Блага звістка: Христос Воскрес! І можна чекати інших чудес
З Великоднем!
Великдень – один з найочікуваніших днів у році. І хоча вже другий рік поспіль Україна відзначатиме його в стані повномасштабної війни, однак у цей день ми ще більше об'єднуємось і продовжуємо вірити в краще.
Православні та греко-католики у 2023 році відзначають Великдень 16 квітня. Тому піст в християн східного обряду тривав до 15 квітня, пише 24 канал.
Чи буде вихідний на Великдень 2023
Великдень традиційно святкують у неділю, який завжди є вихідним днем. Зазвичай офіційним вихідним був і Великодній або Обливаний понеділок.
У цей день заведено обливати одне одного водою, оскільки вважається, що вода у Великодній понеділок є цілющою та оздоровлює людей. Втім, цього року через дію воєнного стану, додаткового вихідного у понеділок не буде. Тобто, 17 квітня буде звичайним робочим днем.
Чому християни святкують Великдень в різні дні
Традиційно католицька та православні церкви для обчислення дати святкування Великодня користуються різними календарями. Римо-католики послуговуються григоріанським календарем, а православні та греко-католики – юліанським.
Григоріанський календар є новішим та був затверджений ще у 1582 році Папою Римським Григорієм XIII. Календар вважається зручнішим, оскільки більш точно передає тривалість року. Натомість юліанський календар запровадили ще за часів правління римського полководця Юлія Цезаря. Тому сьогодні він є давнішим варіантом літочислення
Підкреслимо, що цього року українська греко-католицька церква вирішила перейти на григоріанський календар. Однак офіційний перехід відбудеться 1 вересня. Тому Великдень у 2023 році греко-католики святкуватимуть за старим стилем.
Підкреслимо, що цього року українська греко-католицька церква вирішила перейти на григоріанський календар. Однак офіційний перехід відбудеться 1 вересня. Тому Великдень у 2023 році греко-католики святкуватимуть за старим стилем.
Як визначають дату Великодня
Щорічно дата Великодня випадає в інший день. Це пояснюється тим, що церква не знає точної дати воскресіння Ісуса Христа. Однак відомо, що це відбулося у неділю, після єврейського свята Песах, дня що позначає вихід юдеїв з єгипетського рабства. Песах святкують в період весняного повного місяця.Тому для визначення дати Великодня церква використовує спеціальну систему розрахунку, яка має назву пасхалії. Під час обчислення дати свята узгоджують сонячний та місячні календарі, слідкуючи за днем, коли відбулося весняне рівнодення
Історія Великодня
В Україні почали святкувати Воскресіння Ісуса Христа відколи запровадили християнство, ще наприкінці першого тисячоліття. Великдень випав у період весняного рівнодення. Свято означало перемогу життя над смертю. Великдень вважається одним із найголовніших і найважливіших свят у році для християн.
Як пише Біблія, Ісус Христос воскрес рано-вранці. Цей процес супроводжувався сильним землетрусом: небесний ангел відкотив камінь від дверей божого гробу. Вранці Марія Магдалина, Діва Марія, мати Якова та Соломія прийшли на місце поховання з ароматними оліями, щоб за традицією намастити ними тіло Ісуса. Проте, вони побачили, що камінь відкотили, а тіла у гробі – немає. Після цього туди прилетів ангел і повідомив про Воскресіння Господнє
В Україні збереглося чимало цікавих традицій та звичаїв з давніх часів. Вони майже не змінилися. Зокрема:
• нічна пасхальна служба, яка вважається особливо урочистою, оскільки саме Великдень належить до найважливіших подій християн;
• пасхальне привітання парафіян: «Христос воскрес!» – «Воістину воскрес!»;
• вогонь, який свідчить Світло Боже, від якого віряни можуть запалити і свічки й понести їх додому;
• пасхальна трапеза після Великого сорокаденного посту. Сюди належить і смакування посвяченими пасками, яйця, ковбасами та іншими смачними стравами;
• хресна хода. Вона зазвичай відбувається вночі перед Великоднем і завершується ранковим богослужінням;
• пасхальний передзвін у знак Воскресіння Ісуса Христа після семиденного мовчання.
Читайте також: «Із тисячі пасок – найбільший Герб України (Відео)».