Курси НБУ $ 41.66 € 43.70
Найдавніші писанки, знайдені на Рівненщині. Який вони мають вигляд

Глиняні великодні обереги давньоруських часів — двоколірні і мають орнамент, який досі використовують у писанкарстві.

Фото: Суспільне Рівне.

Найдавніші писанки, знайдені на Рівненщині. Який вони мають вигляд

Це чотири фрагменти глиняних виробів з літописного Дорогобужа і одна ціла, виявлена десять років тому біля Хрінників. Вони зберігаються в обласному краєзнавчому музеї й доступні для відвідувачів в експозиції на першому поверсі

Найдавнішим писанкам, виявленим на Рівненщині, майже тисяча років. 

Глиняні великодні обереги давньоруських часів — двоколірні і мають орнамент, який досі використовують у писанкарстві, розповіла Суспільному завідувачка сектору впровадження цифрових технологій Ольга Морозова.

Чотири фрагменти давньоруських писанок виявили в археологічній експедиції під керівництвом Богдана Прищепи у літописному Дорогобужі. Нині це село у складі Бабинської громади, а в ХІ-ХІІ століттях — центр удільного князівства. Цим періодом датовані й знахідки, розповіла Ольга Морозова.

 

 

 

Усі фрагменти виготовлені з рожевої глини. На трьох із них по чорному тлу нанесені жовті й салатові фігурні дужки.

«Дерево життя або листочок, орнамент, який простежується на писанках до сьогоднішнього дня. На думку дослідників, ці давньоруські писанки виготовлені на Київщині. Вони пустотілі, всередину клали камінець, який при струшуванні брязкав. Іноді під час екскурсій питають, чи це не іграшки. Ні. Ці глиняні вироби мали обрядове призначення, були оберегами. Гіпотетично, своїм шумом мали відганяти якісь злі сили. На їхнє символічне призначення вказує й те, що писанки часів Київської Русі — знахідка нечаста. Зі збережених цілих є в нас і ще в Києві декілька», — зазначила Ольга Морозова.

 

 Ось таку «красуню» виявили у 2013 році. І наразі, це єдина неушкоджена давня писанка, яку знайшли на Рівненщині.

В краєзнавчому музеї поруч з трьома фрагментами давньоруських писанок експонують і цілу їхню ровесницю з таким же орнаментом.

«Писанка ХІІ століття, розміри — 3,5х4 см. Має форму невеликого яйця. Виготовлена із глини стрічковим способом. У ширшій частині — невеликий отвір, яким вона настромлювалася на паличку під час нанесення поливи. Виріб виконаний у поліхромній техніці, колір поливи зелений, на нього накладений орнамент у формі фігурних дужок», зазначено в музейному описі експоната.

Писанку виявили в багатошаровій пам'ятці урочища Шанків Яр біля Хрінників сучасного Дубенського району під час Волинської археологічної експедиції під керівництвом Дениса Козака. Це сталося у 2013 році. І наразі, це єдина неушкоджена давня писанка, яку знайшли на Рівненщині.

Читайте також: «У Горохівському інтернаті показали, як готуються до Великодня (Фото)»

Реклама Google

Telegram Channel