Як ухилянти намагаються втекти з України: 5 головних схем
Деякі способи перетину кордону становлять велику небезпеку для життя
З березня 2022 року в Україні проводиться загальна мобілізація, але багато військовозобов’язаних замість служби у ЗСУ намагаються будь-якими способами її уникнути.
Ось 5 найпопулярніших схем ухилянтів:
Перетин кордону горами та річками
Чоловіки намагаються подолати кордон поза пунктами пропуску, що може обернутися загибеллю. Зокрема, в річці Тиса на Закарпатті виловили мертвими 19 ухилянтів, але точна кількість загиблих невідома. Що стосується гір, то тільки 11 листопада впіймали 8 осіб.
Перевдягання чи переховування
Одразу після повномасштабного вторгнення прикордонників веселили військовозобов’язані, які вбирались у жіночий одяг. Вони також ховаються в автівках – зазвичай намагаються виїхати в кабінах авто далекобійників або ховаються серед одягу на задніх сидіннях, у багажнику та навіть у бейбі-боксах.
Підкуп прикордонників
Деякі чоловіки приїжджають на пункт пропуску та намагаються «вирішити питання» вже на місці шляхом підкупу прикордонників. Для них це закінчується викликом слідчо-оперативної групи та відкриттям кримінальної справи.
Підробка документів
Держприкордонслужба повідомила, що з моменту запровадження в Україні воєнного стану до червня 2023 року виявлено 5900 фальшивих посвідчень особи. Серед них: довідки про дітей, яких насправді у чоловіка немає, або довідки від ВЛК про непридатність. Одним із найбільш неочікуваних був випадок, коли причиною зняття чоловіка з військового обліку була… вагітність.
Система «Шлях»
Систему розробили для ліцензованих вантажних та пасажирських перевізників, після чого до неї долучили волонтерів. Ухилянтів за гроші вносять до «Шляху» під виглядом водіїв – такі послуги оцінюються у тисячі доларів. З січня по червень 2023 року більш як 4,3 тисячі особам, які слідували як водії, було відмовлено у виїзді за межі України.
У вересні 2023-го року правоохоронці склали статистику відкритття справ на ухилянтів. Лідирує Закарпатська область – там налічують 902 провадження за фактом ухилення від призову. Далі у списку Дніпропетровська – 628, Миколаївська – 518, Львівська – 514, Волинська – 439, Вінницька – 434, Чернівецька – 420, Харківська – 372, Рівненська – 350, Тернопільська – 312.
Катерина БЕНЮК, espreso.tv
Читайте також: На кордоні з Польщею правопорушник попався на камеру відеоспостереження.