Про Любов і Війну: Шепотів доньчине ім’я…
Ліля любила жовтий колір. Їй казали, що це колір печалі. Вона відповідала: це — барва тепла і сонця. Дівчина також була схожа на сонячний промінчик: привітна, усміхнена
Ліля хотіла стати медичкою. Спершу вивчиться на медсестру, а потім, може, до університету вступить. Закінчила училище. Працювала в місцевій лікарні. Пацієнти знали: у цієї медсестрички легка рука і золоте серце…
…Катерина гордилася донькою. Здавалося, важкі часи залишилися в минулому. Вона сама виховувала Лілю. Маленька народилася недоношеною, кволенькою. Чоловік дорікнув:
— З ким я одружився?! Навіть дитини нормальної не змогла на світ привести. І взагалі… я мріяв про сина. А ти…
— Кого Бог послав…
Володимир усе розумів, просто змиритися не міг. У його старшого брата двоє хлопців. Красені, козаки. А в нього — мініатюрне дівча.
— Як назвемо доню? — запитувала Катерина.
— Як хочеш, так і називай.
Дала ім’я Ліля. Лілія. Квіточка…
У маленької була неймовірна жага до життя: мала гарний апетит, швидко набирала вагу. І не вередувала. Але Володимира це не тішило. Ба більше, він зрозумів, що не кохає дружину. Хоча… Якби не Ельвіра, то, може, все складалося б по-іншому.
Ельвіра — власниця невеличкої кав’ярні на розі їхньої вулиці. Кафешка так і називалася — «На куті». Володимир, бувало, заходив туди на каву. Часом із братом. Брат на чужих жінок очима не стріляв. А от Володимир був щедрий на компліменти. Ельвірі подобалась увага цього вродливого молодого чоловіка. Бачила обручку на безіменному пальці його правої руки. Але її це не бентежило. Колись Ельвіру також зрадили. Збиралася з нареченим до вінця, а він… зустрів доньку місцевого посадовця і бажання заможно жити переважило кохання. Яке приниження відчула тоді!..
Ельвіра вирішила довести всьому світу, що також може бути успішною. А от щасливою… Вимірювала щастя денною виручкою в кав’ярні.
Цей клієнт… Він їй подобався. У день свого народження пригостила його безкоштовною кавою. Подякував, торкнувся її руки. Їх обох наче струмом пронизало. Володимир скаржився Ельвірі, що нічого не відчуває до своєї новонародженої доньки. І до дружини також.
— Чому ж мучиш себе? — запитувала звабниця.
Розумів натяк. Піти від Катерини? Чом би й ні? Малій платитиме аліменти. А жити буде з бажаною жінкою. Вдома його дратувало все. Особливо — коли Катерина розмовляла з донькою.
— Що ти там жебониш? — запитував невдоволено. — Можна подумати, воно щось розуміє.
— Не воно, а вона.
…Володимир збирав свої речі. Катерина чоловіка не зупиняла. Тесть совістив зятя:
— Будь чоловіком! У тебе дитина маленька.
Та Володимира це не спинило… Він не цікавився донькою. А дівчатко росло гарненьким, розумним. Тішило Катерину успіхами в школі.
Ліля ще змалечку «лікувала» ляльок, ведмедиків, маму… Це була її улюблена гра. Згодом вона переросла в бажання вивчитися на медичку.
…У лікарні Ліля зустріла своє кохання. Славко навідував бабусю, а та розхвалювала молоденьку медсестру, називала її ангелом. І коли хлопець побачив цього «ангела», тенькнуло в душі.
…Славко з Лілею зустрічалися. Його бабуся квапила з одруженням, аби внук не упустив свого ангела. Але молоді не поспішали, зокрема Ліля. Вона любила жовтий колір і осінь. Казала, що найкращий час для весілля — осінній. Він щедрий на щастя, й тоді дуже гарно. Хіба він міг перечити коханій?!
Розуміла: на війні тяжко і страшно. Але там потрібні медсестри. І вона зможе…
…Почалася війна. Славко збирався на фронт. Ліля хвилювалася за нього. Вона й сама подумувала про те, що могла б допомагати пораненим.
Проводжали хлопця на війну двома сім’ями — його та Лілиною. Обіцяв повернутися живим і неушкодженим.
Тендітна Ліля подумки «приміряла» на себе військові будні. Розуміла: на війні тяжко і страшно. Але там потрібні медсестри. І вона зможе…
Коли Катерина почула про доньчине рішення — закам’яніла.
— Ти ж одна в мене, — прошепотіла ледь чутно. — Там смерть на кожному кроці.
— А хіба в лікарні смертей нема?
— Там у міцних чоловіків, буває, нерви ледве витримують. Я бачила по телевізору й читала різні історії…
— Мамо, ми, жінки, дуже сильні. Хіба тобі було легко самій мене виховувати?
— Ну чому ж самій? Бабуся з дідусем допомагали. І це зовсім інше.
— Часом душа болить гірше, ніж тіло. І лікувати її важче.
Катерина розуміла, про що мовить донька.
…Незвично було бачити Лілю у військовому строї.
— Косу сховай, — радила мати. — «Дульку» зроби… А Славко знає, що ти..?
— Знає. Пробував відмовити. Все буде гаразд. Обіцяю…
Катерина не вірила в прикмети. А тепер повірила. Прочитала, що тим, кого любиш, за кого хвилюєшся, треба надсилати уявні букети. Начебто вони є оберегом. Вона складала теплі букети з сонячного проміння, вплітала в них соняшники, нагідки, космею, кореопсис, який Ліля називала жовтими ромашками, і надсилала їй. А ще хрестила вечори й ранки, дні і ночі, просила Господа, аби беріг її дитину, Славка і всіх, хто захищає свою землю від московитів…
…Цей поранений шепотів її ім’я. Та це ж… батько. Лілин батько. Раніше, коли бачив її, ігнорував. А тепер…
— Лілю, ти… — мовив пересохлими губами. — Добряче мене зачепило?
— Тримайтеся. Будете жити. Кров треба спинити.
Він ще хотів щось сказати, але здушило в горлі. І не тільки від болю…
Ольга ЧОРНА.
Читайте також на volyn.com.ua: ««Схопилася мертвою хваткою за труну сина»: Берестечко попрощалося з ще одним захисником України (Фото)».