Як надавати першу психологічну допомогу
Між самодопомогою у стресових ситуаціях та зверненням до фахівця з психічного здоров’я є ще один етап — перша психологічна допомога за принципом «рівний —рівному»
Цей підхід часто використовують у спільнотах: серед ветеранів, медиків тощо. Він ґрунтується на п’яти кроках.
1. Розпізнати проблему.
А також підійти до людини та дати їй знати, що ви за неї переживаєте. Висловлюйте занепокоєння через факти та «я-повідомлення». Наприклад, «я бачу, що ти плакав вчора», «мене турбує, що ти перестала дотримуватися свого ранкового кавового ритуалу».
Далі запитайте у співрозмовника, чи готовий він поговорити про це. Немає жодних гарантій, що людина одразу ж відкриється вам, але не потрібно наполягати. Дайте відчути, що вам не байдуже. Це дуже цінно.
2. Вислухати.
Важливо не засуджувати людину, яка ділиться з вами своїми переживаннями, а також не порівнювати її досвід із власним. Адже навіть якщо ви стикалися саме з такими ж проблемами, ваш життєвий досвід нізащо не буде схожим на її — у кожного своє минуле, яке сформувало людину такою, яка вона є.
3. Відреагувати.
Покажіть, що вас хвилюють проблеми людини. Порадьте їй техніки самодопомоги, нагадайте, що ви поруч і завжди готові допомогти, поділіться інформацією про те, як впоратися зі стресом або іншими сильними емоційними переживаннями.
4. Скерувати.
Запропонуйте звернутися по допомогу до фахівця з психічного здоров’я (та будьте готові до того, що людина вам відмовить). Ця пропозиція може пролунати як один із варіантів впоратися з проблемами, які зараз турбують людину. Важливо донести, що звертатися по допомогу — не соромно, це нормально.
5. Відстежити.
Через певний час переконайтеся, що людина відвідала фахівця з психічного здоров’я або звернулася по кваліфіковану допомогу будь-яким іншим способом (зателефонувала на гарячу лінію, сходила на групову терапію тощо). Поцікавтеся, як людина почувається та чи стало їй легше.
Пам’ятайте: ці п’ять кроків не стосуються тих випадків, коли людина переживає панічну атаку або має суїцидальні думки. Тоді варто наполягати на візиті до психотерапевта або психіатра, адже це ситуації, які вимагають негайного реагування.
За матеріалами ЦГЗ МОЗ України.
Читайте також: Обережно - ботулізм.