Паляниця — хлібові сестриця
Ця українська страва, назва якої зараз служить своєрідним паролем, згодиться не лише для того, щоб за вимовою розпізнати замаскованого орка. Нині, коли подекуди не завжди знайдеш хліб на полицях магазинів, але сім’ю годувати треба, гадаємо, господиням стануть у пригоді прості рецепти пампушок, перепічок, паляничок, що допоможуть пережити тимчасові проблеми
Швидкі сирні палянички
Інгредієнти: 150 г будь-якого сиру, 2 скл. пшеничного борошна, 1 скл. кефіру, по 0,5 ч. л. цукру, солі і соди.
Приготування. Теплий кефір влити в глибоку миску, всипати цукор, сіль і соду, перемішати і залишити на 5 хвилин. Твердий сир чи бринзу потерти на дрібній тертці і разом із борошном додати до кефірної маси. Замісити тісто — спершу ложкою, а потім протягом 3–4 хвилин руками. Розділити приготоване тісто на 5–6 частин, розкачати з кожної паляничку. Обсмажити їх почергово до зарум’янення на сковорідці з невеликою кількістю олії під кришкою на середньому вогні приблизно по 2–3 хвилини з кожного боку. Подавати гарячими.
Паляниці на кефірі
Інгредієнти: 400 г борошна, 1 скл. кефіру, сіль до смаку, 1 ч. л. (без гірки) соди, олія, 30–50 г вершкового масла для змащування.
Приготування. Кефір вилити у миску, всипати соду, перемішати, додати сіль і поступово підмішувати борошно. Щоб тісто не прилипало до рук, змащувати руки олією. Готове тісто викласти в пакет і поставити в холодильник на 10 хвилин. Потому поділити на 6 частин. Кожну розкачати в тонкий пласт і смажити на сухій розігрітій сковороді на середньому вогні. Як підрум’яниться — перевертати. Готову паляничку змащувати вершковим маслом.
Ця українська страва, назва якої зараз служить своєрідним паролем, згодиться не лише для того, щоб за вимовою розпізнати замаскованого орка.
Угорські лангоші
Інгредієнти: 3–4 середні картоплини, 0,5 пакетика сухих дріжджів, 0,5 скл. теплого молока, 0,5 ч. л. цукру, 1,5–1,75 скл. борошна, 0,5 ч. л. солі, олія для смаження.
Приготування. Зварити картоплю в підсоленій воді, зцідити й розім’яти на пюре (має бути десь 1,5 склянки). Охолодити. Змішати тепле молоко, дріжджі та цукор. Дати постояти 5–10 хвилин, тоді влити до картоплі, додати просіяне борошно і сіль. Борошно підсипати поступово, спочатку 1,5 склянки, потім за потреби потроху додавати до отримання м’якого однорідного тіста. Добре вимісити. Покласти в миску, накрити, дати підійти в теплому місці до збільшення в об’ємі удвічі (приблизно годину). Розкачати тісто в пласт завтовшки 1,5–2 см. Порізати на прямокутники, квадрати або кружечки, попроколювати ножем чи виделкою для запобігання утворення бульбашок. Розігріти олію і смажити коржики на вогні вище середнього: якщо температура олії буде надто високою, то лангош буде горіти, якщо занизькою — вбере дуже багато олії і буде жирним. Смажити до утворення гарної золотистої скоринки. Готові лангоші натерти часником, присипати сіллю і паприкою. Подавати теплими.
Турецькі листкові коржики
Інгредієнти: 0,5 кг борошна, 1 яйце, 1 ч. л. солі, 300 мл води, 150 г вершкового масла, 100 мл олії; зелень та цукрова пудра для двох типів начинки.
Приготування. Борошно просіюємо та змішуємо із сіллю, вливаємо гарячу воду, майже окріп. Вимішуємо спочатку лопаткою, а потім руками. Тісто буде м’яким і не липким. Накриваємо рушником та залишаємо на 30 хвилин.
Розтоплюємо вершкове масло і змішуємо з олією. Стіл присипаємо борошном, тісто ділимо на 4 частини і кожну розкачуємо в дуже тонкий пласт. Один пласт змащуємо сумішшю олії та масла, посипаємо січеною зеленню і накриваємо другим пластом тіста. Ріжемо смужками, кожну скручуємо в рулет. Так само робимо і солодкий варіант, посипавши пласт цукровою пудрою і накривши другою частиною тіста. Кожен рулет розкачуємо качалкою. Випікаємо на сковороді з двох боків до рум’яності на невеликому вогні. Готові коржі поливаємо розтопленим маслом і складаємо стосиком.
Лаваш
Інгредієнти: 350 г муки, 225 мл окропу, 0,5 ч. л. солі, 1,5 ст. л. олії.
Приготування. Просіяти борошно, в окропі розчинити сіль і влити до борошна, добре вимішати, додати олію і ще раз вимішати. Тісто залишити під плівкою на 30 хвилин. Далі сформувати ковбаску і нарізати її на шматочки завважки приблизно по 30 г, зробити з кожного кульку і знов накрити плівкою, щоб так постояли 10 хвилин. Розкачати якомога тонше, корж виходить еластичний. На плиту поставити товстостінну велику сковорідку, розігріти і, нічим не змащуючи, смажити по декілька хвилин, до перших пухирців, перевернути і смажити з другого боку до повної готовності. Лаваші смажаться швидко. Кожен корж скроплювати водою, складати один на одного та накрити рушником.
Сирно-часникові хлібці
Інгредієнти: 200 г борошна, 5 г сухих дріжджів, 1 ст. л. цукру, сіль, 15 г олії, 120 мл теплої води, 10 г подрібненого часнику, 20 г вершкового масла, 30 г фети.
Приготування. У теплу воду всипаємо цукор та дріжджі, перемішуємо. Борошно просіюємо, змішуємо із сіллю, частинами всипаємо в рідку основу. Тісто починаємо вимішувати, наприкінці додаємо олію. Накриваємо та залишаємо в теплому місці на 1 годину. Сир тремо на великій тертці, частину змішуємо з подрібненим часником і вершковим маслом. Тісто ділимо на кілька частин, кожну з них качалкою розкачуємо на коржики, змащуємо часниковою начинкою та посипаємо сиром. Викладаємо коржик на деко, застелене пергаментним папером для випічки. Випікаємо при 180 градусах близько 10–15 хвилин.