Підривом «Північних потоків» керував Залужний?
«Все це народилося з ночі сильної пиятики і залізної рішучості купки людей, які мали сміливість ризикувати своїм життям заради своєї країни»
П’ятьох відчайдухів прикривала… жінка
Колишній головнокомандувач Збройних Сил України (ЗСУ) Валерій Залужний керував операцією з підриву трубопроводів «Північний потік» і «Північний потік-2» у вересні 2022 року, йдеться у публікації газети The Wall Street Journal. Як стверджує видання з посиланням на джерела, ідея знищити російські газопроводи виникла у травні 2022 року, коли «кілька високопоставлених українських військових і бізнесменів зібралися, щоб відзначити помітний успіх країни у протистоянні вторгненню росії».
Зеленський наказав скасувати диверсію, але Залужний усе ж продовжив її.
Президент України Володимир Зеленський спочатку схвалив цей план, як пише видання. Однак згодом, коли про нього дізналося Центральне розвідувальне управління (ЦРУ) США і попросило зупинити операцію, він наказав скасувати диверсію. Утім, стверджує The Wall Street Journal, Валерій Залужний, який очолив операцію, все ж продовжив її.
«За словами трьох обізнаних з темою людей, Зеленський зробив Залужному зауваження, але генерал відмахнувся від його критики. Залужний сказав Зеленському, що диверсійна група, після того, як її відправили, перебувала без зв’язку із зовнішнім світом і не могла бути відкликана, оскільки будь-який контакт з нею міг би скомпрометувати операцію», – йдеться у матеріалі.
Вона нібито коштувала близько 300 тисяч доларів, які надали представники бізнесу. До неї було залучено невелику орендовану яхту з екіпажем із шести людей, серед яких були підготовлені цивільні дайвери. Зокрема, жінка, присутність якої допомогла створити ілюзію, що вони – група друзів, які вирушили в прогулянковий круїз, як стверджує видання.
«Я завжди сміюся, коли читаю в ЗМІ спекуляції про якусь величезну операцію із залученням спецслужб, підводних човнів, безпілотників і супутників, – цитує видання одного з офіцерів, нібито причетного до цієї змови. – Все це народилося з ночі сильної пиятики і залізної рішучості купки людей, які мали сміливість ризикувати своїм життям заради своєї країни».
Валерій Залужний зараз є послом України у Великобританії, і ця посада надає йому імунітет від судового переслідування.
Валерій Залужний зараз є послом України у Великобританії, і ця посада надає йому імунітет від судового переслідування.
Кореспонденти Politico поспілкувалося зі Світланою Успенською, яку разом з її чоловіком Євгеном Успенським німецькі слідчі назвали підозрюваними у справі підриву «Північного потоку». Подружжя Успенських мало в Україні школу з підводного плавання, де працював Володимир Журавльов, український інструктор з дайвінгу, – іще один підозрюваний.
Успенська заперечила, що вона або її чоловік можуть бути причетні до диверсії. Вона запевнила, що перебувала в Києві, коли сталися вибухи. Успенська також зауважила, що у підводному плаванні її «максимальна глибина – 30 метрів», тоді як вибухи на «Північному потоці» сталися на глибині 70–80 метрів.
У матеріалі американського видання йдеться про те, що до операції долучили зокрема і контррозвідника Романа Червінського, який зараз є фігурантом судового процесу за іншим обвинуваченням. Утім, Червінський відмовився коментувати диверсію на «Північних потоках», заявивши, що не уповноважений говорити про це.
Україна заперечує повідомлення про роль Києва у підриві
Як пише далі WSJ, німецьким слідчим, які займаються цією справою, пощастило, адже поспішаючи покинути Німеччину, диверсійна група не прибрала сліди на яхті «Андромеда», що дало детективам знайти сліди вибухівки, відбитки пальців і зразки ДНК членів екіпажу.
У червні 2024 року німецька прокуратура видала ордер на арешт громадянина України Володимира Журавльова, який, на думку слідства, був одним із членів екіпажу. Він перебував у Польщі. Втім, Варшава… не виконала ордер на арешт, тож, імовірно, підозрюваний драйвер повернувся в Україну. «Це є серйозним ударом по німецькому розслідуванню, оскільки він та інші підозрювані тепер попереджені й уникатимуть виїзду за межі України, кажуть люди, знайомі з ходом розслідування. Україна не видає своїх громадян», – йдеться у матеріалі.
Залужний у текстовому листуванні з The Wall Street Journal заявив, що йому нічого не відомо про таку операцію, а будь-які припущення про протилежне є «простою провокацією». Також він додав, що Збройні сили України не були уповноважені проводити закордонні місії, і тому він не брав би в них участі.
Радник керівника Офісу Президента України Михайло Подоляк у коментарі Reuters 15 серпня також заперечив причетність України до вибухів, натомість вказавши на росію. «Такий акт може бути здійснений лише за наявності великих технічних і фінансових ресурсів... А хто все це мав на момент підриву?
Тільки росія», – зазначив Подоляк.
Тим часом
Німецьке розслідування не встановило прямого зв’язку між Президентом Зеленським і таємною операцією. Зараз воно зосереджене на Залужному та його помічниках, повідомили WSJ джерела, знайомі з розслідуванням. Хоча слідчі не мають жодних доказів, які можна було б представити в суді. Валерій Залужний зараз є послом України у Великобританії, і ця посада надає йому імунітет від судового переслідування.
Однак отримані слідством результати можуть докорінно змінити відносини між Києвом і Берліном, який надає Україні значну частину військової допомоги, поступаючись в цьому лише США. «Атака такого масштабу є достатньою причиною для задіяння положення про колективну оборону НАТО, але наша критична інфраструктура була підірвана країною, яку ми підтримуємо масованими поставками зброї і мільярдами готівки», – сказав високопоставлений німецький чиновник, ознайомлений із ходом розслідування.
Василь РОГУЦЬКИЙ.
Читайте також: Історик Ярослав Грицак: Порошенко з-поміж усіх президентів здійснив найглибші реформи.