«Треба подивитися очне дно»
Із таким проханням часто звертаються до офтальмолога. Переважна більшість пацієнтів приходить на консультацію від терапевтів, ендокринологів, неврологів чи кардіологів. Що ж саме можна побачити на очному дні та чому це так важливо?
Очне дно — це, по суті, сітківка з її судинами, капілярами та зоровий нерв. Оцінивши їхній стан, можна запідозрити чи підтвердити супутню патологію, тобто таку, що безпосередньо може бути і не пов’язана з органом зору.
Річ у тім, що судини сітківки є одними з найменших за розміром, які ми можемо оцінити візуально, виявити у них зміни, відхилення від норми. Логічно припустити: у такому ж стані й решта судин нашого організму. Наприклад, при наявності мікрокрововиливів, атипового розростання, що часто буває при цукровому діабеті, можна підтвердити чи запідозрити це захворювання.
Річ у тім, що судини сітківки є одними з найменших за розміром, які ми можемо оцінити візуально, виявити у них зміни, відхилення від норми. Логічно припустити: у такому ж стані й решта судин нашого організму.
Так само і з артеріальною гіпертензією. Нерідко люди випадково виявляють у себе підвищений артеріальний тиск, хоча він міг бути таким уже багато років. Для того, щоб зрозуміти, чи це «свіже» захворювання, чи воно триває давно, ми при огляді звертаємо увагу на ознаки, характерні для гіпертонічної ангіопатії сітківки. Якщо вони є — скоріш за все, проблема з тиском виникла не вчора.
Схожа ситуація із зоровим нервом, який, по суті, є частиною мозку, що винесена на периферію та доступна для візуального огляду. Тож якщо в людини є демієлінізуючі захворювання (приміром, розсіяний склероз) чи запальні процеси оболонок мозку — окуліст це може побачити та допомогти у підтвердженні діагнозу іншим спеціалістам.
Окрім того, є велика кількість офтальмологічних захворювань, які можна запідозрити, оглядаючи очне дно. Наприклад, для глаукоми є характерною зміна забарвлення диска зорового нерва, збільшення площі та розмірів його заглиблення, а при ВМД (віковій макулярній дегенерації) змінюється вигляд центральної ділянки сітківки.
Огляд очного дна здійснюється за допомогою спеціальної лінзи, офтальмоскопа або фундускамери (апарата, який дає можливість сфотографувати очне дно). Це абсолютно безболісний процес, проте здебільшого потребує попереднього розширення зіниці спеціальними
краплями.
Юрій ВАЛЕЦЬКИЙ,
лікарофтальмолог
Читайте також:Волинські окулісти нагадують, як зберегти зір