«Ти стріляв у мову, а не в жінку». Повчальні слова Ірини Фаріон
Жорстоке вбивство 60-річної філологині і політикині змусило українців знову заявити наперекір нинішнім владцям, що мова – це не «какая разніца»
На багатотисячному її похороні – давно таких не було у Львові – люди скандували: «Мова має значення», «Мова – код нації», «Москалі, зі Львова – геть!», «Ірина Фаріон – Герой України».
І до тих, хто віддав шану Ірині Фаріон і ще раз стануть до оборони рідного слова, долучилася і відома волинська поетеса, педагогиня із села Лище Луцького району Євгенія Назарук. Її рядки в пам’ять про Ірину Фаріон – влучні і болючі.
«Мерзло небо кольору барвінку...»
Євгенія НАЗАРУК
Мерзло небо кольору барвінку...
Смерть уже стояла на посту...
Ти стріляв у мову, а не в жінку,
В нашу мову – древню і святу.
Волю ти чию вершив, ординцю,
Як життя забрати посягнув?
Ти стріляв не в неї – в українців –
Хто своє коріння не забув.
Хто тобі відміряв, бузувіре,
Тридцять тих кривавих срібняків?..
Ти стріляв не в жінку, а у віру,
В нашу віру зі споконвіків.
Мерзло небо кольору барвінку...
У повітрі зачаївся жах...
Ти стріляв у ПРАВДУ, а не в жінку,
Що горіла на її вустах.
А далі пропонуємо вам мудрі та яскраві цитати патріотки Ірини Фаріон, що ввійдуть в історію.
«Говорити українською – це означає панувати»
- «Влада, що не здатна захистити державної мови, ніколи не захистить державних територій».
- «Мову не знають або ті, хто політично упереджені, або розумово відсталі. В якій системі координат перебуваєте ви?».
- «Орлиці не сповідаються перед гієнами!» (цитата з розмови із журналістами на тему її діяльності в КПРС у 1980-х роках).
- «Структура, яка називає себе московським патріархатом, нічого спільного не має з християнством. Це одна з найбільших загроз для вільного і самодостатнього розвитку України. І до того часу, поки ця інституція буде окуповувати Києво-Печерську лавру, до того часу українець буде поневолений».
- «Говорити українською – це означає панувати».
- «Не розумію, як взагалі можна міряти світ кількістю хат, ділянок, віл, рахунків в банках і так далі? Життя надто коротке, аби натужно затискати його в матеріалістичні лекала».
- ««Занадто вона різка!». Так якщо ти хочеш шмат ковбаси собі врізати, ти хочеш собі тупий ніж вибрати чи гострий? Ну то правда – теж гостра!»
- «Для когось політика стала сферою здобування грошей, для мене політика – це метод донесення моєї віри до суспільства».
- «Хто врятував Англію від нормандського поневолення? Селяни. Тому що селяни не говорили французькою. Тільки завдяки селянам Чосер написав «Кентерберійські оповідання», а Шекспір далі розвивав англійську».
- «Любов – це те, до чого треба докладати зусиль. У нас люди думають, що вона тобі з неба падає і все. Є культура кохання. Борщ ти звариш тоді, коли є полум’я. Так само тут: це треба підживлювати – і воно проходить різні етапи».
- «Ніколи їхня «побєда» не буде нашою перемогою» (2013 рік).
- «Є тільки два шляхи: або бандеризація України, або бандитизація України. Немає третього шляху» (2011 рік).
- «Якщо у вас є подруга Марічка, то ніколи не кличте її Машею. Бо якщо вона Маша – то це форма не наша. Нехай вона їде туди, де ті «маші» живуть».
- «Безсиле тіло Івана Франка наприкінці його життя показує, що дух тіло рве до бою: не буде духу, то буде «тєло». Навіть – не тіло через «і».
- «Я бажаю, щоб реально Україна вся заговорила українською мовою. Якщо б це сталося, то не було б війни. Бо якщо б це сталося, українці продемонстрували б внутрішню і ментальну відокремленість від москви».
- «Чому вони живуть в Україні і говорять мовою окупанта? Вони – садомазохісти? Їм подобається використовувати мову ворога?»
- «Мова – це скеля, на якій стоїть велика українська споруда».
- «Убий путіна мовою».
- «Я не боюся своєї смерті, бо такі, як я, своєю смертю не помирають».