Курси НБУ $ 41.40 € 45.14
Волинянин Андрій Борис майже 40 років тому мав першу «війну» з росіянами

За три дні до 24 лютого 2022 року Андрій Борис підписав контракт з 100-ю бригадою.

Фото з архіву Андрія Бориса.

Волинянин Андрій Борис майже 40 років тому мав першу «війну» з росіянами

Ми зустрілися з капітаном, командиром роти 55-го батальйону 100-ї окремої механізованої бригади, кавалером нагрудного знака Головнокомандувача ЗСУ «Срібний хрест», нововолинцем Андрієм Борисом. Він повідомив, що зараз доліковується після отриманого поранення у Нововолинській центральній міській лікарні. Під час розмови боєць згадав епізод майже сорокарічної давнини

Я мріяв стати військовим – і ним став

–    Після закінчення школи вирішив вступати у Київський  інститут інженерів цивільної авіації. Я наполягав, щоб екзамен з фізики в мене приймали українською мовою, а викладач все цідив крізь зуби «разгаваривайте на  нормальном языке». Я відмовився. Він поставив мені трійку, хоча в школі я мав тверде «п’ять» із фізики. За кількістю набраних  балів у Київ через  цього «педагога» не дотягнув, але був зарахований у Кіровоградське  вище льотне училище цивільної авіації на спеціальність «Управління повітряним рухом». 

Далі – строкова служба (більше року) у радянській армії, після чого закінчив  навчальний заклад вже у 1992 році у ранзі так званого вільного випуску. Нас  агітували тоді на роботу у  росію, але я відмовився, приїхав додому і почав займатися підприємницькою діяльністю.

–Тато ваш–головний механік автотранспортного підприємства, мама – фінансист. А що спонукало  юнака відразу йти у льотчики?

– Сам так постановив -  і реалізував юнацьку мрію.

– Чим запам’яталися  шкільні роки, які скерували вас на військову службу?

– Навчався у Нововолинській школі №2. Любив усі предмети  – точні, гуманітарні, вони якось рівномірно мені давалися. Дуже про нас всіх   піклувалася  тодішня директорка Софія Леонтіївна Солтис, завжди з цікавинкою були  уроки  географії, історії. Багато нового, захоплюючого  було у викладанні багатьох педагогів, зокрема,  Миколи Романовича  Карпця,  Миколи Івановича Квятковського, Юрія Костянтиновича Мороза. Вони багато чого навчили й дали найцінніші життєві настанови.

– Як війна ввійшла у вашу родину?

– За три дні до 24 лютого 2022 року  я підписав контракт на військову службу з тоді ще 100-ю  бригадою територіальної оборони.

Тому з її початком активно доформовували  свій батальйон, проводили навчання, тренувалися  на полігоні. І невдовзі заступили  на бойове чергування з охорони нашого кордону на півночі Волині. Дружина  Людмила Богданівна, дочки Ярослава, Ангеліна, син Данило, тато Григорій Петрович, родина, наскільки це можливо було, зі зовнішнім спокоєм і внутрішніми переживаннями, сприйняли все.

З березня  2023 року  бригада  була  передислокована на схід у гарячі зони бойових дій.

«Хто має захищати родину тих, хто втік за кордон?»

– Чи пам’ятаю перший  бій, – перепитує Андрій. 

– Ми відазу  потрапили  під Лиман у так званий, вже знаменитий  нашими вдалими  діями, Серебрянський ліс. А тут – постійні ворожі обстріли. Треба  відстояти позиції а, при можливості, і контратакувати  й відбити  метри своєї землі. І нам це вдавалося робити.

– Рота – це майже сотня бійців, командирів, молодих, старших людей. Це – сто доль на війні…

– Я як командир роти, часто виконую роль посередника  між ними і комбатом. Потрібно  поєднувати статутні вимоги і чисто людські стосунки. Головне  – завжди треба бути людяним.  Вважаю, що мені це вдавалося, бо, крім  цієї поважної  офіцерської нагороди «Срібний хрест», удостоєний відзнаки за бої біля Лиману і утримання  цієї території, медалі командувача військ територіальної оборони «Щит сил ТРО». 

Командире, я воюю за Україну, свою землю, батьків, родину. Але як це  поєднати з тим, що хтось втік у Європу, Канаду, США і там сидить на  «соціалці», а я змушений  захищати його  будинок, старих батьків  і родичів?     

Горджуся, що племінник Святослав, молодий нововолинець, у лавах ЗСУ став на захист держави, кілька днів тому отримав звання молодшого лейтенанта. В мої обов’язки також входить вирішення багатьох питань, в тому числі господарських. Відразу зауважу: не вірте чуткам, що в армії голодують. Це все «казки». Є одяг, продукти, боєкомплекти. Не вистачає тільки особового складу.

А ще до мене часто звертаються ветерани і молоде поповнення з  таким запитанням: «Командире, я воюю за Україну, свою землю, батьків, родину. Але як це  поєднати з тим, що хтось втік у Європу, Канаду, США і там сидить на  «соціалці», а я змушений  захищати його  будинок, старих батьків і родичів?»

– І яка відповідь командира?

– Хто виїхав, тобто втік,  – зробив велику помилку, вчинив, м’яко кажучи, не гарно. На мою думку, їх потрібно позбавляти в Україні права  власності на нерухомість, обмежувати  в іншому. Простіше – залишити без українського громадянства  – і все відразу стане на свої місця. 

– Андрію, а ПЕРЕМОГА буде?

- Однозначно, і – за нами. Ми її спільно досягнемо, ми вже всі єдині  у досягненні цієї довгоочікуваної миті. Тільки ще більше зорганізуймося –потрібні дрони, все більше і більше,3 D принтери, сучасні засоби війни й озброєння. ПЕРЕМОЖЕМО! 

Алла ЛІСОВА, Ігор ЛІСОВИЙ.

Реклама Google


Передрук або відтворення у будь-якій формі цього матеріалу без письмової згоди volyn.com.ua заборонено.

Telegram Channel