У Києві відкрили виставку «скіфського золота», повернутого в Україну після 10 років
У Києві відкрилась виставка «скіфського золота» «Скарби Криму. Повернення», повернутого Україні з Нідерландів після 10 років судів
Про це повідомила перша леді України Олена Зеленська.
«Радію, що вся колекція стає нарешті доступною для всіх українців — вже від завтра, з 5 липня. Запрошую всіх подивитися на наш видатний спадок, бо справжні національні скарби — не те, що десь сховане чи привласнене. Це те, що доступне людям і збагачує розмаїттям навіть не одну державу, а цілий світ», — зазначила вона пише NV.
На виставці представлені 565 експонатів із чотирьох кримських музеїв — Бахчисарайського історико-культурного заповідника, Центрального музею Тавриди (Сімферополь), Керченського державного історико-культурного заповідника та Херсонесу Таврійського (Севастополь). Експонати перебували з експозицією в Амстердамі у 2014 році, коли Росія окупувала Крим.
За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, повернення в Україну кримських скарбів і відкриття виставки цих артефактів є «перемогою справедливості і верховенства права». Він також зазначив, що для повернення «скіфського золота» була проведена «титанічна робота».
Очільник Міністерства культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв зазначив, що над поверненням артефактів працювали уряд України, Офіс президента, Офіс генпрокурора, українські дипломатичні представництва за кордоном, а також уряд Нідерландів.
Співзасновниця благодійного фонду BGV, за підтримки якого проводиться виставка, Анна Буткевич назвала повернення «скіфського золота» символічним.
«У команді фонду ми говоримо, що це проєкт про дорогоцінності та цінності. А українські цінності - вони в самоідентичності, у збереженні історії, в історичній справедливості», — зазначила вона.
Виставка Скарби Криму. Повернення проходить у Скарбниці Національного музею історії України. Вона триватиме до деокупації Криму. Після цього її перевезуть на територію півострова.
Справа про скіфське золото
У 2016 році окружний суд Амстердама ухвалив рішення щодо повернення Україні скіфського золота. Предметом суперечки була колекція з 565 експонатів, наданих Амстердамському археологічному музею Алларда Пірсона для виставки Крим — золотий острів у Чорному морі.
Виставка проходила у 2014 році та завершилася після окупації Криму РФ. Згідно з українським законодавством, такі об'єкти є частиною музейного фонду України і Міністерству культури вирішувати, куди повернуться експонати.
У зв’язку з цим у серпні 2017 року музеї окупованого Криму подали апеляційну скаргу на рішення щодо повернення цінностей.
У липні 2019-го Апеляційний суд Амстердама відклав ухвалення остаточного рішення у цій справі, і зрештою його ухвалили.