Якби не каска, куля прошила б волинянину голову навиліт
Волинський краєзнавець, горохівчанин Олег Торчинюк — досвідчений військовий археолог, знаний в нашому краї пошуковець і член Всеукраїнської громадської організації «Закінчимо війну». Багато знайдених ним експонатів зберігаються на чільних місцях у Державному музеї авіації в Жулянах, у Горохівському народному історичному музеї
В арсеналі знахідок Олега Уляновича є речі, які віддзеркалюють історію різних століть. Найцінніші серед них — два німецькі літаки, збиті під час Другої світової війни, а на місцях боїв 124-ї стрілецької дивізії він натрапив на особисту печатку її командира — генерал-майора Пилипа Сущого.
Недавно в колекції горохівчанина з’явився хоч і не літак, однак не менш оригінальний експонат — солдатська каска зі смертоносним «розписом». Археолог знайшов її в лісі неподалік села Терешківці. У 1941 році в цій місцевості йшли важкі бої з німецькими окупантами.
З того, як ворожа куля «розписалася» на шоломі, очевидно, що вона летіла прямісінько в голову, та виконати своє смертоносне призначення їй не вдалося.
Про те, що земля заховала щось чимале, в першу ж секунду «підказав» металошукач. Коли ж відкопав це «щось» із півметрової глибини, зрозумів: головний убір врятував радянському солдатові життя.
З того, як ворожа куля «розписалася» на шоломі, очевидно, що вона летіла прямісінько в голову, та виконати своє смертоносне призначення їй не вдалося. Удар об сталь був настільки сильним, що сплав тріснув посередині навпіл від лоба до шиї ззаду, наче гарбуз.
— Власник каски народився в сорочці. Контузію отримав стовідсотково, зате залишився живий, бо неподалік не було ні останків тіла, ні інших ознак, які б свідчили про чиюсь загибель саме на цьому місці, — прокоментував Олег Торчинюк.
Подумалося, що, тримаючи каску в руках, пригадав себе у такому ж статусі, як щасливчик із війни минулого століття. В жовтні 2016 року Олег Торчинюк воював добровольцем на Сході України у складі 1 батальйону територіальної оборони «Волинь», що ввійшов до 14-ї ОМБР імені князя Романа Великого. В одному з боїв неподалік міста Щастя життя йому врятував бронежилет, та від осколків ворожого снаряда потерпає досі. Біль у спині тепер не дає змоги взяти до рук зброю, щоб визволяти Україну від рашистів.
…Археолог вирішив подарувати свою знахідку Горохівському народному історичному музею.
Читайте також: «Творимо пекло для рашистських тварюк». Показали, як волинська бригада знищує окупантів (Відео)