Пройшов «між крапельками» і приніс Незалежність: невідомі факти про Леоніда Кравчука
10 травня після тривалої хвороби на 89-му році помер перший Президент Незалежної України Леонід Кравчук. Він мав довге та бурхливе політичне життя, але на своїх скрижалях історія насамперед закарбує ім’я Леоніда Макаровича як людини, яка поставила свій підпис під Актом проголошення Незалежності України. Ми підібрали найцікавіші факти із біографії Леоніда Кравчука
Сім’я
Леонід Макарович народився 10 січня 1934 року в селі Великий Житин тепер Рівненської області (тоді ці землі входили до складу Польщі). Метрична книга Михайлівської церкви Житина мала три розділи — про народження (хрещення), церковний шлюб та померлих. Однак волинські дослідники Петро Кравчук та Андрій Кравчук не виявили у ній першого розділу, тобто про народження. «Напевно, у такий спосіб за радянських часів прибрали відомості про хрещення в церкві головного атеїста Радянської України — завідувача ідеологічного відділу ЦК КПУ Леоніда Кравчука?! Знищені вони чи перенесені в інший (ще й досі засекречений) фонд — не відомо», — припускають історики.
Уперше в пресі ім’я Леоніда Кравчука згадується у газеті «Волинь», що виходила за часів німецької окупації під редакторством знаменитого Уласа Самчука. У номері за 15 січня 1942 року писалося: «Село Великий Житин біля Рівного в Різдвяні свята оживлялось українською колядкою. Діти, молодь і старші колядували на Український Червоний Хрест. Церковний хор Великого Житина заколядував 931 карбованець. Свідомі діти українського села М. Турченюк і Л. Кравчук заколядували на Український Червоний Хрест 40 карбованців».
Це — найголовніший у житті рік, місяць, день і година, коли я підписав розвал СРСР. Це найголовніше, що я зробив. Мені вдалось виконати волю українського народу.
Батько Леоніда Кравчука Макар не повернувся із фронту, загинув у Білорусі в 1944 році. За кілька років мати Хима вийшла заміж вдруге. Вона була дуже розумною і побожною жінкою. Не вимовляла букву «р», проте вміла сказати так, щоб в жодному слові її не було! «Мама дуже хворобливо сприймала те, що я атеїст. Вона завжди старалась посадити мене під образами і говорила: «Сядь, там тобі зручніше буде». Я бачив її маленьку хитрість і не суперечив. А коли сідав, раділа. Вона намагалася зняти з мене, в її розумінні, вину за те, що я на своїй роботі відповідав за атеїстичну пропаганду», — згадував перший Президент.
Леонід Кравчук прожив з однією дружиною — Антоніною Кравчук (Мішура). Вона багато років працювала викладачем економіки в університеті ім. Т. Г. Шевченка. Публічного життя не вела, свого чоловіка під час офіційних церемоній не супроводжувала. Син Леоніда Кравчука Олександр (1959 р. н.) потрапляв у рейтинг журналу «Фокус»: «200 найбагатших людей України». 2011 року він посів 116-те місце, а в 2014-му — 167-ме. Тоді його статки оцінювалися в $45,7 млн. Олександр Кравчук володіє корпорацією «Нафком Агро», що входить у десятку найбільших землевласників України, орендуючи близько 200 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь.
Політична діяльність
У серпні 1991 року як Голова Верховної Ради УРСР Леонід Кравчук погодився на ініціативу Народного Руху проголосувати за Акт проголошення Незалежності України, автором якого був Левко Лук’яненко. 24 серпня 1991-го Кравчук підписав Акт, ставши таким чином Головою Верховної Ради України. Його підтримала частина депутатів із числа націонал-демократів, називаючи його «батьком незалежності».
Відомими є слова народного депутата України Володимира Філенка, що у відповідальний момент, коли Україна здобувала незалежність, «у Кравчука волиняка переміг комуняку». Втім, за спогадами свідків, ще задовго до серпня він готувався до проголошення Незалежності. Зокрема, у січні 1991 року на міжнародному форумі в Давосі Голова Верховної Ради Леонід Кравчук попросив про конфіденційну зустріч із тодішнім прем’єр-міністром Польщі Яном-Кшиштофом Бєлецьким, і, за його спогадами, перше питання політика звучало так: «Чи визнала б Польща незалежність України, якби та її проголосила?».
7–8 грудня 1991 року в Біловезькій пущі відбулася зустріч лідерів Білорусі — Станіслава Шушкевича, Росії — Бориса Єльцина і України — Леоніда Кравчука. Від імені своїх держав вони підписали Біловезьку угоду про припинення існування СРСР. «Це — найголовніший у житті рік, місяць, день і година, коли я підписав розвал СРСР. Це найголовніше, що я зробив. Мені вдалось виконати волю українського народу. Навіть не Кравчук розвалив СРСР, а український народ на референдумі 1 грудня 1991-го. Я виконав волю українського народу — розвалити СРСР, я щасливий, що зробив це», — казав про цю подію Леонід Макарович.
Леонід Кравчук був першим пострадянським лідером, хто передав владу демократичним шляхом, — у 1994 році на дострокових президентських виборах він програв Леоніду Кучмі.
Цитати «Хитрого Лиса»:
«Незалежність прийшла в Україну несподівано — прилетів Кравчук і привіз її на тарілочці з блакитною смужечкою».
«Той, хто у 90-ті їздив із «кравчучкою», нині має свій бізнес, а хто бігав із прапором, то бігає з ним і досі».
«Маємо те, що маємо» (цим відомим висловом Кравчук оцінював роботу президента Леоніда Кучми. — Ред.).
«Коли я став президентом, моя дружина їздила «Ладою», а в родини не було охорони. Це не те, що тепер: будь-який лакей, що тільки дорвався до влади, їздить із мигалками й реанімаційними машинами. Я завжди кажу: якщо за тобою їде реанімаційна машина, залишайся вдома, на хрєна тобі їхати на роботу?!».
Коментар
Віталій ПОРТНИКОВ, журналіст:
«Вибір у нас був не між Кравчуком та Чорноволом. А між Кравчуком та Станіславом Гуренком, останнім першим секретарем ЦК КПУ, противником не лише незалежності, а й перебудови — і дуже сильним номенклатурником. Те, що у боротьбі за владу Кравчук обійшов Гуренка ще перед путчем 1991 року та став безальтернативним лідером номенклатури — не просто успіх Кравчука. Це наше щастя. Завдяки цьому у нас з’явилася держава, яка не стала знову російською колонією — хоча багато хто потім і дуже хотів».
Читайте також на volyn.com.ua: «3-річний Лео, який переспівав «Червону калину» не гірше Хливнюка, не розуміє, що став суперзіркою (Фото, відео».