Жнива – підсумок праці хлібороба, справдження його мрій і сподівань
Фольклорні гурти Камінь-Каширщини, зокрема, колективи «Горлиця» будинку культури села Ворокомле (керівник – Марія Шевчик) та «Дубровойка» – клубу Олениного (керівник – Інна Босак) показали, як українські селяни свою працю супроводжували піснею
Відео звичаїв і традицій під час жнивування опубліковане на фейсбук-сторінці Центру культури та дозвілля Камінь-Каширської міської ради.
Записані пісні – це своєрідна розповідь про те, що до початку жнив готувалися, як до великого урочистого свята і водночас – до тяжкої відповідальної роботи, коли доводилося працювати від зорі до зорі, попри спеку й спрагу.
Жінки брали з собою дітей, немовлят, бо йшли працювати вранці й поверталися ввечері. У перший день жнив селяни, одягнені в чисту одежу, урочисто вирушали до схід сонця на поле. Починала жати найкраща робітниця, сніп із першого ужинку – «воєвода» – встановлювався на покуті.
Пісні, які виконували під час жнив, відображали основні періоди праці й обрядів, пов’язаних із нею. У них величають вправних жниць, бажають почати роботу в добрий час, пророкують добрий урожай, просять у Бога добру погоду:
«Що женьчики гадали,
як жито зажинали.
Ми гадали гадойку –
дай, Боже, погодойку.
Дай, Боже, погодойку
на нашу роботойку».
«Повій, вітроньку, повій,
бо нам буде веселій.
Будеш ти повівати,
ми будем хутчій жати».
Олена ВОЛИНЕЦЬ.