Чому путін не показав на параді засекречений літак «судного дня»
Кремль відмовився від ідеї використання 9 травня на параді в москві Іл 80 Maxdome, який призначений для евакуації керівництва країни у разі ядерної війни. Це повітряне судно більш відоме як літак «судного дня» або «літаючий кремль»
Сонце сіяло, ні хмаринки, а в кремлі сказали — «погода нельотна»
Востаннє на параді на красній площі літак бачили у 2010 році. Цьогоріч путін знову хотів продемонструвати його. Але в останній момент від цього відмовились, як і від прольоту авіації взагалі. У кремлі сказали, що, мовляв, погода нельотна.
Насправді ж, як повідомили у міжнародній волонтерській спільноті InformNapalm, причиною стала несправність «літаючого кремля». «Один із інсайдерів InformNapalm у москві повідомляє, що нібито реальною причиною скасування повітряної частини параду стала діагностована несправність літака «судного дня», — йдеться у повідомленні.
Цей літак має суттєвий недолік — може летіти орієнтовно лише на 3–5 тисяч кілометрів і сідати тільки на довгі аеродроми із злітною смугою у три кілометри. Тобто для тривалого баражування Іл‑80 потрібен просто караван повітряних літаків-танкерів, які мають його постійно дозаправляти в повітрі.
Водночас військовий експерт Олег Жданов в інтерв’ю виданню «Обозреватель» заявив, що путін наказав не демонструвати командний борт Іл 80 після ультиматуму з боку Заходу. Як він пояснив, такий ультиматум було зроблено після численних заяв та натяків керівництва рф про можливість застосування ядерної зброї в ході війни проти України.
«Путін почав розганяти тему ядерної зброї, і його відразу ж попередили, що вони звернуть увагу на питання про його особисту ліквідацію. Або на питання про запровадження санкцій проти близьких йому людей. Зауважу, що одразу ж усі посадовці в рф почали говорити: — Та ні, ми і не збиралися застосовувати ядерну зброю», — уточнив Жданов. Він також підкреслив те, що на момент проведення військового параду в москві була чудова погода, тому нельотна не могла бути причиною скасування параду літаків.
Чим особливий «ядерний птах»
У рф Іл 80 — це спецборт путіна, точні характеристики якого засекречені. Насправді ця машина — результат заздрості радянських генсеків, які дивились на те, що США мають літаки E 4 — повітряні командні пункти. Тому у 1980-х роках в СРСР вирішили зробити такі самі на базі пасажирського Іл 86, обвішавши його різноманітними системами зв’язку. Полетів Іл 80 у 1985 році, а всього було побудовано чотири літаки — стільки ж, як E 4 у США. Але наразі на ньому стоїть застаріла електроніка, яку востаннє дещо оновили у 2015-му, тож, кажуть, зараз будують йому заміну (три інші такі Іли просто іржавіють десь на аеродромі в Чкалові).
Загалом Іл 80 — це фактично судно зв’язку. Для цього він оснащений потужними радіостанціями короткохвильового та ультракороткохвильового діапазону, антенами релейного та супутникового зв’язку. А також 4-кілометровою антеною наддовгого діапазону радіохвиль — тонким дротом, який розмотується під час польоту для зв’язку із підводними човнами. Такий арсенал необхідний для того, щоб забезпечити зв’язок із військами, в першу чергу всіма компонентами ядерної тріади: ракетними військами стратегічного призначення, підводними ракетоносцями та літаками стратегічної авіації.
Але цей літак має суттєвий недолік — може летіти орієнтовно лише на 3–5 тисяч кілометрів і сідати тільки на довгі аеродроми із злітною смугою у три кілометри. Тобто для тривалого баражування Іл 80 потрібен просто караван повітряних літаків-танкерів, які мають його постійно дозаправляти в повітрі. А це різко зменшує цінність «літаючого кремля».
Останні новини війни:
- Росіяни завдали ракетних ударів по Рівненщині: офіційно (Відео).
- «За тебе молиться весь світ...», – матір захисника Маріуполя в останній розмові з сином (Фото).
- Окупанти відкрили шлюзи на захопленій ГЕС: вода затоплює Нову Каховку.
- Чим закінчиться війна в Україні: п'ять сценаріїв від The Wall Street Journal.
- В окупованому Мелітополі з’явилися банери до 220-річчя створення Таврійської губернії.