Курси НБУ $ 41.86 € 43.52
ЩО БУДЕ З ЦІНАМИ ПІСЛЯ ЗНЯТТЯ ОБМЕЖЕНЬ?

Волинь-нова

ЩО БУДЕ З ЦІНАМИ ПІСЛЯ ЗНЯТТЯ ОБМЕЖЕНЬ?

Президент України Віктор Ющенко зупинив дію окремих положень постанови Кабміну від 6 серпня 2008 року...

Президент України Віктор Ющенко зупинив дію окремих положень постанови Кабміну від 6 серпня 2008 року. Цим документом були внесені зміни до порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, затвердженого постановою № 1222 у жовтні 2007 року. Згідно з ними перед тим, як підняти ціни на соціально значимі товари, виробник змушений був подавати документи, які обгрунтовують доцільність такого кроку. Це дещо стримувало зростання цін. Чи не призведе відміна декларування до їх підвищення?

Євгенія СОМОВА

-Декларування цін не відмінено,- сказала заступник начальника державної інспекції з контролю за цінами Вікторія Темчишина. - Своїм Указом Президент лише призупинив зміни до постанови № 1222, виданої у 2007 році. Згідно з ними державна інспекція з контролю за цінами давала висновки щодо економічної обгрунтованості необхідності зміни оптово-відпускних цін, а держадміністрація погоджувала декларацію, яку приносило підприємство-виробник. Відтепер порядок декларування зміни цін спрощено. Раніше виробникові доводилося подавати державній інспекції з контролю за цінами пакет документів, перелік яких передбачено постановою від 6 серпня 2008 року. Це забирало в нього чимало часу, оскільки складно було довести кожну статтю витрат. Тепер йому полегшили життя.
Виробникові вже не потрібно подавати документи в державну інспекцію з контролю за цінами. Він має лише повідомити державній адміністрації ціну, за якою збирається реалізовувати товар. Вона розглядає подану декларацію. Коли виникають сумніви щодо доцільності підвищення цін, дає доручення перевірити необхідність такого кроку.
Спрощеному декларуванню найбільше радіють виробники яєць. Оскільки ця продукція є сезонною і собівартість її виробництва змінюється часто, вони не встигають декларувати всі зміни і зазнають збитків.
- Ми обома руками за спрощення декларування зміни цін,- каже заступник голови правління ВАТ «Птахофабрика «Рожищенська» Олексій Співак. - Це допоможе нам уникнути збитків.
Позитивно позначиться спрощення декларування й на інших підприємствах харчової промисловості. Останнім часом вони опинилися у скрутному становищі через доларові кредити і обмеження рентабельності. Але життя переконує: коли добре виробникові, то погано покупцеві. Декотрі місцеві економісти кажуть, що ціни неминуче полізуть вгору в усіх групах товарів.
- Саме по собі спрощення декларування не вплине на ціну товарів, - вважає начальник відділу цінової політики головного управління економіки облдержадміністрації Тетяна Степановська. - Вони вже й так подорожчали, зменшився попит. Постачальники вимагають грошей, а торгові підприємства не мають їх. Є й повернення товарів через низький попит споживачів, закінчення терміну реалізації.
За словами Тетяни Дмитрівни, для зростання цін є й інші передумови - зростають складові собівартості товару, дорожчають енергоносії, відповідно змінюється й вартість. Спростовує думку про різке подорожчання товарів й аналітик Всеукраїнської асоціації споживачів Олег Галєєв. Він вважає, що цьому завадить зростаюча конкуренція: під час кризи багато держав закрили свої кордони для імпорту, рятуючи власних виробників. А це означає, що українські продукти, які вироблялися на експорт, підуть на внутрішній ринок. Це стосується й непродовольчої групи товарів. Правда, після введення додаткового 13-відсоткового мита на холодильники та автомобілі їх вартість неминуче зросте.
Telegram Channel