Від злиднів та насильства – до 7 золотих медалей на Олімпіадах
27-річна уродженка Колумбуса ось уже 11 років диктує моду в гімнастиці, вражаючи глядачів та конкуренток своїми божевільними сальто та піруетами. Вона – ікона сучасної спортивної гімнастики. Адже на рахунку Сімони Байлз – 7 золотих олімпійських медалей і 23 перемоги на чемпіонатах світу. Однак за атлетичною силою – 142-сантиметрова смілива дівчина, яка пережила на шляху до тріумфу бідність, насильство, психічні проблеми та сімейні драми
Фатальний старт: мати-наркоманка та конкуренція з кішкою за їжу
Народившись у сім’ї матері-алкоголічки й наркоманки Шенон, майбутня спортсменка та її сестри з братом були змушені виживати. Сімона згадувала, що коли їжа і з’являлася в будинку, то мати віддавала її вуличній кішці, через що у Байлз з’явилася ворожість до чотирилапих.
Діти час від часу потрапляли до названих родин, але потім виходили з них, поки остаточно не були усиновлені родичами.
У 3 роки Сімона та її молодша сестра Адрія переїхали в Техас до дідуся по материнській лінії Рональда та його другої дружини Неллі. Саме вони замінили майбутній гімнастці матір та батька, подарували їй дитинство та стали опорою на життєвому шляху.
Доленосна екскурсія і тренерське чуття
Світ міг не дізнатися про Сімону Байлз, якби у 6-річному віці підопічна дитячого садка не вирушила на екскурсію до тренувального центру міста Спрінг. Повторюючи вправи гімнастів, дівчинка вразила одного із тренерів, який вирішив умовити Рональда та Неллі відправити її до спортивної секції.
Проте про спортивну кар’єру в родині на той момент не думали. Неллі, медсестра за освітою, побачила у цьому користь для здоров’я, оскільки в дівчинки діагностували синдром дефіциту уваги та гіперактивності. А сама Сімона згадує ці часи так: «Я була просто дитиною, яка бігала й стрибала. Мені було весело на заняттях гімнастикою, тому я продовжувала займатися».
Однак тренери вже тоді відзначали її витривалість та силу, і через 2 роки Байлз потрапила до групи відомої тренерки Еймі Бурмен. Пізніше саме вона приведе гімнастку до перших світових та олімпійських нагород.
Втрачені моменти юності та бізнес-амбіції
Як і для багатьох професіоналів, питання освіти для Байлз тимчасово відійшло на другий план. У 14 років вона пішла з державної школи та перейшла на домашнє навчання. А пізніше заради тренувань відмовилася і від вступу до Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі.
«Я ніколи не була на випускному балі, не тусувалася з друзями, не відвідувала шкільні танці. Мені справді не вдалося нічого з цього робити. Але я закохалася у спорт. Розуміла, що подорожуватиму і представлятиму країну. Я не вважаю, що багато втратила, і, думаю, це було варте того», – згадує гімнастка.
Пізніше, ставши чотириразовою олімпійською чемпіонкою «Ріо-2016», Сімона повернулася до питання освіти й у 2018 році вступила до Народного університету, аби здобути ступінь бакалавра в галузі ділового адміністрування.
«Я вірю в силу наполегливої праці. Знаю, що відданість справі та бажання можуть зробити неможливе можливим».
Цей навчальний заклад не лише підтримав Сімону, а й створив Стипендіальний фонд її імені, один із напрямів якого – допомога студентам, які перебували у названих сім’ях.
«Я сама є прийомною дитиною і знаю, що означає, коли всі шанси – проти тебе... Але я вірю в силу наполегливої праці. Знаю, що відданість справі та бажання можуть зробити неможливе можливим, і я хочу допомогти усунути бар’єри, які не дають здобути вищу освіту тим, хто справді цього хоче», – зазначала олімпійська чемпіонка.
Кар’єрні тріумфи: крізь булінг, насильство та психостимулятори
Здавалося б, спортивна кар’єра Байлз іде, як по маслу. Зі свого першого чемпіонату світу у 2013 році американка привезла 2 «золота», у тому числі – в індивідуальному багатоборстві. Надалі, аж до 2017 року, спортсменка жодного разу не виїжджала з головних турнірів без золотих нагород. А в «Ріо-2016» взагалі зібрала медалі у п’яти з шести дисциплін, ставши чотириразовою олімпійською чемпіонкою.
Однак упродовж свого професійного життя дівчина неодноразово стикалася з людською жорстокістю: її цькували через колір шкіри, а також звинувачували у вживанні допінгу.
У 2016 році хакерська група Fancy Bears Hack Team опублікувала зламані дані Всесвітнього антидопінгового агентства (WADA), згідно з якими у чотирьох допінг-тестах Байлз на Іграх у Ріо було виявлено психостимулятор – метилфенідат.
Спортсменка зазнала нищівної критики і їй довелося публічно повідомити, що вона тривалий час приймала заборонений препарат від РДУГ (розлад дефіциту уваги та гіперактивності). Проте Олімпійський комітет США підтвердив, що у Сімони був «терапевтичний виняток», і ситуацію було вирішено на користь гімнастки.
Не оминула Байлз і скандальна ситуація у збірній США. Чемпіонка, як і сотні інших гімнасток, стала жертвою сексуального насильства з боку лікаря команди Ларрі Нассара. І хоча його арешт було здійснено ще у 2016-му, остаточну крапку в історії було поставлено лише рік тому, коли Сімона, поряд з іншими спортсменками, виграла суд одразу проти 4-х установ: Мічиганського університету, де працював лікар, Федерації гімнастики США, Олімпійського комітету країни та ФБР. Позивачі отримали компенсацію за недбалість та бездіяльність відповідачів у розмірі понад мільярд доларів.
Медійне життя та провал у Токіо
Після тріумфу в Ріо-де-Женейро Сімона тимчасово призупинила кар’єру і пішла в індустрію розваг. Вона знялася у шоу «Танці з зірками», написала у співавторстві автобіографію, стала співпрацювати зі світовими брендами. Лише на спонсорських контрактах, за оцінками Forbes, Байлз у 2023 році заробила $7,1 млн. А з 2018-го вона знову повернулася до професійного спорту й стала багаторазовим тріумфатором чемпіонатів світу в Досі та Штутґарті.
До Олімпіади в Японії Байлз підходила у статусі головної фаворитки. Але під час фіналу командного багатоборства сталося непередбачуване: виконуючи опорний стрибок у 2,5 оберти, гімнастка втратила орієнтацію у просторі. У неї зникла координація тіла та мозку – стався так званий «твістсайз». Було ухвалено рішення знятися з командного старту, що викликало шквал критики та звинувачень в егоїзмі. Її називали «ганьбою країни», адже без лідера команда США задовольнилася лише «сріблом».
Американка зізналася у психічних проблемах та відмовилася від участі в особистих змаганнях, за винятком колоди, де виборола «бронзу». «Два місяці я відходила й аналізувала те, що сталося. Я зрозуміла, що «одружена» з гімнастикою, – ділилася Сімона в серпні 2023 року. – Весь цей час я їхала на скаженій швидкості прямою, не зупиняючись і не звертаючи уваги на навколишній світ. Це був максимально виснажливий марафон. Мій організм потребував відпочинку, про що й просигналізував у найвідповідальніший момент».
Особисте щастя та нові рекорди
Суспільний тиск змусив Байлз задуматися про завершення кар’єри. Вона взяла чергову паузу й почала вести звичайне життя: ходити на побачення, їсти піцу, проводити час із друзями. Зі своїм коханим, гравцем в американський футбол Джонатаном Овенсом, гімнастка познайомилася в мобільному додатку і спочатку приховувала, що є світовою зіркою.
Хлопець став опорою для Сімони. У 2023-му пара зіграла весілля в Мексиці. На урочистість було запрошено 144 особи. Для весілля Байлз обрала одразу 4 вбрання. «Коли настав час іти, моє серце вирувало. Раніше я ніколи в житті так не нервувалася. Побачити Джонатана біля вівтаря було моєю мрією», – розповідала Сімона.
Названий батько спортсменки вбрався на свято досить оригінально: він одягнув футболку з написом «Я полюбив її першою» й датою народження Сімони.
Отримавши сімейне щастя, Байлз зрозуміла, що ще здатна багато на що на професійній ниві й у 2023-му тріумфально виступила на першості в Антверпені. Стало очевидно: у Парижі її не можна з рахунків «скидати».
І Байлз знову довела свою майстерність: на Олімпійських іграх-2024 у Франції американка здобула три «золота» (у багатоборстві, опорному стрибку і командних змаганняx) та одне «срібло» (у вільних вправах) і стала 7-разовою олімпійською чемпіонкою. Більше золотих медалей серед жінок має лише найтитулованіша спортивна гімнастка в історії Олімпійських ігор, уродженка Херсона Лариса Латиніна, яка свого часу (в 1956-му – 1964 роках) була першою 9 разів.