«Американські військові розгортають Patriot за 45 хвилин, українці – за 25»
Інструктори зі США шоковані і кажуть, що самі багато чого навчилися в українців, які мають бойовий досвід
Наші воїни, які переймають досвід роботи із системою протиповітряної та протиракетної оборони Patriot (на фото), показали кращі результати, ніж їхні американські колеги.
«Наші військові розгортають батарею Patriot у полі за 40–45 хвилин. Українці справляються за 25. Вони великі молодці. Налаштовані дуже оптимістично, враховуючи ситуацію в них удома», – сказав вражений інструктор зі США журналісту «Голосу Америки», який побував на військовій базі Форт Сілл у штаті Оклахома. Саме там, у школі польової та зенітної артилерії армії США, 65 наших захисників і захисниць освоюють нову військову техніку.
Відомо, що до програми навчання залучено і чоловіків, і жінок. Наймолодшому члену команди – 19, найстаршому – 67. Тренування, як попередньо планується, закінчаться вже наприкінці березня цього року.
Програма навчання українців дещо відрізнялася від стандартної. Вона була прискорена (зі звичних шести місяців до 10 тижнів), крім того, сценарії тренувань воїни ЗСУ змінювали, прописували під себе, ґрунтуючись на власному бойовому досвіді.
Ми навчилися від українців стільки ж, скільки самі їх навчили.
Заняття у захисників та захисниць – шість днів на тиждень, із 7:00 ранку і до 17:00 – 18:00 вечора. Одні проводять просто неба, інші – у навчальних центрах на симуляторах.
Бригадний генерал Шейн Морган, командувач бази Форт Сілл, сказав, що українські військові вражають. «Вони дуже швидко опановують знання і досвід бойових дій», – визнав він. Зазначається, що на проходження повного курсу українці витратили навіть менше 10 тижнів. У час, що залишився, вони відточували вміння.
Щодо мовного бар’єру, то не всі члени української команди добре володіли англійською, але військові зі США вирішили цю проблему, підшукавши перекладачів. «Ми навчилися від українців стільки ж, скільки самі їх навчили.
Скільки реальних перехоплень повітряних цілей у командира батальйону США? Нуль. Скільки таких перехоплень в українського командира? Не знаю точної кількості, але багато. Вони мають справжній бойовий досвід – вони успішно збивали російські цілі. Більшості наших солдатів цього не доводилося робити. Це дало нам цінні знання з тактики, техніки та процедур в умовах реальної війни, про які ми могли не замислюватися», – зізнався американський військовий чиновник на умовах анонімності.
Наша довідка:
Одна батарея Patriot включає до восьми пускових установок (ПУ), кожна з яких може нести чотири ракети MIM-104 або МIM-109, тобто загалом це до 32 ракет в одній батареї ЗРК. Якщо ж ідеться про менші ракети типу ERINT, то їх можна розмістити до 16 на одній ПУ, тобто до 128 ракет такого виду в батареї з восьми установок.
Утім, скільки саме пускових установок буде відправлено в Україну та з якими ракетами, точно невідомо. Крім них, до складу батареї входять радар, який виявляє і відстежує цілі, електроенергетичне обладнання, станція керування.
Вартість однієї батареї Patriot – близько 1 мільярда доларів, вартість запуску однієї ракети – близько 3 мільйонів доларів.
Василь РОГУЦЬКИЙ.