Роман Безсмертний, який був під окупацією, розповів про найбільший шок загарбників
Народний депутат чотирьох скликань, співавтор Конституції України не зміг забрати 83-річну маму із рідного Мотижина під Києвом і місяць жив серед рашистів
За словами політика, військові рф розмістилися прямо на його земельній ділянці. Безсмертного рашисти кілька разів лякали розстрілом — зокрема, вимагаючи розказати, хто «тримає село», хто тут «цар» чи «князь». Він пояснив їм, що в Україні немає такої практики, коли селом заправляє якийсь «смотрящий», тут нема «хазяїна», кожне обійстя — самостійне і самоврядне.
Найбільший шок росіяни пережили, побачивши сучасні житлові комплекси у селах Київщини: «Я це чув буквально з першого дня: «Вы слишком богато живете». І це повторювалось постійно і стосувалось усього». За словами Безсмертного, саме ця заздрість і змушувала окупантів знищувати українські села та вбивати жителів. «Ви собі ще набудуєте», — цим керувалися рашисти, руйнуючи будинки.
Роман Безсмертний розповів, що окупанти неодноразово допитували його, перший допит тривав близько чотирьох годин. Від загибелі його врятувало те, що рашисти, побачивши підручники та зошити у будинку, сприймали відомого в Україні політика, члена Тристоронньої контактної групи у Мінську, виключно як учителя (він насправді викладає в одному зі столичних вишів).
Від загибелі його врятувало те, що рашисти, побачивши підручники та зошити у будинку, сприймали відомого в Україні політика, члена Тристоронньої контактної групи у Мінську, виключно як учителя.
Щоправда, був момент, коли його ледь не здав один з односельчан. Житель Мотижина намагався відкараскатися від рашистів, пообіцявши їм розповісти про «тих, хто тут живе», відомих людей. Але коли цього чоловіка повели показати будинки («Він думав, що мене уже немає в селі», — упевнений політик), він побачив Безсмертного, почав заїкатися і не став розповідати політичну біографію пана Романа…
Найперше ж, що зробили російські терористи — зламали сейф політика.
– І там їм потрапив у руки воєнний щоденник маминого брата. І вони його розгортають і питають: «А кто это?». «Мамин брат», — кажу. А він у розвідці служив. І вони глянули і кажуть: «Так вы знаете, кто победил фашистов?». Відповідаю: «Ну, по-перше, не фашистів, а нацистів. А так, дійсно, це щоденник», — згадує політик.
– Ще такий факт: серед цих осіб була лише одна людина з європейським типом обличчя, — продовжує Роман Безсмертний. — Решта — татари, башкири, мордовці, марійці, буряти. Я їх дуже швидко «прочитав», бо служив з ними. І щоб ви знали, у Мотижині людей, які погано себе поводять, називають касимівцями. Це так звана касимська орда, яка жила навколо Рязані. Це ті, хто говорив рязанською мовою. Старші люди передавали ці знання з покоління в покоління.
Роблячи висновок з пережитого, Роман Безсмертний як історик каже, що це була орда.
– І все це нагадує, як Калита, Боголюбський приводили орду на Київ, на Русь. Ось це копія. Це люди іншого рівня цивілізації, іншого рівня культури, — зазначив він.
Василь КІТ
Чтайте також: «У наше село сунуло 200 одиниць ворожої техніки!»: пенсіонер на Чернігівщині дав бій рашистам.