Як зберігати ліки вдома: основні правила
Поповнюючи домашню аптечку, не забувайте про правила зберігання медикаментів
• У кожному будинку, напевно, є аптечка, в якій зберігаються як обов’язкові препарати за призначенням лікаря, так і запас медикаментів на різні випадки життя.
Обов’язково записуйте дату відкриття флакона з ліками — це можна робити на самій коробці. Така звичка убезпечить вас від вживання зіпсованих медикаментів.
• Важливо виконувати всі вимоги щодо умов зберігання ліків — аби медикаменти не втрачали лікувальних властивостей протягом усього терміну їхньої придатності. А ось недотримання цих правил може зменшити їхню ефективність і навіть спровокувати зміну властивостей, викликавши алергію чи отруєння.
Забезпечте медичним препаратам оптимальні умови
• Більшість ліків повинні лежати у сухому, прохолодному, захищеному від світла місці, подалі від опалювальних та нагрівальних приладів.
• Насамперед уважно прочитайте інструкцію, щоб дізнатися про особливості зберігання того чи іншого медичного препарату. У ній вказані основні умови зберігання та межі температурного режиму саме цих ліків:
— Якщо в інструкції із застосування рекомендують тримати ліки за кімнатної температури або температура не вказана, це означає, що для препарату оптимальна температура від +15 °C до +25 °C.
— Якщо рекомендується зберігання в прохолодному місці, це означає, що тримати ліки слід за температури від +8 до +15 °C.
— Зберігання у темному місці означає, що вони мають бути захищені від сонячного світла.
— Якщо йдеться про зберігання у сухому місці, то слід подбати, щоб у приміщенні відносна вологість повітря не перевищувала 60 відсотків.
• Зручно та практично тримати лікарські засоби з однаковою температурою зберігання не розрізнено по всьому будинку, а в одному визначеному місці. Наприклад, у картонній коробці, пластмасовому або металевому контейнері, аптечці, косметичці.
• Оптимальні місця зберігання ліків у будинку — у передпокої, коморі чи кімнаті.
• Не слід тримати коробку з ліками у ванній кімнаті — через підвищену вологість, на кухні — тому що там спекотно під час приготування їжі, а також на підвіконні — через прямі сонячні промені.
• Сім’ям із дітьми обов’язково слід зберігати ліки так, щоб малюк не зміг до них дотягнутися і навіть не знав, де вони лежать. Бажано взагалі не відкривати всієї аптечки у нього на очах, щоб не провокувати цікавість. Адже дитина може дістатися медикаментів, коли батьки не бачать.
• Навіть якщо у вас немає дітей, не ігноруйте вимогу тримати ліки в недоступному для них місці — на високій поличці або в шафці, що замикається. До вас можуть прийти гості з дітьми, і найменше відволікання дорослих може призвести до сумних наслідків, якщо дитина дістане упаковку з яскравими привабливими пігулками.
• Найкраще зберігати лікарські засоби в їхніх «рідних» заводських упаковках, разом з інструкцією із застосування.
• Якщо вам необхідно відрізати частину блістера або відсипати ліки з упаковки в контейнер, наприклад у поїздку, не полінуйтеся написати назву, дату випуску та термін придатності препаратів.
• Рідкі ліки у флаконах потрібно тримати щільно закритими, інакше деякі препарати можуть випаровуватися, поглинати чи виділяти леткі речовини, або вступати в реакцію з повітрям.
• Обов’язково записуйте дату відкриття флакона з ліками — це можна робити на самій коробці. Така звичка убезпечить вас від вживання зіпсованих медикаментів.
• Не забувайте, що шприци, а також бинти та інші перев’язувальні матеріали теж мають свої умови й терміни зберігання. Наприклад, з часом упаковка втрачає герметичність, через що вироби стають не стерильними.
Ольга КОЗАЧОК
Читайте також: Повторний ковід у 99,9% пацієнтів проходить значно легше