На Волині знайшли німецькі листівки, які агітували радянських солдатів здаватися в полон
Під час німецько-радянської війни застосовували різноманітну пропаганду: політичні плакати, газетні карикатури та агітаційні листівки
Німецька пропаганда мала на меті знизити бойовий дух радянської армії, деморалізувати противника, змусити відмовитися від продовження збройної боротьби і схилити до здачі в полон. Про це розповіла головна зберігачка фондів Ковельського історичного музею Мирослава Мороз.
До радянських військових частин закидалися агітаційні листівки, які й служили «перепусткою» в полон.
У роки, що передували та під час диктатури Адольфа Гітлера в Німеччині з 1933 по 1945 роки досить поширеними були агітаційні снаряди, що застосовувалися для доставки та розкидання агітаційної літератури (листівок, перепусток) у прифронтовій смузі, де знаходився противник.
Місцевий мешканець Андрій знайшов поблизу села Дубове на Ковельщині в «агітаційному снаряді» 10 листівок, розміром 14х9 см, які були згорнуті у рулон, і передав їх у музей. Це – німецькі листівки з текстами агітації солдатів Червоної армії здаватися в полон. До агітаційної листівки кріпили спеціальний купон із текстом двома мовами (німецькою та російською). Його треба було пред’явити військовим ворожої армії. Листівка відігравала роль «перепустки» через лінію фронту. В РВА (російській визвольній армії. – Ред.) підкреслили: аби здатися в полон, можна показати хоч одну-єдину листівку на цілий підрозділ: «Пропуск – Passierschein».
Листівка відігравала роль «перепустки» через лінію фронту.
Пропуск дійсний для необмеженої кількості командирів, бійців та політпрацівників РСЧА (Робітничо-селянської Червоної армії), які переходять на бік Німецьких Збройних Сил, їхніх союзників, російської визвольної армії та українських, кавказьких, козачих, туркестанських та татарських визвольних загонів.
А можна було й взагалі не показувати: достатньо підняти обидві руки та крикнути: «Сталін капут!» або – «БАГНЕТИ В ЗЕМЛЮ!»
Дев’ять листівок із горизонтальним текстом і одна – з вертикальним, і з картинкою, на якій зображена карикатура на Сталіна.
Листівки – пожовклі й обгорілі. Також, ймовірно, через доступ вологи, папір зотлів й розсипається в порох. Проте тексти російською мовою – розбірливі й цілком читабельні.
Три листівки – з текстом українською мовою й закликами переходити на бік Третього Рейху.
Пропагандистські технології завжди є невід’ємною частиною самої війни і мають на меті впливати на армію противника та населення окупованих територій.
Леся КВІТКА.
Новини та корисна інформація – швидко, оперативно, доступно! Приєднуйтесь до нашого Телеграм-каналу Волинь ЗМІ