«Ти наче маєш пройти по мінному полю»: дитина лежала під скальпелем 14 годин
Уперше в історії української медицини немовляті з однією із найважчих і вкрай рідкісних вроджених вад серця зробили операцію з подвійного переміщення артеріальних коренів. Це втручання у світі вважається технічно одним із найскладніших у дитячій кардіохірургії
Крихітку звати Ніколь. Вона — з Тернополя. Одразу після народження лікарі почули шуми в серці немовляти. І виявили дуже рідкісну патологію, яка трапляється лише у 0,15% дітей, що народжуються з вадами серця. Єдиний шанс на порятунок таких малюків — операція у перші дні життя. Діагноз звучить складно: транспозиція (тобто неправильне розміщення) магістральних судин із дефектом міжшлуночкової перегородки та стенозом (звуженням) легеневої артерії. Її клапан був зменшений та неправильно сформований. Ба більше — під ним була аномально вузька зона у вигляді м’язового кільця. Це заважало крові надходити до легень у необхідному об’ємі. Тож у Ніколь стрімко розвинувся ціаноз — синюшність шкірних покривів та кисневе голодування.
Аби врятувати дитину, якій лише три дні від народження, її екстрено доправили каретою «швидкої» до Львова — в Лікарню Святого Миколая. Та через замалу вагу і надто високі ризики в такому віці робити радикальну операцію, яка виправить ваду, було неможливо. Утім, і без втручання немовля не вижило б. Тож кардіохірурги виконують паліативне втручання — за допомогою штучного протеза створюють додаткове джерело кровотоку в легеневу артерію. Мета — полегшити симптоми та дати Ніколь шанс набрати вагу і дожити до головної операції.
У вісім місяців Ніколь важила вже 8 кг — оптимальні для проведення радикального втручання. Кардіохірурги вирішують оперувати дитину за допомогою методики DRT — Double root translocation, що означає подвійне переміщення коренів. Донині такі операції в
Україні ще не виконували. Цей метод вважається і найскладнішим у дитячій кардіохірургії, і водночас найбільш помічним.
Складність полягала в тому, що серце дитини надто маленьке і критично важливі структури розташовані дуже близько одна до одної. Є великі ризики пошкодити провідну систему серця, мітральний клапан та коронарні артерії.
«Перевага методу в тому, що він дає найбільшу анатомічну вигоду після корекції. Ми не просто міняємо судини місцями, а фактично повністю висікаємо з серця корінь кожної артеріальної судини — з її рідним клапаном. Потому міняємо їх місцями: корінь аорти пришиваємо до лівого шлуночка, а корінь легеневої — до правого — так, як це має бути в нормі. Це означає, що кожна з артеріальних судин буде зі своїм клапаном, і вони будуть рости разом з дитиною, що найважливіше в дитячій кардіохірургії. А вихідні тракти обох шлуночків будуть максимально наближені до анатомічно нормальних, які були б, якби серце в утробі сформувалося правильно», — розповідає про унікальність методу завідувач відділення дитячої кардіохірургії Олександр Ячнік.
Оперували Ніколь більше 14 годин. Складність полягала в тому, що серце дитини надто маленьке і критично важливі структури розташовані дуже близько одна до одної. Є великі ризики пошкодити провідну систему серця, мітральний клапан та коронарні артерії. «Працювати треба вкрай обережно. Ти наче маєш пройти по мінному полю. Концентрацію не можна втрачати ні на секунду», — каже Олександр Ячнік.
Попри всі складнощі, операція пройшла успішно. Ніколь врятовано. Вже на третій день дівчинка була переведена на самостійне дихання. Післяопераційний період минув без ускладнень. І за три тижні крихітка Ніколь може їхати додому.
За матеріалами Першого медичного об’єднання Львова.
Оксана СКРИПАЛЬ.
Читайте також: Схопило серце: луцькі медики зуміли за пів години врятувати чоловіка.