У Луцьку учасники форуму щодо Волинської трагедії висловили співчуття польським та українським родинам, що постраждали під час Другої Світової війни
Захід відбувся у рамках Українсько-польського наукового форуму «Волинська платформа діалогу», започаткованого у 2018 р. як майданчик порозуміння. Круглий стіл зібрав волинян та гостей з Києва і Львова у День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні і 80-ті роковини Волинської трагедії
У Луцьку, 23 червня 2023 р., в конференц-залі Волинського краєзнавчого музею за громадською ініціативою Волинського «Меморіалу» імені Василя Стуса, за підтримки Волинської ОВА відбувся круглий стіл «Волинь’43 – спільний біль».
У рамках Українсько-польського наукового форуму «Волинська платформа діалогу», започаткованого у 2018 р. як майданчик порозуміння. Круглий стіл зібрав волинян та гостей з Києва і Львова у День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні і 80-ті роковини Волинської трагедії.
Модератор обговорення – голова Волинського «Меморіалу» імені Василя Стуса Олександр Жук розпочав його словами: «Сьогодні ми вшановуємо жертв Волині: і поляків, і українців, не ділячи їх на своїх та чужих. Це був і залишається наш спільний біль».
Очільниця волинської «Просвіти», професор ВНУ ім. Лесі Українки Людмила Стрільчук у своєму виступі відзначила важливість сьогоднішнього обговорення – жертви війни потребують нашої пам’яті, а пам’ятні місця – нашої уваги.
Експерт Центру політичних студій «Доктрина» Анатолій Курносов наголосив на важливості саме громадської ініціативи у проведенні круглого столу із залученням політологів і громадських організацій у процес українсько-польського суспільного порозуміння.
Краєзнавець, кореспондент Radio Wnet у Києві Дмитро Антонюк висловив сподівання, що сьогоднішня подія допоможе донести до польського суспільства українську позицію, бо тема Волинської трагедії вже використовується польськими політиками напередодні виборів. Відповіддю радикалам з обох сторін є факт догляду польських могил місцевими українцями за власною ініціативою, зокрема в Островках. Проведення спільних розкопок має також допомогти у справі порозуміння.
Професор ВНУ ім. Лесі Українки Оксана Каліщук підняла тему необхідності ведення діалогу порозуміння з польською стороною на рівні Києва – тільки тоді забезпечиться його паритетність, проблема Волинської трагедії не залишатиметься лише регіональною.
Професор Інституту українознавства ім. Івана Крип’якевича НАН України – Микола Литвин зі Львова нагадав основні причини українсько-польських суперечностей, наголосивши на провокаціях гітлерівського і сталінського окупаційних режимів.
Професор ВНУ ім. Лесі Українки Микола Кучерепа вказав на причини, джерела та наслідки українсько-польського конфлікту. Він наголосив, що конфлікт проходив на українських або національно змішаних територіях. Трагічні події на Волині 1943–1944 рр. стали конфліктом політичних, територіальних, соціальних, економічних, культурних, релігійних та інших інтересів і були складовою частиною загального міжнаціонального українсько-польського конфлікту, який стався за часів Другої світової війни на території спільного проживання українців і поляків (Волинь, Східна Галичина, Холмщина, Підляшшя, Надсяння, Лемківщини).
Результатом обговорення стало прийняття Відкритого листа із висловленням співчуття польським та українським родинам, рідні яких постраждали у період польського протистояння, засудження розв’язання Другої світової війни та теперішньої війни Росії проти України, а також Заяви та Резолюції як інформаційних документів круглого столу.
Директор Інституту світової політики – Євген Магда з Києва говорив про вплив різних чинників українського і польського суспільств на історичну пам'ять та пропонував шляхи подолання суперечностей.
Виступили і інші учасники форуму. Результатом обговорення стало прийняття Відкритого листа із висловленням співчуття польським та українським родинам, рідні яких постраждали у період польського протистояння, засудження розв’язання Другої світової війни та теперішньої війни Росії проти України, а також Заяви та Резолюції як інформаційних документів круглого столу.