту.
В ексклюзивному інтерв’ю «Главкому» Галина Шура поділилася своїм секретом абсолютної грамотності. Педагог розказала, як готувалась до іспиту і які підказки вдалося знайти в інтернет.
Перелік переможців Радіодиктанту національної єдності-2021:
Без помилок:
Галина Шура, Волинь.
Допустили одну помилку:
Надія Палій, Львівська обл;
Максим Слюсаревський, Київ;
Юлія Шекет (Тишко).
Допустили дві помилки:
Тетяна Ліхтанська;
Ілона Войтенко;
Юлія Туманцева;
Тамара Лавренко, Харків;
Олена Скорик;
Наталя Ніколенко, Херсон;
Дарина Іванковська, Львівська обл.;
Вікторія Кригер, Хмельницька обл.;
Лариса Семенюк, Луцьк;
Алла Кравченко, Київ;
Олександр Щетинський;
Христина Гоянюк, Львів.
«Аби уникнути помилок, шукала в інтернеті інформацію про стиль Андруховича»
– Чи очікували перемогти, надсилаючи роботу?
– Просто так надсилала, для упевненості. Адже не вперше надсилаю диктанти. Не сподівалася, що стану переможницею. Вперше я написала радіодиктант у 2017 році. Тоді за нього я отримала диплом за бездоганне написання і дві книжки в подарунок (у 2017 р. з майже 29 тис. учасників ніхто не написав роботу без жодної помилки. Національне радіо відзначило 322 переможців, які допустили лише одну помилку. Серед них тоді була і Галина Шура – «Главком»).
Після написання якийсь час посиділа, подумала, повиправляла, бо не всі розділові знаки зразу поставила і відправила.
Писала я диктант і наступного року, але не надсилала. Ще один раз писали разом із дітьми у класі і надсилали, але нагороди не було. А цього року, коли був диктант, у школі було дистанційне навчання, бо не усі працівники школи були вакциновані. Я писала його у школі. Після написання якийсь час посиділа, подумала, повиправляла, бо не всі розділові знаки зразу поставила і відправила. Також я сказала своїм учням, куди слід надсилати роботи. Знаю, що писали дві дівчини з 8 класу. Але потім мені скаржилися, що вони не встигали, бо дуже швидко читав свій текст автор. Так і не відправили його на перевірку.
– Чи сподобався вам диктант, що саме у ньому виявилося найскладнішим?
– У першому реченні я собі думала, що правильним буде поставити двокрапку, але потім виправила на тире. Для мене найважчим виявилося речення, де вставна конструкція: «Бо кожне моє, як і моїх ровесників, літо минало – ні, пролітало, проносилося! – в парку, в його іноді аж до грудей високій траві». З того, як читав Юрій Андрухович, я зрозуміла, що це вставна частина. Спочатку виділила її комами, але потім виправила на тире. Це слово «проносилося!» я шукала навіть в інтернеті, адже Андрухович ще цікаво наголос поставив. Думала, що щось тут не так, адже наголошене це слово. Буквально в останні секунди перед відправленням поставила знак оклику перед тире. Це дуже цікаве, оригінальне місце у тексті, вагалася, чи правильно поставила знак.
«Години чотири сиділа над текстом»
– Для вас це був складний текст?
– У першому абзаці були ще такі слова: «він існував поза часом». Тут зрозуміло, що прийменник з іменником, а далі іде «в позачасі…». Спочатку разом, але потім розділила на два слова. Ось тут я сумнівалася. Є ще один момент наприкінці тексту: «поступово скидав ту червінь і жовтину, до решти». Міркувала так, що якщо «дощенту» разом, то і «дорешти» разом. Але потім «до решти» розділила на два.
Насправді текст складний. Якщо написати і одразу здати, то важко. А як посидиш, подумаєш, то нормально. Може години чотири сиділа над ним, бо в інтернеті шукала інформацію про стиль Андруховича. От коли стиль подивилася, тоді зрозуміла, що не все тут так просто.
Читайте також: Вакцинація від COVID-19: Україна майже вклалась в рекомендації ВООЗ, Волинь відстає.
– Можна сказати, що уникнути помилок допомогло розуміння стилю автора тексту?
– Саме так, стиль інтуїтивно підказав, як написати правильно.
– Як у школі, у селі відреагували на вашу перемогу?
– У селі я ще не була після того, як дізналася, що посіла перше місце. Їжджу по роботі до райцентру на семінари. Телефонував і привітав директор школи, потім учителі, хтось повідомлення на Viber надсилає, усі вітають. Також бачу багато привітань від групи філологів нашої громади. Відверто скажу, що я не сподівалася (стати переможницею), але усі знайомі радіють.
– Організатори радіодиктанту перед його проведенням обіцяли переможцям подарувати книжки. Яка саме дісталась вам?
– Телефонував Дмитро Хоркін (член правління Національної суспільної телерадіокомпанії України, генеральний продюсер UA:Українське радіо) і казав, щоби я чекала на нагороду. Яку саме не сказав.
– Пані Галино, скажіть декілька слів про себе – про людину, яка виявила абсолютну грамотність?
– Викладаю у 8 класі українську мову і літературу, оскільки я український філолог. Також у 5 і 9 класах викладаю зарубіжну літературу. Ще факультативно викладаю християнську етику у 5, 7 і 8 класах. Працюю у школі 36-й рік.
Михайло Глуховський, «Главком».