«Бойовий у дійсності, а не на папері» – наш «залізний генерал» Валерій Залужний уже 8 років на війні
10 фактів із життя Головнокомандувача Збройних сил України, який за два останні місяці став одним із найбільш авторитетних полководців світу
1. Валерій Залужний (на фото) – династійний військовий: народився 8 липня 1973 року в Новограді-Волинському у родині військовослужбовців. Виховувався в гарнізоні і мріяв про кар’єру військового.
2. Навчався у кількох освітніх закладах і завжди був серед кращих випускників. У 1997-му закінчив загальновійськовий факультет Одеського вищого командного училища з відзнакою. Через десять років отримав другу вищу військову освіту в стінах Національної академії оборони. За вивчення бойового застосування механізованих і танкових з’єднань він теж отримав золоту медаль. У 2014-му закінчив Національний університет оборони України імені Івана Черняхівського — і тут став кращим, нагороджений перехідним мечем королеви Великої Британії. У Головнокомандувача ЗСУ є і цивільний диплом. У 2020 році він здобув ступінь магістра міжнародних відносин в Острозькій академії.
3. Життя командира тісно переплетено з Волинню. З жовтня 2009-го по 2012 рік він командував 51-ю окремою механізованою бригадою, дислокованою у Володимирі-Волинському (зараз на її базі створена 14-та ОМБР). На той час був наймолодшим комбригом в Україні. «Новоград-Волинський був колискою мрій і прагнень, Володимир-Волинський дав можливість втілити їх у життя… Так добре, як тут, я почуваюся хіба що в рідному Новограді-Волинському», — казав він в одному з інтерв’ю під час служби у Володимирі.
4. Валерій Залужний — новий тип воєначальника, який уже не вчився в жодному російському чи радянському військовому училищі. Наголошував на тому, що зміни в армії мають відбутися перш за все у світогляді і ставленні до людей. «Я б хотів, щоб ви повернулися обличчям до людей, до своїх підлеглих. Моє ставлення до людей не змінювалося протягом усієї моєї служби». Цінує в офіцерах лідерство.
5. У жовтні 2021 року Головнокомандувач попросив особисто йому повідомляти про факти корупції в Збройних силах — писати в особисті повідомлення на його сторінці у Facebook, а також оприлюднив номер телефону та електронну пошту. «Я категорично не сприймаю корупцію і не потерплю її жодних проявів у Збройних силах України. Нульова толерантність до корупції — це вихідна умова для призначення особи на посаду», — наголосив він тоді.
6. На російсько-українській війні — усі 8 літ: «Для мене війна почалася в середині липня 2014 року, з призначенням заступником командира сектора «С», який формувався на Донеччині. Відтоді керував майже всіма угрупованнями, які там створювали. Дійшов аж до начальника штабу Об’єднаних сил. Запам’яталися, мабуть… солдати. Досі з багатьма із них зідзвонюємося, листуємося». «Бойовий у дійсності, а не на папері», — кажуть у відповідь про нього військові.
— Новоград-Волинський був колискою мрій і прагнень, Володимир-Волинський дав можливість втілити їх у життя… Так добре, як тут, я почуваюся хіба що в рідному Новограді-Волинському, — казав Валерій Залужний в одному з інтерв’ю під час служби у Володимирі.
7. В одному довоєнному інтерв’ю Валерій Залужний у програмі «Рандеву» Яніни Соколової на «5 каналі» на запитання глядачки, чи хотів би він проїхатися танком по Красній площі, пожартував: «Мабуть, так. По-чесному. І по Арбату теж. Але акуратно, бо це пам’ятник». Згодом уточнив, що найбільше його мрія — звільнення усіх захоплених ворогом земель, включно з окупованим Кримом.
8. Залужний давно і щасливо одружений з Оленою — співробітницею Укргазбанку. У подружжя є дві доньки, одна — військова, друга — навчається на медика. Має хобі: піші мандрівки — і природою, і містами та селами. Ось як про це розповідав в одному з інтерв’ю: «У мене ще з піонерських часів залишилася пристрасть до подорожей, як правило, піших: одягаю спортивний костюм і йду знайомитися з містом». Судячи з Facebook, найкращий компаньйон у цих поїздках для головкокомандуча — його дружина.
9. Авторитетне американське видання «Політіко» називає Залужного «залізним генералом» та переконане, що командувач стане легендарною постаттю в історії України.
10. Нещодавно 48-річний Валерій Залужний звернувся до українців з такими словами: «На превеликий жаль, ми несемо втрати. Вони в декілька разів менші, ніж у противника. Але життя і здоров’я кожного нашого воїна безцінне. Співчуваю родинам загиблих. Обіцяю, ми помстимося за кожного побратима і посестру, за мирних українців, за наших дітей».
Василь РОГУЦЬКИЙ.
Читайте також на volyn.com.ua: «Колишній шахтар разом із двома синами і невісткою пішов на фронт».