Курси НБУ $ 41.88 € 43.51
Закохалася з першого разу, АЛЕ… Болюча колонка журналістки з Волині

Чайки окупували дерев'яний пірс.

Фото з архіву Ніни МЕЛЬНИК.

Закохалася з першого разу, АЛЕ… Болюча колонка журналістки з Волині

Про озеро Світязь захоплено розповідають відпочивальники, зізнаються, що той, хто хоч раз там побував, неодмінно шукатиме можливість відвідати ще раз. І я хочу поділитися з вами, шановні читачі «Волині», своїми враженнями про мальовниче озеро, бо проживши немало літ, тільки наприкінці цьогорічного останнього літнього місяця вперше відвідала цей мальовничий куточок нашого краю і закохалася в нього одразу

Добратися з міста Луцька до села Світязь, якщо немає власного транспорту, можна і маршрутним. Замовив квиток і мандруй. До слова, водії маршрутки, якою їхали до «Турбази», – і Павло Луцюк, і його напарник Орест – надзвичайно хороші люди, і всі пасажири відчували від них допомогу і ввічливе ставлення.

Проте моє перше АЛЕ проявилося вже, проїжджаючи селом Світязь. Я звернула увагу на будівлі, що видніються неподалік траси, і втрачають своє жовте забарвлення. Виявляється, що це – ще у недалекому минулому – діючі корпуси дитячого табору «Чайка», що був заснований понад 60 років тому і знаходився у підпорядкуванні профспілки охорони здоров’я Волині. Нині не діючий. А як приємно було раніше читати: «Різноманітна флора і фауна живого лісу мирно співіснують із доглянутими газонами, квітниками, декоративними альтанками, спортивними та культурно-розважальними об’єктами – це все в дитячому таборі «Чайка».

Ще якихось 7 хвилин їзди лісовим масивом, і… наша кінцева зупинка – «Турбаза». Для тих, хто неодноразово побував на Світязі, немає нічого дивного, а мене щонайперше вразила незвична тиша і хвилюючі аромати дубів, сосен, беріз… Навіть не було чути голосів птахів і знову АЛЕ… Шукаючи уже пішохідний маршрут подальшого руху, звертаю увагу на вицвілу стіну паркана невідомого господаря, що позаростала бур’янами, весь у вибоїнах клаптик дороги від центральної траси і, як не дивно, кимось просто викинуті пластмасові пляшки, обгортки з-під морозива, пакетики…

Фото із сайту shackijkraj.com.
Відійдеш кілька метрів від озера – і така картина. Фото із сайту shackijkraj.com.
Шок! Фото із сайту shackijkraj.com.
Шок! Фото із сайту shackijkraj.com.

  Здається, що мальовничий куточок поліського краю, де природа наповнена цілющими пахощами лісових насаджень, такого безгосподарного стану не пробачить.

Хороша реклама дайвінгу. Фото із сайту sport.ua.
Хороша реклама дайвінгу. Фото із сайту sport.ua.

  Але двоповерховий дерев’яний будиночок журналіста, в якому мали зупинитися, 100-відсотково підняв нам настрій. Чисто, гарно, затишно… Поспішаю чимскоріш до озера, тим більше – погода, як на замовлення. Ось і він – Світязь, який славиться кришталево чистими водами. Як відомо, в їх складі міститься срібло. Хто купався в озері, то неодмінно відчув, як шкіра стає еластичною і м’якою. Якось почула, що навіть дерматологи часто прописують своїм пацієнтам тут відпочинок. Недивно, адже вода – настільки прозора і приємна на дотик.

Світязь в останні дні літа. Фото з архіву Ніни МЕЛЬНИК.
 

 Вдалині вабить око острівець, здається, що він – зовсім недалеко, але це понад два кілометри. Тут господарюють птахи, хоча й відпочивальники можуть побачити цей куточок, замовивши відповідний водний транспорт. А ще до послуг бажаючих – лежаки, човни, катамарани. За відповідну ціну навіть можна помандрувати на парусній яхті.

Безсумнівно, туристичних баз на берегах Світязя виросло, як грибів після дощу. Адже господарі мають від того певний зиск і роблять приємним відпочинок для усіх бажаючих. Але знову – АЛЕ… Мене вразив не дуже привабливий куточок закинутих будівель, де колись, ймовірно, вирувало життя. Поспішаючи до цілющої водички, всього за кілька метрів, в голові «йокнуло»: «Боже, що ж це за «Світязький Чорнобиль»?

Боже, що ж це за «Світязький Чорнобиль»?

Розтрощений адміністративний комплекс. Фото Ніни МЕЛЬНИК.
Розтрощений адміністративний комплекс. Фото Ніни МЕЛЬНИК.

 За здогадками від побаченого міркую, що тут діяли будинок культури, їдальня, спальні корпуси, церковка-капличка, невелечкі дерев’яні котеджі (зараз – украй занедбані, а це ж чиясь власність), спортивні споруди…

Не квітник, а зарослі. Фото з архіву Ніни МЕЛЬНИК.
Не квітник, а зарослі. Фото з архіву Ніни МЕЛЬНИК.

 Від часу та природніх умов все потихеньку руйнується, а кому це на користь – знак питання.

Чайки окупували дерев'яний пірс.  Фото з архіву Ніни МЕЛЬНИК.
 

 І насамкінець – без АЛЕ, а про світязькі пончики-пампухи, без яких ніхто не вертався з озера, не посмакувавши ними під час відпочинку. На так званій зупинці, де колись була автостанція (зберігся вагончик із промовистою назвою), розмістився невеличкий «базарчик» із трьох столиків, на яких красувалися запашні пончики з різними начинками. Поласувати ними було немало бажаючих. А я дивуюся ціні, адже саме тут аж на 15, а то й на 25 гривень вона – нижча. Коли на центральному пляжі цей смаколик можна придбати за 50–60 грн., то тут – 35. Цікавлюся, чому так? Продавчиня, приємна жіночка, відповідає: «Все треба робити за совістю. Я розумію і мам, які хочуть купити своїй дитини здобу, і старших людей, у яких – невеликі пенсії і які зібрали кошти на відпочинок. Мені приємно, що люди у мене купують, дякують, і на душі – спокійно».

Можливо, хтось скаже чи подумає: війна, і відпочинок – не на часі. Але на зло ворогам ми живемо, радіємо кожному прожитому дню і твердо віримо у нашу Перемогу.

Ніна КОСТРУБА.

* – Ця публікація підготовлена у співпраці з Українською Асоціацією Медіа Бізнесу та за підтримки ЮНЕСКО, за фінансування народу Японії. Автори несуть відповідальність за вибір і виклад фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені думки, які не обов’язково належать ЮНЕСКО та жодним чином не зобов’язують Організацію».

 

 Читайте також: На Волині перевірили якість води і повітря.


Передрук або відтворення у будь-якій формі цього матеріалу без письмової згоди volyn.com.ua заборонено.

Telegram Channel