Курси НБУ $ 41.86 € 43.52
«Українське сало завжди в моді!»: найкращі рецепти

Натираючи сало сіллю, переборщити неможливо – воно не вбере в себе більше, ніж треба.

Фото із сайту authenticukraine.com.ua.

«Українське сало завжди в моді!»: найкращі рецепти

Воно давно стало «родзинкою» нашої національної кухні, продуктом № 1 у будні (бо ж і в дорозі сало не важке, і на перекус згодиться не лише косареві), та й на святковому столі без закусок із нього не обходиться. А що вже народ про нього у прислів’ях і приказках згадує! Тож нехай вас ніхто не частує дубовим салом і не заливає його за шкуру, а дай Бог їсти сало, щоб аж по бороді текло!

По-закарпатськи

Із цим рецептом треба поморочитися, але воно того варте

Інгредієнти: сало, сіль, часник, чорний мелений перець, паприка, гострий червоний перець.

Приготування. Шматки сала приблизно 7х15 см добре обваляти в солі і поставити в холодильник. Через 3–4 доби зішкребти ножем сіль, знову засолити і витримати 3–4 доби. Повторити таку процедуру 3–4 рази. Після останнього засолювання залишити сало на 3 тижні, знову видалити сіль і натерти шматки з усіх боків сумішшю подрібненого часнику, чорного перцю та паприки (1:1:1), загорнути в харчову фольгу і покласти в холодильник. Через добу можна споживати. Любителі гостренького можуть додати до паприки пекучого червоного перцю.

Бутербродне 

Найкраще такий «паштет», приправлений часником і перцем, смакуватиме з червоним борщем

Інгредієнти: свіже сало, сіль, часник, мелений чорний перець, мускатний горіх або карі.

Приготування. Охолоджене, навіть трішки приморожене сало без м’ясного прошарку пропустити через м’ясорубку, посолити, поперчити, додати кілька подрібнених зубців часнику і добре перемішати. Не зайвим буде і мелений мускатний горіх або карі. Перед тим, як намастити на хліб, бажано дати настоятися як мінімум 3–4 години. 

«Копчене» в мультиварці 

Звісно, справжнє копчене на дровах сало набагато смачніше. Але коли такої можливості немає, то це – чудова альтернатива

Інгредієнти: 1 кг сала, 1 л води, 100 г солі, 1 ст. л. цукру, 4 гвоздички, 5–7 горошин запашного перцю, 5 лаврових листків, 5 пакетиків чорного чаю без ароматизаторів. 

Приготування. Порізати сало на шматки близько 15 см завдовжки і 6–7 см товщиною. Натерти їх подрібненим часником, розтертим із сіллю, і залишити на годину. В чаші мультиварки закип’ятити 1 л води, додати туди сіль, цукор, гвоздику, запашний перець, лаврові листки. Покласти у киплячий розсіл одноразові пакетики чорного чаю і вимкнути мультиварку. Через 5 хвилин дістати чай, а в розсіл покласти підготовлене сало. Увімкнути мультиварку в режимі «тушкування» на 1 годину 20 хвилин. Після сигналу про готовність залишити сало в розсолі ще на 12 годин. Дістати, витерти, покласти в морозилку. Через кілька годин сало готове до споживання.

Пряне

Це не просто сало – це шедевр! Хоч рецепт дуже простий

Інгредієнти: 1 кг свіжого сала, сіль, 2–3 ст. л. гострої аджики, 4 ст. л. зерен гірчиці, 1 скл. журавлини або брусниці, 1 головка часнику.

Приготування. Перші кроки звичні – як і для інших рецептів: обшкребти сало, порізати чималими шматками, зробити надрізи і повкладати в них очищені й покраяні на скибочки зубці часнику, щедро натерти сіллю. Гостру аджику змішати із трошки розім’ятою гірчицею. Цією сумішшю добре обмастити шматки сала, щільно укласти їх у контейнер, пересипаючи ягодами. Посудину закрити і настоювати в холодильнику протягом 5 діб.

Зелене

Здивувати рідних не тільки смачною, а й корисною і незвичною на вигляд закускою допоможе черемша, яка, крім аромату, надасть намазці із сала ще й красивого забарвлення

Інгредієнти: сало, сіль, кріп, петрушка, черемша, мелений чорний перець.

Приготування. Свіже сало покраяти невеликими шматками, посолити, поперчити і дати постояти 30–40 хвилин при кімнатній температурі. Кріп, петрушку та черемшу посікти, зубці часнику розрізати на кілька частин. Сало, зелень і часник змолоти у блендері до консистенції зеленого пюре, додати дрібку меленого перцю, вимішати. Намастити на свіжий хліб або на тости.

Рулет із сала

Чудова закуска, на яку згодиться тонке сало

Інгредієнти: сало, сіль, часник, чорний мелений перець, подрібнене лаврове листя, поліетиленові пакети.

Приготування. Тонке сало з м’ясним прошарком посолити, намастити товченим часником, перцем і подрібненим лавровим листям. Загорнути в тугий рулет, зв’язати міцною ниткою або пекарським шпагатом. Покласти рулет у поліетиленовий пакет, випустити повітря і щільно зав’язати. Потім – у ще один пакет, а той у наступний – тобто всього знадобиться три пакети. Помістити пакет у каструлю з холодною водою, довести до кипіння, накрити кришкою і варити на мінімальному вогні упродовж 3 годин. Вийняти, охолодити в пакетах, а тоді покласти на 2–3 години в морозильну камеру.

Цікаві факти про сало

  •  Людина одомашнила свиню близько 10 тисяч років до н. е. в Центральній Азії, звідти тварина потрапила в Китай, а потім у Європу й Африку.
  •  Сало має калорійність від 720 до 902 ккал на 100 г, при цьому зовсім не містить вуглеводів. Вживати його просто необхідно людям, які важко працюють або проживають у холодних регіонах.
  •  Залежно від способу приготування продукт має різні назви: шкварки – смажені шматочки сала; смалець – топлене; шпик – підшкірне, яке піддавалося солінню чи копченню; грудинка – сало з прожилками м’яса (інша назва, запозичена в англійців, – бекон). 
  •  Натираючи сало сіллю, переборщити неможливо – воно не вбере в себе більше, ніж треба.
  •  Італійці вважають батьківщиною цього продукту харчування свою країну. Там його називають «лардо», заготовляють у місцевості Тоскана, засолюючи з розмарином. 
  •  Дискусії про шкоду і користь сала для здоров’я тривають досі. Дехто вважає його важкою для перетравлювання їжею, що спричиняє атеросклероз. Але нещодавно дослідники виявили в ньому вітаміни А, Е і Д, арахідонову кислоту, яка позитивно впливає на роботу мозку і серця, тож споживання сала в обмежених кількостях (30–50 г на день) вважається корисним для здоров’я. 

Читайте також: «А поміж листочків – повно огірочків»: суперові рецепти для господинь.

Реклама Google
 

Telegram Channel