![Залужний у 2022 році пропонував зухвалий план контрнаступу, але США побоялися провалу](https://volyn.com.ua/content/thumbs/750x500/i/aj/apki52-yuawznwnwmvzcg7mnbp2o2rkfzor2aji.jpg)
Валерій Залужний.
Залужний у 2022 році пропонував зухвалий план контрнаступу, але США побоялися провалу
Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний у 2022 році пропонував «зухвалий» план контрнаступу в Запорізькій області, який міг змінити хід війни, але США виступали протии
Про це повідомляє Business Insider у вівторок, 9 січня, з посиланням на нову книгу кореспондента The Wall Street Journal Ярослава Трофімова Our Enemies Will Vanish («Згинуть наші воріженьки»). Про це пише NV.
Як сказано в книзі, сміливий і «за деякими оцінками ризикований» план Залужного передбачав прорив на Запорізькому напрямку 2022 року і мав перерізати так званий сухопутний коридор, щоб ізолювати російські війська в окупованому Криму.
Під час обговорення планів контрнаступу 2022 року із західними партнерами президент Володимир Зеленський і Залужний підтримували просування до Азовського моря через Запорізьку область. Тоді російські окупанти ще не збудували там великих мінних полів і фортифікацій, що полегшувало можливий прорив, пише Трофімов.
У книзі сказано, що такий крок був би складним завданням, тому що прорив мав бути водночас глибоким і таким широким, щоб не дати росіянам контратакувати й атакувати фланги сил наступу. Але якби план спрацював, Україна могла б «забрати у Москви її найбільший приз у війні», заявив журналіст.
«Україна просила небагато» — для здійснення плану, за оцінками Залужного, потрібно було лише додатково 90 гаубиць і достатньо артилерійських боєприпасів. Як сказано у статті, «важко оцінити», чи вистачило б цього озброєння, але є ймовірність, що за достатніх бойових сил Україна могла б домогтися успіху, схожого на результати харківського контрнаступу у вересні 2022 року.
Планування проводили в той час, коли Україна «ще не продемонструвала свою майстерність у контрнаступі», і в США ставилися до ідеї насторожено, побоюючись, що наступ відкриє вразливі ділянки вздовж лінії фронту.
Як пише Трофімов, з точки зору США «провал був імовірним, а його наслідки — потенційно катастрофічними». Вашингтон не підтримав план України та підштовхнув її зосередитися на іншій цілі контрнаступу — Херсоні, який вважався «більш безпечним варіантом», а ставки «були не такі високі». За словами співрозмовників журналіста серед помічників Залужного, той наполягав, що Україна «повинна атакувати там, де нам потрібно, а не там, де ми можемо», але оскільки США контролювали більшу частину військової допомоги Україні, варіантів залишалося небагато, і ціллю обрали Херсон, ідеться в книзі.
Журналіст стверджує, що головнокомандувач ЗСУ у 2022 році хотів провести контрнаступ із «високими ризиками і високою нагородою» в разі успіху, але цього так і не сталося. Україна почала контрнаступ на Запорізькому напрямку на рік пізніше, ніж планував Залужний, і цього разу Росія була більш підготовленою, пише Трофімов. Великі російські укріплення стали однією з причин, через яку контрнаступ України у 2023 році «не досяг своїх цілей», ідеться у статті.
У книзі Трофімов також зазначає, що серйозну критику викликала нездатність західних партнерів України піти на сміливий крок і передати Силам оборони потужну зброю, не переймаючись «потенційною ціною».
![Telegram Channel](https://volyn.com.ua/src/img/channel.jpg)