Як розрахувати дозу жарознижувальних препаратів для дітей
Єдиними безпечними жарознижувальними, які застосовуються в педіатрії, є препарати на основі ібупрофену та парацетамолу. Парацетамол призначають у віці від 1 місяця, а ібупрофен – від 3 місяців життя. Малюкам застосовують препарати у формі сиропів, і лише при неможливості дати сироп – свічки (супозиторії)
Зіб’ється температура чи ні, здебільшого залежить від трьох основних факторів:
• дозування препарату,
• питного режиму,
• сприятливого клімату в кімнаті.
Разова доза ІБУПРОФЕНУ становить 10 мг на 1 кг маси тіла
Щоб визначити, скільки потрібно саме цій дитині, її вагу множимо на 10. А далі потрібно скласти просту пропорцію відповідно до концентрації препарату, вказаної на упаковці.
Розглянемо на прикладі:
Дитина важить 12 кг. Маємо звичайний нурофен (100 мг/5 мл).
Дитина має отримати: 12 кг*10 мг/кг=120 мг ібупрофену.
Складаємо пропорцію:
100 мг — 5 мл
120 мг — Х мл
Отже, Х = (120*5)/100=6 мл сиропу.
Разова доза ПАРАЦЕТАМОЛУ становить 15 мг на 1 кг маси тіла
Щоб визначити, скільки потрібно саме цій дитині, її вагу множимо на 15. А далі потрібно аналогічно скласти пропорцію, відповідно до концентрації препарату, вказаної на упаковці.
Приклад:
Та сама дитина, 12 кг. У нас є, приміром, Панадол (120 мг/5 мл). Дитина має отримати: 12 кг*15 мг/кг=180 мг парацетамолу.
Складаємо пропорцію:
120 мг — 5 мл
180 мг — Х мл
Отже, Х= (180*5)/120=7,5 мл сиропу.
Лайфхаки
Щоб швидко розрахувати дозу, використовуйте такі легкі формули:
• Для звичайного нурофену: вагу поділити на 2.
• Для нурофену форте: вагу поділити на 4.
• Для парацетамолу: вагу помножити на 0,625.
Результат отримаєте в мл сиропу.
Заздалегідь порахуйте дозування і запишіть на коробочці чи на окремому аркуші. Досвід показує, що стривоженим мамам, у яких раптом затемпературила дитина, важче згадати, як правильно рахувати кількість жарознижувальних.
Часто в інструкціях зазначаються середні значення для певного віку. Але в одному і тому самому віці діти можуть мати різну масу тіла.
Наступну дозу сиропу можна давати не раніше ніж через 6–8 годин після попередньої. Якщо ж цей час не минув, а температура знову піднімається, можна дати інший препарат.
Важливо слідкувати, щоб дитина вживала достатню кількість рідини, а також за мікрокліматом у кімнаті. Оптимальна температура 18–20 градусів, а вологість повітря 40–60% .
Якщо всі умови дотримані, то і температура у дитини має знижуватись. Не очікуйте, що препарат вмить подіє. Необхідно почекати годину–півтори.
Якщо ж з’являються тривожні симптоми – зверніться до педіатра.
За матеріалами: facebook.com/minipoliklinikavynnyky.