Курси НБУ $ 42.17 € 43.64
На Волині після укусу кліща молода дівчина потрапила у лікарню

Одразу після повернення додому з лісу чи парку огляньте близьких, дітей і себе, чи не вчепився кліщ.

Фото із сайту ukr.net.

На Волині після укусу кліща молода дівчина потрапила у лікарню

В області виявлено випадок захворювання на кліщовий вірусний енцефаліт

Хворобу спричинив укус кліща під час збору ягід у лісі Ратнівської громади Ковельського району, територія якої  є ендемічною по кліщовому вірусному енцефаліту з 1995 року.

Під час опитування хворої встановлено, що дівчина видалила кліща самостійно, за медичною допомогою не зверталась. На 2-гу добу після нападу кліща з’явилося відчуття свербіння та почервоніння в місці  укусу. Пізніше у підвищилась температура тіла до 38,2 С, виник головний біль, запаморочення, нудота. Випадок підтверджено лабораторно. Хвора знаходиться на стаціонарному лікуванні.

Про це поінформував Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб на своїй сторінці в мережі Facebook.

«Це другий випадок захворювання в області з початку 2024 року. Протягом останніх 10 років на Волині  зареєстровано 23 випадки кліщового вірусного енцефаліту.

Важливо знати! Кліщовий енцефаліт — це природно-осередкове гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може привести до інвалідності, іноді навіть до летальних випадків. Зараження людини відбувається під час укусу кліща, при випадковому його роздавлюванні чи розчісуванні місця укусу, а також при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів.

Від хворої людини до здорової це захворювання не передається.

Період від зараження до перших клінічних проявів хвороби (інкубаційний період) триває, в середньому, 7-14 днів, з коливаннями від однієї до 30 діб. У хворого піднімається температура тіла, до 38-39 С, з’являється нудота, блювота, турбують болі в м’язах шиї, спини, кінцівок. В місті укусу кліща з’являється еритема (почервоніння). В подальшому відмічається симптоми ураження центральної нервової, серцево-судинної, дихальної систем.

Як вберегтися від укусів кліщів та попередити хвороби, що передаються через їхні укуси:

= Подбайте про відповідне вбрання. Обирайте закрите взуття й одяг: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, світлого кольору, бажано вдягнути штани й заправити їх у шкарпетки.

= Покривайте голову головним убором — кепкою, панамкою, тощо — і закрийте шию.

= Перед виходом в ліс для захисту скористайтеся репелентом — спеціальним засобом, найчастіше у вигляді аерозолю, що відлякує кліщів.

= Дотримуйтеся інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно, коли час дії мине.

= На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте в траву обабіч: саме там кліщів найбільше.

= Звільніть місце для привалів від хмизу, гілок, сухої трави в радіусі 20–25 м.

Реклама Google

Увага: коли кліщ чіпляється до вашого одягу, то залишається нерухомим, аж доки ви припините активно рухатись, сядете чи ляжете.

Саме тоді нападник починає шукати місце прикріплення до тіла — повільно переміщується знизу вгору. Цей процес може тривати від 30 хв до трьох і більше годин, ба навіть кілька днів.

= Оглядайте себе та своїх близьких щодвігодини прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: тварина виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус. Потрібен ретельний огляд, оскільки вкусити може й так звана німфа – молодий дуже маленький кліщ.

= Одразу після повернення додому ще раз огляньте близьких, дітей і себе: найкраще це зробити в білій ванні з добрим освітленням. Ретельно обстежте своє тіло, особливо ділянки, покриті волоссям.

= Удома виперіть і попрасуйте одяг. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а і згодом, перекочувавши з одягу. Не варто залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.

= Перевірте речі, які принесли з прогулянки (підстилки, сумки тощо). Якщо на природу брали домашнього улюбленця, його також слід оглянути на наявність кліщів.

= Після укусу кліща необхідно звернутись до лікаря для вирішення питання проведення профілактичного лікування. Крім того, потрібно слідкувати за самопочуттям та щоденно вимірювати температуру тіла протягом двох тижнів. У разі будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу негайно звернутись до лікаря», застерігає в повідомленні Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб.

Читайте також: Психологи Волині переймали досвід ізраїльських колег.

Telegram Channel