Зеленський вважає, що Україні потрібен свій патріархат
Можливо, це шлях до остаточного об’єднання усіх православних держави?
Під час зустрічі з екзархами (послами. – Ред.) Константинополя, яка відбулася в Києві 28 серпня, Президент Володимир Зеленський заявив, що Україні потрібен свій патріархат. «Я сказав, що наші люди, українці, зрозуміли б, якби наш статус було піднесено до патріархату. Екзархи прийняли інформацію і донесуть її до Вселенського Патріарха Варфоломія, будуть радитися», – повідомив Володимир Зеленський під час спілкування з журналістами в Києві.
За його словами, екзархи мають можливе бачення плану дій щодо піднесення української митрополії до патріархату, але він має пройти обговорення (передовсім – у Константинополі. – Ред.).
«Вони на контакті з Віктором Єленським (Голова державної служби України з питань етнополітики. – Ред.) з цього питання. Мають повернутися з конкретними пропозиціями», – додав він.
Патріархат може бути наданий тільки «всій повноті українського православ’я», тобто для цього всі православні конфесії мають об’єднатися.
Як відомо, Томос про автокефалію Україна отримала 2019-го року, за результатами проведення в грудні 2018-го Об’єднавчого собору. Створена тоді Православна церква України наразі має статус митрополії. Згідно з канонами, піднесення до патріархату можливе тільки в рамках чинного Томосу (тобто надання ще одного виключають).
Також передбачається, що патріархат може бути наданий тільки «всій повноті українського православ’я», тобто для цього всі православні конфесії мають об’єднатися. Формально діалог між ПЦУ та упц (колишня мп) ведеться, але на нинішньому етапі про об’єднання, бодай часткове, говорити не доводиться.
До того ж, його унеможливлює розірвання рпц канонічного спілкування з Константинопольським патріархатом. Це відбулося ще в 2018-му році, і упц мп, як складова частина російської православної церкви, таке рішення підтримала. А в травні 2022-го, на своєму Соборі, заявляючи про нібито розрив із рпц, його повторно підтвердила.
«Ми, як держава, не будемо ніяк впливати або тиснути», – підкреслив Зеленський, коментуючи можливу участь у діалозі церков.
Звісно, якщо пану Зеленському вдасться об’єднати всіх православних України, він збереже за собою президентську булаву.