Курси НБУ $ 41.29 € 43.47
Серпень – сезон золотих яблук: найкращі рецепти

Селекціонери постійно працюють над виведенням нових сортів помідорів, тож їх уже налічують сотні.

Фото із сайту sroki.net.

Серпень – сезон золотих яблук: найкращі рецепти

Саме таким значенням наділили слово «помідор» італійці, від яких воно і прийшло до нас. Назва «томат» запозичена в ацтеків, а сам овоч походить із Центральної і Південної Америки, де й досі в природі трапляються його дикі сорти. Щоправда, ми вже настільки звикли до помідорів, що вважаємо їх «корінними мешканцями» наших городів і не уявляємо без них української кухні

...консервовані зі сливами

Урізноманітнити домашні закрутки, щоб вийшло смачно й незвично, зовсім не складно. Знадобляться томати-«сливочки», можна чері, а сливи – тверді, не зовсім стиглі, кислуваті

Інгредієнти: 250 г помідорів, 250 г слив, 1 лавровий лист, по 3 горошини запашного і чорного перцю, 3 гвоздики, 900 мл води, 0,5 ст. л. солі, 2 ст. л. цукру, 50 мл оцту.

Приготування. На дно банки покласти лавровий лист, заповнити її сливами і томатами. Залити окропом, залишити на 10 хвилин. Злити рідину в каструлю, долити 100 мл води. Всипати сіль, цукор, прокип’ятити 5 хвилин. У слоїк вкинути спеції, влити оцет, залити гарячим маринадом, закатати стерильними кришками.

«Пікантні»

Гостренькі й ароматні томати за оригінальним рецептом нікого не залишать байдужим

Інгредієнти: помідори, зубочки часнику (за кількістю томатів), селера і петрушка – за смаком, перець болгарський – за бажанням, 1 стручок перцю гіркого, для маринаду – на 1 л води: 1 ст. л. солі (з чубком), 4 ст. л. цукру (з чубком), 1 ч. л. оцтової есенції (або 8 ч. л. оцту 9%).

Приготування. У помідорів акуратно вирізаємо плодоніжки і вставляємо по зубчику часнику. Укладаємо томати в банку, прошаровуючи листочками селери, петрушки, скибочками болгарського перцю. Зверху кладемо невеличкий стручок гіркого перцю, заливаємо окропом на 20 хвилин. Потому воду зливаємо, додаємо сіль, цукор, оцет, доводимо до кипіння, заливаємо гарячим маринадом помідори в банках і закручуємо.

З точки зору ботаніки помідори не є ні овочами, ні фруктами – вчені вважають їх ягодами.
З точки зору ботаніки помідори не є ні овочами, ні фруктами – вчені вважають їх ягодами.

 ...з яблуками

Для консервації знадобляться цілі, однакові за стиглістю та розміром зі щільною м'якоттю помідори і кисло-солодкі соковиті яблука

Інгредієнти: 2,5 кг помідорів, 2 яблука, 1 цибулина, 2 зубчики часнику, 3 гілочки петрушки, 10 горошин гіркого перцю, 2 горошини духмяного перцю, 1 гвоздичка, 3 ст. ложки оцту (9%), 0,5 скл. цукру, 2 ст. ложки солі.

Приготування. Яблука очистити від серцевини і порізати скибочками, цибулю – кільцями, зубці часнику – навпіл (якщо великі, то на кілька шматочків). На дно чистої банки укласти петрушку, часник, спеції, цибулю та яблука, доверху щільно заповнити помідорами. Залити слоїки окропом, залишити на 15 хвилин і злити воду, додати в неї сіль і цукор, прокип’ятити 2 хвилини, додати оцет і знову залити в банки, закатати. Перевернути слоїки, укутати ковдрою і залишити до повного охолодження.

Корисні властивості помідорів не погіршуються при тепловій обробці.

...у власному соці

Цей рецепт дає змогу отримати відразу дві страви в одній: самі помідорчики, що чудово підійдуть до різних гарнірів і м'ясних наїдків, а також смачний томатний сік, який можна випити або ж використати для приготування борщів чи соусів

Інгредієнти: 2 кг дрібних помідорів, 2 кг великих соковитих помідорів, по 2 горошинки чорного перцю на банку, 2 ст. ложки цукру, 3 ст. ложки солі.

Приготування. Дрібні помідори наколоти у кількох місцях зубочисткою, щоб при консервації вони не потріскалися, і щільно укласти в підготовлені стерилізовані банки. Великі томати, призначені для соку, порізати, скласти в емальовану каструлю, довести до кипіння, але не кип'ятити. Коли трохи схолонуть, протерти через сито, щоб відокремити шкірку і насіння. Додати у томатний сік цукор і сіль, поставити на вогонь, довести до кипіння, трохи проварити і залити ним дрібні помідори в банках. Покласти в кожен слоїк по 2 горошинки чорного перцю. Банки стерилізувати 20 хвилин, закатати, накрити ковдрою і залишити до охолодження. Зберігати у прохолодному місці.

...по-корейськи

Любите посмакувати гостреньким? Обов’язково приготуйте такі помідори!

Інгредієнти: 2 кг стиглих томатів, 4 морквини, 5 солодких перчин, 100 мл оцту 9%, 100 мл олії, 5 зубчиків часнику, 1 ч. л. меленого червоного перцю, 2 ст. л. солі, 100 г цукру, зелень (петрушки, кропу, кінзи) — за смаком.

Приготування. Моркву, болгарський перець і часник чистимо і пропускаємо через м’ясорубку, додаємо дрібно нарізану зелень, цукор, сіль, оцет, олію, а також 1 чайну ложку меленого червоного перцю (якщо вам до вподоби досить гострі страви) або пів ложечки – для середньої гостроти. Все ретельно перемішуємо. Помідори миємо, розрізаємо навпіл, видаляємо плодоніжки. У простерилізовані літрові банки укладаємо шар помідорів розрізом донизу, заправляємо 2–3 столовими ложками овочевої суміші, тоді знову помідори і т. д. Заповнені слоїки прикриваємо простерилізованими кришками. Стерилізуємо 25 хвилин і закручуємо. Банки перевертаємо і закутуємо ковдрою до повного охолодження. Зберігаємо у прохолодному місці.

Зберігати в’ялені помідори можна за кімнатної температури,  але відкриту банку тримайте в холодильнику.
Зберігати в’ялені помідори можна за кімнатної температури, але відкриту банку тримайте в холодильнику.

 ...в’ялені

Ця закуска родом із Середземномор’я, де її готують на сонці. У наших широтах господині успішно замінили небесне світило духовками й електросушарками, при цьому не надто відступаючи від оригінальної технології 

Інгредієнти: 2 кг помідорів-«сливочок», 1 ч. л. базиліку сушеного, 0,5 ч. л. сушеного тим’яну, 1 лавровий листок, дрібка сушеного часнику, 1 гвоздичка, 250 мл рафінованої оливкової олії, 0,5 ч. л. сушеного розмарину, 1 горошина духмяного перцю, дрібка солі (найкраще – морської), кілька горошин чорного перцю.

Приготування. Помідори помийте і розріжте навпіл. За допомогою чайної ложки вийміть з них серцевинку разом із насінням. Викладіть на застелене фольгою деко зрізом донизу половинки томатів, попередньо злегка присоливши кожну. Розігрійте духовку до 120º. В’яльте помідори 2 години на режимі конвекції. Якщо у вашої духовки нема такого режиму, зробіть за допомогою намоченого в холодній воді дерев’яного брусочка щілину між духовкою і дверцятами: вентиляція потрібна, щоб томати не пересушилися. Через 2 години знизьте температуру до 100º і сушіть ще 2–3 години. Час в’ялення залежить від соковитості плодів, тому періодично заглядайте в духовку і діставайте достатньо прив’ялені половинки, решта хай доходить. У добре вимитий і висушений слоїк викладіть на дно всі спеції і складайте в нього вийняті з духовки готові помідори. Коли наповните, нагрійте олію, але не кип’ятіть, залийте томати до середини банки, злегка струсіть нею, щоб вийшло повітря знизу, затим долийте доверху, під саму кришку, аби олія покрила помідори повністю. Закрутіть кришку і кілька разів збовтайте банку, щоб кришка також змастилася олією – це запобігатиме утворенню конденсату. Накрийте слоїк рушником і залиште до цілковитого охолодження. Зберігати в’ялені помідори можна за кімнатної температури, але відкриту банку тримайте в холодильнику.

Лечо

Швидко готується і ще швидше з’їдається!

Інгредієнти: 2 кг помідорів, 1,5 кг перцю, 1 кг цибулі, 100 г цукру, 1 ст. л. солі, 2 ст. л. оцту, 1 скл. олії, 1–1,5 скл. води.

Приготування. Помідори помити, порізати й перекрутити через м’ясорубку, додати цукор і прокип’ятити пів години. Тим часом помити, почистити від плодоніжок та насіння й покраяти широкою соломкою перець, тонко нарізати цибулю, додати овочі до томатів і варити ще 30 хвилин. Потому посолити, долити води (до бажаної консистенції), олії та оцту. Кип’ятити ще 10 хвилин, а тоді гарячим розкласти у стерильні банки і закатати простерилізованими кришками.

А ви знали, що...

🔹 Різні сорти помідорів вирощують на всіх континентах, крім Антарктиди.
🔹 В Європу томати потрапили в середині XVI ст., після відкриття європейцями Нового Світу.
🔹 У XVII–XVIII ст. ці рослини використовували як декоративні. У Північній Америці їх тривалий час вважали смертельно отруйними: в історії відомий курйоз, коли зі згоди англійського короля Георга III цими «червоними ягодами» намагалися «отруїти» борця за незалежність США Джорджа Вашингтона, який, звісно, вдало пережив «замах». 
🔹 З точки зору ботаніки помідори не є ні овочами, ні фруктами, а ягодами.
🔹 Перший рецепт страви на основі помідорів був опублікований у книзі рецептів, виданій 1692 року в Неаполі. Автор стверджував, що запозичив його в Іспанії.
🔹 У середземноморських країнах, зокрема в Італії та Іспанії, популярні холодні супи на основі помідорів, наприклад знаменитий гаспачо.
🔹 Томати використовують як приправу в сушеному вигляді, причому за 5–10 днів сушіння вони втрачають 85–90% своєї маси.
🔹 Помідор є біологічним родичем картоплі і тютюну – всі три рослини належать до сімейства пасльонових.
🔹 Світовим лідером із виробництва цієї культури, причому з величезним відривом, є Китай, за ним – Індія та США.
🔹 У багатьох країнах учені працюють над виведенням нових сортів помідорів. Наприклад, у Каліфорнійському університеті при схрещенні культурного сорту з диким із Галапагоських островів отримали томати із солонуватим смаком. Як показали досліди, вони добре ростуть на піщаних ґрунтах при поливі їх морською водою.
🔹 М'якуш стиглих помідорів у народній медицині використовують для лікування ран та опіків – вони швидко загоюються завдяки високому вмісту у томатах «рослинних антибіотиків» – фітонцидів, які перешкоджають розвитку інфекції.
🔹 Холін, що міститься в томатах, сприяє зниженню рівня холестерину в крові.
🔹 Найбільший у світі помідор – завважки 2,9 кг – виростили у штаті Вісконсин (США).
🔹 Ла Томатіна – щорічне свято, що проходить в останній тиждень серпня в іспанському місті Буньоль. Десятки тисяч учасників приїжджають з різних країн для участі в помідорному побоїщі, азартно закидаючи одне одного цими овочами.
🔹 Корисні властивості помідорів не погіршуються при тепловій обробці.

Читайте також: Огірки – на всі смаки: найкращі рецепти.

Реклама Google

Telegram Channel