Збирачі трупів окупантів: історія волонтерів, яким довелось мати справу з мертвим ворогом
Як ті, хто зголосився на це похмуре завдання, виконують його в безлюдному селі
У безлюдному селі на півночі Донеччини група волонтерів взялася за жахливе завдання витягти два зотлілі російські трупи з підвалу поруч із зруйнованим будинком. Загиблих, одягнених у літню форму, помістили в підвал, імовірно, їхні побратими. Історію розповідає «Дзеркало тижня».
Село Краснопілля – неподалік від міста Ізюм, яке кілька разів переходило в контролі між сторонами, перш ніж українські сили повернули його у вересні. До березня два тіла розклалися до такої міри, що майже не відчутно було трупного запаху, їх можна було впізнати лише за жетонами, йдеться в матеріалі воєнних кореспондентів The Guardian.
Зауважимо, «Чорний тюльпан» з 2014 року займався пошуком та поверненням додому тіл українських військових, а нині довелось стикнутися і з необхідністю вивезення окупантів. Чому?
Обмін тілами загиблих
Мета місії – зібрати тіла росіян для обміну на загиблих українців, оскільки держава не може визнати солдата загиблим, поки немає тіла, але процес їх вилучення надзвичайно ризикований. Як і більшість деокупованих територій, Краснопілля всіяне протипіхотними мінами. Росія використовує системи дистанційного мінування, які розкидають крихітні міни з повітря. Також було кілька випадків, коли російські війська мінували тіла та будинки перед відступом.
«Міни скидаються з ракет, тому вони можуть бути будь-де. Їх навіть можна зачепити за дерева і здути вітром», — сказав один з волонтерів, Артур, який керував безпілотником, щоб задокументувати виявлення тіл.
Українські волонтери, що погодились на цю складну місію, належать до групи під назвою «Чорний тюльпан» і кажуть, що з лютого вони розкопали 311 російських солдатів на деокупованих територіях. Нараховуючи близько 10 волонтерів, вони є однією з кількох груп, а також українських військових підрозділів, які шукають на деокупованих територіях і на передовій у пошуках трупів.
Лідер «Чорного тюльпана» Олексій Юков розповів, що до лютого минулого року був у селі частим гостем. Військовий ентузіаст, він викопував скелети Другої світової війни, а в 2014 році почав працювати на нічийній території між російським і українським фронтом.
Він згадує шість сімей, які жили на порожній вулиці. За його словами, більшості жителів села вдалося виїхати, але кілька були вбиті. Одна пара, яка прийшла подивитися на свій зруйнований будинок, помітила шолом, що стирчав з підвалу, і покликала Юкова.
Після судово-медичної експертизи
Двох російських військових, останки яких дослідять, а особисті речі, як-от гроші, посвідчення та документи, зареєструють, обміняють на тіла українських військових після проведення судово-медичної експертизи, повідомили волонтери.
Двох російських військових, останки яких дослідять, а особисті речі, як-от гроші, посвідчення та документи, зареєструють, обміняють на тіла українських військових після проведення судово-медичної експертизи, повідомили волонтери.
Обмін тілами між Росією та Україною є дуже секретним процесом, і жодна сторона не розголошує загальну кількість відправлених. Джерело, яке часто бере участь в обмінах і погодилося говорити на умовах анонімності, повідомило: «З початку російського вторгнення між двома країнами відбулося щонайменше 20 обмінів тілами солдатів».
За словами джерела, обмін тілами відбувається на російсько-українському кордоні або на лінії фронту під наглядом військового керівництва країн.
Міжнародний комітет Червоного Хреста заявив, що брав участь у кількох операціях. «Завдяки цій роботі нам вдалося повернути сотні загиблих солдатів, які потім можуть бути ідентифіковані та зрештою повернуті їхнім родинам для поховання», — сказав речник МКЧХ в Україні Ашіл Депре.
Тіла спалюють, щоб приховати втрати і не лише
Але ідентифікація тіл може бути складною: російські трупи іноді знаходять спаленими, іноді місцевими жителями з міркувань гігієни, а іноді російськими військовими, вочевидь у спробах приховати свої втрати.
«У Лиманському районі ми знайшли п’ятьох росіян, трупи яких були спалені», — сказав Юков із міста, яке було окуповане російськими військами до початку жовтня. «Є ті, хто намагається приховати свої втрати, щоб не тягнути їх із собою. В інших випадках місцеві жителі спалювали трупи через неприємний запах.
«Це було схоже на Другу світову війну. Також ми одного разу знайшли радянських солдатів у великій ямі – там було 10-15 чоловік – можна було сказати, що їх навмисно спалили», – розповів Юков, описуючи частину своєї роботи до 2014 року.
Служба безпеки України вважає, що тіла тисяч загиблих російських військових неофіційно утилізуються, оскільки Кремль веде їх у своїх документах як «зниклих безвісти».
Яма, завалена трупами російських солдат
У травневому перехопленому телефонному дзвінку російського солдата говорилося, що його товариші були поховані у «звалищі з людський зріст» неподалік від окупованого Донецька . «Вантажу 200 стільки, що гори трупів сягають 2 метри», — сказав він у розмові. «Це не морг, це звалище. Це масивно».
«Їх просто туди кидають», — сказав російський солдат під час іншого перехопленого дзвінка. «А потім простіше зробити так, ніби вони безслідно зникли. Легше прикинутися, що їх (загиблих) просто немає, і все».
У листопаді минулого року Guardian поспілкувався з десятками місцевих жителів і робітників у Херсоні, які сказали, що російські сили використовували місцеве сміттєзвалище, щоб спалити тіла загиблих російських солдатів під час шестимісячної окупації.
Читайте також: «Виграти війну, програти мир: науковець розповів про неприємні речі, які нас чекають після перемоги»