Курси НБУ $ 41.32 € 42.99
На Рівненщині заборонили діяльність упц мп

Парафіяни УПЦ під стінами сесійної будівлі.

Фото «Рівне Суспільне».

На Рівненщині заборонили діяльність упц мп

Рішення ухвалили на позачерговій сесії облради 10 квітня

Рівненська обласна рада проголосувала за заборону діяльності упц мп на Рівненщині та скасувала ухвали депутатів 1991 та 92 років, що стосуються діяльності релігійних організацій московського патріархату.  Про це пише «Рівне Суспільне».

На сесію зареєструвалось 55 обранці, це означає, що сесія є правомочною.

Керівник Рівненської єпархії упц, архієпископ Пимен на початку сесії звернувся до головуючого із проханням дозволити зайти у залу та виступити матерям загиблих бійців, які хотіли сказати свою думку щодо намірів депутатів. У підсумку голова ради Андрій Карауш на це дозвіл дав.

Загалом облрада прийняла об'єднане рішення, в якого входять кілька анонсованих раніше проєктів. Це, зокрема, звернення до Кабміну щодо припинення договорів оренди з релігійними організаціями, які не виконують вимог Законів України. Повний текст звернення тут, наводимо уривок із нього:

«... законні вимоги української держави виконати норми закону подається російськими пропагандистськими ЗМІ як «гоніння за віру», а ця українська за назвою, але не за своєю суттю, релігійна організація всіляко підіграє агресорові у його підривній діяльності в Україні. Релігієзнавча експертиза, проведена відповідно до рішення Ради національної безпеки і оборони України, встановила, що упц (мп) так і не розірвала зв’язок з рпц. Натомість відмова упц мп виконати вимоги українського законодавства дозволяє їй і далі здійснювати свою підривну діяльність, спрямовану на розкол у суспільстві, прикриваючись фальшивим статусом нібито української церкви».

Також Рівнеоблрада прийняла рішення «заборонити діяльність Української православної церкви (московського патріархату) на території Рівненської області», а також «скасувати рішення виконавчого комітету Ровенської обласної ради народних депутатів від 23.07.1991 №124, від 20.08.1991 №157, від 25.09.1991 №173, від 29.10.1991 №200, від 03.12.1991 №221, від 24.12.1991 №235, від 25.02.1992 №28 в частині релігійних громад, які станом на дату прийняття цього рішення перебувають у складі Української православної церкви (московського патріархату)».

Позиція УПЦ МП

У залі дали слово керівнику Рівненської єпархії УПЦ архієпископу Пимену. Він зазначив, що Собор їхньої конфесії змінив статут і «благословіння московського патріарха було скасоване», а відтак, додав, «церква є повністю самостійною».

«Наша Церква має більше прав і повноважень серед світового православ'я, ніж ПЦУ. Скажу навіть, що ПЦУ також вийшло з московського патріархату, бо все православ'я на теренах колишнього СРСР було у складі московського патріархату. Більше скажу — навіть греко-католики. Кожна Церква має своє становлення», — сказав архієпископ.

Архієпископ під час виступу зазначив, що серед священників їхньої конфесії багато підтримують Україну, зокрема, і на фронті.

«Тому не треба об'єднувати всіх. Так, ми визнаємо, є колабораціоналізм, але він є у всіх верствах населення, і серед вас, шановні... Засуджувати можна дуже багато, а можна просто викорінити... Наших парафіян звільняють тільки за те, що вони ходять у церкву. Це ж дискримінація, яка віддаляє нас від вступу в ЄС і від євроінтеграції, це роз'єднує суспільство».

Дискусія

Після виступу депутат облради Сергій Кондрачук обурився, що архієпископу дали слово:

«Ті, хто дозволив зайти і пиступити. Ви, коли натискали кнопку «дати слово», ви чим керувались?! Якби ми зараз засуджували, наприклад, вагнерівців, ви б хотіли, щоб на трибуні стояв Пригожин і казав, що вони не терористи?! Для чого їх сюди постили, для чого ви даєте слово слухати цю єресь?!».

Священників ПЦУ там просто закатують, розстріляють і знищать, вони мусили виїхати, щоб служити Богу на неокупованих територіях. А священники упц мп далі продовжують пропаганду на окупованих територіях і далі прославляють «рускій мір».

Депутат Володимир Ткачук додав:

«Священнослужитель сказав, що священників ПЦУ немає на сході України, а там служби проводять священники упц мп. Так це тому, що священників ПЦУ там просто закатують, розстріляють і знищать, вони мусили виїхати, щоб служити Богу на неокупованих територіях. А священники упц мп далі продовжують пропаганду на окупованих територіях і далі прославляють «рускій мір».

Після низки виступів депутати відмовились надавати слово представниці громадської спілки «Миряни».

 

Голосування

Усі проєкти рішень Рівнеоблрада об'єднала у так званий пакет, аби не голосувати за кожне рішення окремо.

У підсумку за проголосували одноголосно 55 депутатів.

«Громада ж думає, що ми натиснемо і завтра московська церква зникне. Але це ж не так, це складний процес, в ньому важливу роль відіграватиме військова адміністрація, яку ми зобов'язуємо скасувати статути», — додав ексголова облради, депутат Сергій Кондрачук.

Думка релігієзнавця

В Україні церква та світська влада – розділені. Відтак, як пояснював раніше Суспільному релігієзнавець Михайло Кобрин, є складнощі у тому, як світська заборона на місцях може впливати на релігійні установи.

«Є проблема з визначенням Московського патріархату, бо якщо ми візьмемо Українську православну церкву, то згідно з реєстраційними документами, які є в Мін’юсту, то вони не мають приставки «московський патріархат». І про що говорять їхні спікери, їхні владики – що «ми не маємо зв’язку з Московським патріархатом». Тим більше після останнього їхнього Собору, який вони провели в Феофанії – вони позабирали згадки зі свого статуту про московський патріархат», – казав Михайло Кобрин.

Тож, аби заборонити упц мп, потрібно ухвалювати рішення не на рівні окремих громад, пояснює релігієзнавець. Це має бути або закон, або щонайменше рішення на рівні Ради національної безпеки і оборони. 

 Останні новини

Усі новини російсько-української війни – тут.

Реклама Google

Telegram Channel