Українці проголосували за тризуб на щиті «Батьківщини-матері»
Наразі там ще висить герб СРСР із зіркою, серпом і молотом
Варіант «знести» не розглядався
Міністерство культури та інформаційної політики повідомило, що вже завершилося опитування в додатку «Дія» про майбутнє символіки на щиті монумента «Батьківщина-мати» у Києві. Проголосувало понад 778 тисяч людей.
Найбільшу кількість голосів — 85% — набрав варіант «замінити на тризуб — Державний герб України».
Монумент «Батьківщина-мати» вважається найвищою скульптурою у Європі. Київський пам’ятник вищий і за Статую Свободи в Нью-Йорку — 102 метри проти 93.
За варіант «зняти радянський герб і залишити щит чистим» віддали свій голос 9% опитаних, а варіант «залишити все як є» набрав найменше голосів — 6%.
Перемога, яка прикрашає Київ, чи «баба», яка спотворює?
Монумент «Батьківщина-мати» розташований на території Національного музею історії України у Другій світовій війні. Він вважається найвищою скульптурою у Європі.
Київський пам’ятник вищий і за Статую Свободи в Нью-Йорку — 102 метри проти 93. Хоча Перемога мала бути ще більшою. Проте через близькість до неї Великої дзвіниці Києво-Печерської лаври, що здіймається до неба на 96,5 метра, висоту монумента зменшили зі 108 до 102 метрів. І через те, що Лаврська дзвіниця розташована на пагорбі, вона над рівнем моря на 12 метрів вища за «Батьківщину-матір».
Висота пам’ятника Перемозі від п’єдесталу до кінчика меча — 62 метри (Статуї Свободи — 46,4 метра). В одній руці «Батьківщина-мати» тримає 16-метровий меч вагою 9 тонн, у другій — щит розміром 13 на 8 метрів, вагою 13 тонн.
Уся скульптура важить 450 тонн (була зварена окремими блоками-секціями вагою 25–30 тонн на Київському заводі імені Паризької комуни з урахуванням рекомендацій інституту електрозварювання імені Є. О. Патона). Її збирали стометровим краном, який був спеціально виготовлений для цього.
Коли побачимо найвище прикріплений тризуб у світі?
Відкриття найбільшого на той час пам’ятника в Радянському Союзі планувалося на 9 травня 1980 року — напередодні Олімпійських ігор, які приймала і столиця України. Проте не вклалися у строки. Тому це сталося рівно за рік, і 9 травня 1981-го на відкриття стометрової статуї приїхав сам Леонід Брежнєв. Тоді й, напевне, новий символ Києва — «Батьківщина-мати» — отримав і нове ім’я. В народі цей пам’ятник перемозі нарекли «Вікторією Петрівною» — таким чином обіграли два поняття: латинське за походженням слово «Victoria» (перемога) та ім’я і по батькові дружини генерального секретаря КПРС — Вікторії Петрівни Брежнєвої, або Віки, як її називав у своїх мемуарах Леонід Ілліч. Щоправда, могли б іменувати і «Галиною», адже митець Василь Бородай ліпив «Батьківщину-матір» зі знаної української скульпторки Галини Никифорівни Кальченко.
Судячи з геодезичних інструментальних замірів, що проводяться щорічно, цей монумент повинен простояти понад 150 літ. За розрахунками, статуя може витримати навіть землетрус до 9 балів. Принаймні, коли 1987 року над Києвом пронісся сильний ураган, вона залишилася неушкодженою.
У монументі є два оглядові майданчики. Один — «Краєвид» — розташований на висоті 36,6 метра навколо підніжжя постаті-скульптури. Другий — «Екстрим» — уже на висоті 91 м і відкритий за гарної погоди. Потрапити на них можна за допомогою спеціальних ліфтів, що є всередині скульптури, тобто можна оглянути Київ із піднебесся і попити кави як в «руці» зі щитом, так і в іншій — з мечем.
Сподіваємось, щит нарешті зазнає змін — з нього спиляють герб СРСР і замінять тризубом, який символізуватиме звитягу воїнів-українців і Перемогу у справді Вітчизняній для українців війні — із росією.
Василь КІТ
Читайте також: «Укрпошта припиняє роботу на окупованих росією територіях».