Футбол без співчуття: сьогодні Україна грає проти Боснії і Герцеговини
«Наразі ситуація в Україні така, якою вона є. Я вважаю, що нам слід постаратися зосередитись лише на тому, що відбуватиметься на полі. Ситуація та проблеми в Україні – це її проблеми» (Саво МИЛОШЕВИЧ, головний тренер збірної Боснії і Герцеговини з футболу, колишній футболіст збірної Сербії)
Якщо спростити цю фразу: «те, що українців щодня вбивають, нас не хвилює». Слова сербського наставника боснійців мають мало спільного як зі славнозвісним поняттям «респект» (повага), так і зі звичайним людським співчуттям. Чи були це добре продумані слова, чи – просто недолуга спроба дистанціюватися від «політики», або ж абсолютно холодний цинізм – особливого значення не має, адже головне ми почули.
Здавалось, після «подвигів» тандему європейських прем’єрів Орбан-Фіцо, футбольному тренеру з Балкан треба дуже постаратися, аби викликати справжнє обурення. І схоже, що Милошевича від загальнонародного гніву українців врятував Папа Римський Франциск, який зі своєю пропозицією «білого прапору» трохи раніше добряче виснажив наші запаси обурення.
Менше з тим, висловлювання Милошевича – не єдине, на що можна неприємно відгукуватись при згадці про майбутнього суперника збірної України. У заявці боснійців є четверо гравців, які виступають у чемпіонаті росії.
Боснійці чудово усвідомлюють переваги України і шукатимуть способи їх нівелювати.
Ренато Гойкович, Іван Башич, Амар Рахманович та Саїд Хамулич продовжують грати у футбол в країні, яка роками намагається фізично знищити іншу державу. Цей факт не сильно бентежить федерацію футболу Боснії і
Герцеговини, не кажучи вже про головного тренера, який вважає війну в Україні суто українською проблемою.
Можна також пригадати дивакувату тяганину з товариським матчем росія – Боснія і Герцеговина у 2022-му. Цей поєдинок, щоправда, так і не відбувся. Уже під час повномасштабного вторгнення, коли російський футбол був, у прямому сенсі, викинутий за двері європейського, Боснія прийняла запрошення росії провести гру національних збірних у Санкт-Петербурзі. Утім, після суспільного осуду, зокрема й від лідера команди Едіна Джеко, відтермінувала зустріч на «якусь майбутню дату».
А Джеко, нагадаємо, тоді заявив: «Я проти того, щоб моя збірна грала з росією, поки в Україні страждають невинні люди. Я – солідарний з українським народом».
Так, Боснія і Герцеговина – це далеко не британські «друзі», проти яких Україна частенько з різним успіхом грала останні роки (Шотландія, Уельс, Англія). Навряд чи від боснійців ми почуємо гасло «Слава Україні!», як у післяматчевому флеш-коментарі англійця Деклана Райса (партнер Олександра Зінченка по лондонському «Арсеналу» після матчу відбору до Євро-2024 Україна – Англія – 1:1, сказав: «Слава Україні!». – Ред.). І не треба.
Навпаки, не виключено, що ближче до дня гри можливі нові випади від представників команди суперника. Не виключено також, що подібні речі можуть бути частиною стратегії на це протистояння. Адже боротьба розгортатиметься не лише на траві газону «Билино Полє», а й у головах усіх учасників матчу, і, чи не першочергово, – саме у головах. Імовірно, супернику може здаватися, що тема війни є тим болючим місцем «синьо-жовтих», на яке можна натиснути. Звісно, наразі це лише припущення, адже навіть сказаних Милошевичем слів для таких висновків недостатньо.
Попри це боснійці чудово усвідомлюють переваги України і шукатимуть способи їх нівелювати.
«Я не думаю, що Україна набагато краща за нас за індивідуальними якостями. Багато речей вирішуються командою завдяки тактиці. А ще: ми суперника приймаємо вдома. Впевнений, буде повний стадіон, який нас гнатиме вперед», – вважає Милошевич.
Що ж, 21 березня команді Сергія Реброва треба бути готовою до будь-якої тактики своїх візаві. А також до тиску та можливих провокацій з боку боснійських уболівальників. Час від часу наші футболісти стикаються з мерзенними спробами фанів суперника зачепити за живе, на кшталт скандування турками імені президента рф під час матчу «Фенербахче» – «Динамо». Схожа історія трапилася ще у поєдинку плей-офф кваліфікації
Євро-2016 Словенія – Україна. Тоді на трибунах у Мариборі також лунали вигуки на підтримку росії.
І якщо такі вболівальники не здатні пройти елементарний тест на людяність, українські футболісти мають лишати їм лише подібну «втіху».
Пряма трансляція півфінального матчу відбору до Євро-2024 Боснія і Герцеговина – Україна відбудеться 21 березня о 21:45 на відеосервісі MEGOGO і на Суспільному (Той, хто виграє, 26 березня зустрінеться у вирішальному поєдинку для потрапляння на Чемпіонат Європи з переможцем пари Ізраїль – Ісландія).
Який рахунок?
Українська Прем’єр-ліга. Результати матчів 21 туру: ЛНЗ «Черкаси» – «Дніпро-1» – 1:1, «Динамо» – «Ворскла» – 2:0, «Шахтар» – «Минай» – 2:0, «Олександрія» – «Ворскла» – 1:0, «Металіст 1925» – «Рух Львів» – 1:4, «Оболонь» – «Полісся» – 1:0, «Кривбас» – «Колос» – 1:0, «Чорноморець» – «Верес» – 0:1.
Євген ПАСТУХОВ, champion.com.ua.
Читайте також: Зірка футболу: «Якби я не забивав 8 матчів, як Довбик, то Суркіс вивіз би мене в ліс».