БЕЗСОННЯ ПІД ЧАС ВАГІТНОСТІ
За даними статистики, близько 80 відсотків усіх вагітних переживають проблеми зі сном. Такий стан характерний для багатьох майбутніх мам уже в першому триместрі вагітності. Лікарі навіть вважають це ознакою «цікавого» становища. У другому триместрі сон, зазвичай, нормалізується. Але в останні три місяці перед пологами безсоння знову надокучає...
За даними статистики, близько 80 відсотків усіх вагітних переживають проблеми зі сном. Такий стан характерний для багатьох майбутніх мам уже в першому триместрі вагітності. Лікарі навіть вважають це ознакою «цікавого» становища. У другому триместрі сон, зазвичай, нормалізується. Але в останні три місяці перед пологами безсоння знову надокучає.
Причини безсоння у вагітних бувають фізіологічного характеру: важко вибрати зручну позу через вагу, що збільшилася, і живіт, що виріс; біль у спині та попереку; ворушіння плоду в утробі; часті нічні позиви до сечовипускання; печію; судоми; свербіння в ділянці низу живота через розтягування шкіри; труднощі з диханням. Але можуть бути причини і психологічного характеру — хронічна втома, нервова напруга, що виникає через страхи майбутніх змін, що виникають перед пологами.
Лікарі радять починати боротьбу з безсонням, як не дивно, з самого ранку. По-перше, уникайте перенапруження. Втома, що накопичилася за день, не завжди сприяє міцному сну. По-друге, якщо велику частину доби ви проводите вдома, старайтеся не дуже часто заходити в спальню (вид ліжка нагадує про безсоння і підсилює страх). По-третє, якщо ви любите поспати вдень, спробуйте якийсь час відмовити собі в цьому задоволенні або принаймні скоротити час денного спокою. По-четверте, бажано виконувати нескладні вправи, які будуть вам під силу і в радість, — дуже корисне плавання, масаж, гімнастика. Прогуляйтеся перед сном і помрійте на балконі, дивлячись на зірки, помилуйтеся місяцем. Не забудьте провітрити спальню. У ній повинно бути прохолодно. Якщо мерзнуть ноги або їх судомить, краще спати в шкарпетках або взяти з собою грілку на декілька хвилин.
Увечері години за півтори-дві до відпочинку починайте підготовку до того, щоб майбутня ніч виявилася спокійною. Не захоплюйтеся перед сном їжею. Стежте, щоб ваше добове споживання рідини становило 6-8 склянок, а вечірня порція була мінімальною. Також можна випити чашку теплого молока. Не подобається смак? Додайте кориці, меду або цукру. Тепле молоко заспокоює. Такий же вплив має і чай з трав. Швидкому розслабленню сприяє тиха і плавна музика. Помрійте про сокровенне, найбільш бажане — народження малятка. Про його першу посмішку, слово, кроки. Поговоріть з ним. Заспівайте собі та йому колисанку. Можна попросити зробити це тата. Перед сном добре прийняти душ або ванну. Але з гарячою водою не перестарайтесь. У воду додайте відвар ромашки або декілька крапель лавандового масла. Щоб позбутися свербіння, намажте шкіру лосьйоном або маслом. Носіть натуральні тканини. Попросіть чоловіка зробити вам перед сном легкий масаж шиї, спини, попереку, натруджених ніжок.
Вам також допоможе заснути особливе положення у ліжку. Найліпше для майбутньої мами спати на лівому боці. Бажано покласти одну ногу на іншу, а між ними подушку. Така поза полегшить приплив крові до дитячого місця, поліпшить роботу нирок, що сприяє успішному виведенню з організму надлишків рідини і зменшенню набряків. Поза ембріона найбільш фізіологічна. Стимулює кровообіг, сприяє максимальному розслабленню. До речі, майбутній мамі для сну знадобиться не менше трьох подушок різних розмірів і форм для підкладення під бік, шию, а також, щоб затискати між ногами. Не зашкодить зайва подушка під голову — у деяких випадках це не тільки полегшує дихання, а є ефективним засобом проти печії. Можете обкласти весь матрац подушками. Таке ліжко оптимально набуде форми вашого тіла. На добраніч!
